Tom's Kitchen

Restoranlar Beşiktaş
Toms Kitchen

Time Out diyor ki

Tom’s Kitchen’ın ilk şubesini 2006’da Chelsea’de açmıştı Aikens. 2013’te ise üçledi Londra’da Tom’s Kitchen’lar. Dördüncü mekânın İstanbul’a nispet olmasını ise biricik şehrimizin gastronomik açıdan hatrı sayılır bir mevkide olduğunun göstergesi olarak yorumlamak mümkün.

 

Tom’s Kitchen kendini ‘modern İngiliz brasserie’si’ olarak tanımlıyor. Bu şu demek; sabah-öğle-akşam demeden Tom’s Kitchen’a gidebilir, menüde günün her saatine uygun bir şeyler bulabilirsiniz. Restoranın menüsü İngiliz mutfağının klasiklerinin yanında Fransız mutfağının modernize halini de sunuyor. Brasserie olmanın bir kıstası da misafirlere rahat ve sıcak bir ortam sağlamak, ki Tom’s Kitchen bu maddenin yanına da bir tik atıyor. Kendine has bir müdavim kitlesini şimdiden edinmişe benzeyen Tom’s Kitchen’a bir öğle vakti yolunuz düşerse, iş ve alışveriş arasında dinlenmeye gelenleri koyu sohbet halinde ya da şen kahkahalarla ortamı çınlatırken, ikili-üçlü gruplar halinde takım elbiseli mesai insanlarını hararetli hararetli iş konuşurken görebiliyorsunuz. Kahvaltı menüsü, pazartesi-cuma 08.00-11.45, cumartesi-pazar 10.00-11.45 saatleri arasında servis ediliyor. 170 kişi kapasiteli restoranın iç ve dış mekânları var, ama dış mekân alışveriş merkezinin içine açıldığından hiçbir alanda sigara içilmiyor.
 


Menü tasarlanırken Türkiye’de kolay bulunamayacak bazı malzemelerden dolayı birtakım kalemlerden feragat edilse de Londra’daki restoranların menüsüne olabildiğince sadık kalınmış. Tavuk ve kaz ciğeri parfe, biftek tartar, baharatlı yengeç kek gibi başlangıçlar ile dana burger, fırında kuzu kalça, peynirli macaroni ve ‘Shepherd’s Pie’ gibi ana yemekler Tom’s Kitchen’ın alameti farikası niteliğinde. Başlangıçlardan hafif ekşi domates salsa sosu ile sunulan baharatlı yengeç keki, portakal, kavrulmuş ceviz, roka salatası ile servis edilen burrata’yı (hafif kaymak tadı veren taze bir peynir), pancar ‘cured’ somonu mutlaka deneyin. Ana yemeklere gelince İstanbul’da arayıp da bulamadığınız fish&chips’i en İngiliz haliyle deneyebilirsiniz.

 

Kırmızı etle aranız iyiyse Tom’s Kitchen’ın et konusunda değme steakhouse’lara taş çıkardığını bilin. Etler hem çok lezzetli hem de tam sipariş ettiğiniz pişme derecesinde geliyor. Kötü sürprizlere yer yok. Aikens’ın tüm restoranlarında izinden gittiği mutfak felsefesi buraya dek ulaşıyor. Menüyü incelediğinizde tüm malzemelerin mevsime uygun olarak seçildiğine, yerel üreticilerden tedarik edildiğine ve bu tercihlerle sürdürülebilir tarım ve hayvancılığın desteklendiğine dair ufak notlar içinize su serpiyor. Mesela tüm etler Afyon, Balıkesir ve Trakya bölgesinden temin ediliyor, 21 gün dinlendiriliyor. 

 

Balıklar da mümkün olduğunca yerel üreticilerden alınıyor. Bir alkış daha alalım; zira Tom’s Kitchen menüsünde kılıç ve ton balığı gibi soyu tükenme tehlikesi altında bulunan türlere yer verilmiyor.

Yayınlandı:

Ayrıntılar

Adres: Zorlu Center Bulvar Katı AVZ 134, Zincirlikuyu.
İstanbul

İletişim:
Çalışma saatleri: Her gün 08.00-23.00 arasında açık.
İlginizi çekebilecek diğer içerikler
    Son haberler