Sim Pera

Restoranlar Şişhane
Sim Pera

Time Out diyor ki

İçeri girdiğinizde sizi Sim Pera’nın kurucularından Ayça Tüylüoğlu’nun sanatsal çalışmaları ve yurt dışından özel olarak getirilen sanat kitapları karşılıyor.
 

“Ne sadece yemek ne de sadece sanat.” demiş Sim Pera. Hamuruna yemeği de katmış sanatı da. Süs olsun diye hiçbir şeye yer verilmeyen dekorasyonda her şey sade ve benzersiz. Bu benzersizliği kapı kolundan prize kadar yurt dışından bulup getirerek yakalamışlar. Tezgâh görünümündeki mutfak kısmı ise küçük gibi görünüp sizi yanıltmasın. Sim Pera basit bir atıştırmalık mekânı sıfatını hak etmeyecek kadar geniş bir menüye sahip. Organik sebze ve meyveler kullanarak yaptıkları yemek çeşitlerinde çorba, et, balık ve sebze yemekleri mevcut. Kendi yaptıkları ekmekleri yemeğin yanında iyi bir eşlikçi. Kahvaltılıklarla başlayan menü günün çorbası, bonfile sandviç gibi sandviç çeşitleri (31 TL), kuzu incik (28 TL) ve ızgara levrek (31 TL) gibi seçeneklerden oluşuyor. Menüdeki kuzu incik ise şu çatalınızı değdirir değdirmez yumuşaklığıyla dağılanlardan değil sertliğiyle sizi uğraştıranlardan; hayal kırıklığına uğratabilir. Bodrum’dan getirdikleri mandalinalarla yaptıkları dondurmanın ise mutlaka tadına bakın.

 

Mekânın bir köşesindeki takı, çanta, cüzdan ve kitaplardan oluşan alışveriş bölümüne de bakmayı ihmal etmeyin, günden güne zenginleşeceğini öğrendik. Sim Pera’nın duyarlı sahipleri Ayça ve Aycan kardeşler Kamer’li kadınların (Diyarbakır’da kadına yönelik şiddete karşı kurulan bir vakıf) el işlerine de Sim Pera’nın ürün bölümünde yer vermişler.

İleride gerçekleşecek atölye çalışmaları ile Sim Pera, sanatla  daha çok insanı tanıştırmayı planlıyor. Unutmadan; masaların üzerindeki Apartamento gibi Türkiye’de bulamayacağınız yabancı yayınlar Sim Pera ile gönül bağınızı ilerletmenizi sağlayabilir.
 

Son olarak Sim Pera’nın mutfağının şimdilik 18.00’e kadar hizmet verdiğini de not düşelim.

Yayınlandı:

Ayrıntılar

Adres: Meşrutiyet Caddesi Şimal Sokak Apartıman Belkıs 3 A/2
İstanbul

İletişim:
Çalışma saatleri: Her gün 11.00-22.00 arasında açık.
İlginizi çekebilecek diğer içerikler
    Son haberler