Shang Palace

  • Restoranlar
  • Dolmabahçe
shang palace
Reklâm

Time Out diyor ki

Shangri-La’nın marka haline gelen restoranı Shang Palace zincirin alametifarikası. Shangri-La ile aynı standartlarda bir kanton mutfağı örneği. Çin mutfağının atıştırmalık basit yemeklerden oluştuğuna inanan kesime inat iddialı tarifleri, envai çeşit dim sum’ları, Çin’den özel olarak getirtilen ördek fırınları ve şık ambiyansı ile henüz birkaç hafta evvel açılmasına rağmen lezzet düşkünlerinin uğrak yeri oldu.

 

Shangri-La’nın Executive Chef’inin yanı sıra Shang Palace’ın yine Shangri-La ekolünden gelen Tony Sum isimli bir de Chinese Executive Chef’i var. Her bir detayla yakından ilgilenen şefin standartlarının ne kadar yüksek olduğu servis elemanlarının kusursuz servisiyle kendini belli ediyor.

 

Sıcak havlu servisiyle beraber kusursuz bir bilgi dağarcığına sahip, aylardır Çin kültürü üzerine eğitim almış servis elemanları sizleri her türlü konu ile ilgili bilgilendirmeye başlıyor. Masalarda tuz karabiber olmaması, hangi yemeğin hangi sos ile servis edildiği hatta Çin’de yemeklerin elle yenildiği ve bizim de bundan çekinmememiz gerektiği bilgilendirmesine kadar. Ardından soya sosu çeşitleri servis ediliyor.

 

Otel, genelinde 331 çeşit şarap bulunmasına ve Mimolette’te yetişmiş bir sommelier ile çalışmalarına rağmen her şeyin kusursuz olması için Çin’den de özel olarak şarap getirtiyor. Hatta Pekin Ördeği sipariş ettiğinizde restoran müdürü masanıza gelerek ördeği kendi elleriyle servis ediyor.

 

Kanton mutfağı geleneğinde yemek boyunca çay içmek var ve Shang Palace İstanbul’da bu servisi altı yaşından itibaren eğitim alan Çinli bir tea master üstleniyor.

 

 

Avrupa’da sadece Shangri-La’da yiyebileceğiniz kadayıfa sarılı Jumbo karidesi spring roll ve envai çeşit dim sum ile tatma şansını da kaçırmayın. Şefin spesiyali pirinç dim sum hepsinden bir adım öne çıkıyor.

 

Menüdeki et seçenekleri de İstanbul’da alışık olmadığımız kadar zengin. Çin’den özel gelen fırınlarda pişirilen ördekleri tatmadan geçmemelisiniz. Barbekü sizin için de bir vazgeçilmezse sadece fırında kızarmış Pekin ördeğini değil, ballı sos ile marine edilmiş tavuğu, Hainan tarzıyla poşe edilmiş piliç dilimlerini, Çin şarabında marine edilerek dilimlenmiş daha inciği, wokta kızartılarak marula sarılmış ördeği de denemenizi tavsiye ediyoruz. Etler leziz, porsiyonlar ise beklentilerimizden çok daha büyük, hepsinin de kendine özel sosu var.

 

Özel etlere ilgi duyanlardansanız kaya tuzu parçasına sarılarak fırınlanan tavuğu, acı sosla pişirilmiş kuzu pirzola güvecini hatta 24 saat evvelinden haber verdiğiniz takdirde hazırlanan nilüfer çiçeği yaprağı ve kil içerisinde fırınlanmış bütün tavuğu denemenizi öneririz.

 

Çömlekte ağır ateşte pişirilmiş zencefilli ve yeşil soğanlı deniz ürünleri ise çömlek sıcakken içine Çin şarabı damlatılarak servis ediliyor.

 

Çin restoranında olup pilav ve Çin eriştesi yemeden kalkamayacağınızı da  biliyoruz. Ağır ateşte pişirilmiş ördekli ve sebzeli pirinç eriştesi ve yumurta beyazlı ve doğranmış deniz taraklı kızarmış pilavı tercih edebilirsiniz.

Ayrıntılar

Adres:
Sinanpaşa Mahallesi, Hayrettin İskelesi Sokak 1
İstanbul
Çalışma saatleri:
Her gün 12.00-15.00 ve 18.00-00.00 arasında açık. Mutfak 23.00’e kadar açık.
Reklâm
İlginizi çekebilecek diğer içerikler