Tonique

Restoranlar Bakırköy
Tonique
1/2
Tonique
2/2

Time Out diyor ki

Yeşilyurt sakinlerinin evlerinin yakınında oturacak, takılacak yer seçenekleri kısıtlıydı. Cadde üzerinde birkaç iyi pastane var ama kazandibi, tavuk göğsü bir yere kadar. Tonique, Yeşilyurt için alkol açılımı oldu, çok da iyi oldu. Ortamı hem bar gibi, hem kafe gibi, ama en çok pub gibi. Yakınlarda oturanların kısa sürede müdavimi olacakları cinsten. Açılışın üzerinden çok kısa bir vakit geçmiş olmasına rağmen yüzler birbirine aşina olmuş bile. Şimdilik çam ağaçlarıyla çevrili, güneşli bahçede buluşuluyor. Kışın bar ve salon müdavimleri bekler. Sıklıkla güncellenmesi planlanan menüde dünya mutfağından seçmeler var. Porsiyonlar alabildiğine büyük. Başlangıç menüsünden bir seçenek rahatlıkla ana yemek yerine sipariş edilebilir. 40 baharatlı bonfile ve tam 450 gram ağırlığındaki New York Steak etoburlar için bile fazlasıyla doyurucu. Biranın yanında grup halinde tüketmek için sekiz kişilik, bir metre boyunda bir sosis var menüde. Özel bir tabakta servis ediliyor. Aynı uzun tabakta servis edilen kahvaltı epey zengin, peynir-zeytin bittikçe ilave geliyor. Pizzaları incecik bir hamurla taş fırında hazırlanıyor, çıtır çıtır. Menüde olmasa da  dumanı üstünde Tonique icadı tulum peynirli, rokalı pizzayı ısrarla istemeli.  Salatalar, makarnalar, sandviçler ve elbette tatlılar tabloid gazete formatındaki şirin menünün diğer başlıkları. Alkollü içecekler konusunda da bir zenginlik var. Biralar çeşit çeşit. Rakı, votka, tekila, cin, viski, konyak, likör, rom ve vermutta da aynı çeşitlilik söz konusu. Kokteyller arasında International Cocktail Winner ödüllü tiramisu denenmeli. İçinde Kahlua, konyak, süt, vanilyalı dondurma, tarçın, çikolata var. Hafta içi her gün 17.00-19.00 arası, alkollü içeceklerde yüzde 30 indirimli 'happy hour' zamanı. Tonique'in şarap kavı özel ilgiyi hak ediyor. Yerli şaraplara Portekiz ve İtalyan şarapları eşlik ediyor. Şarabı şişe ile istediğinizde yanında kuru meyvelerle hazırlanan çerez tabağı geliyor. Yerli ya da ithal, tüm şarapları kadehle sipariş verebiliyorsunuz. 

Tonique'i müdavim mekânı yapacak birkaç faktör var ki saymadan olmaz. Birincisi iyi müzik. İşletmeci Bülent Sancak, yıllarca 80'lerin efsanevi diskoteği Regine'in DJ'liğini yapmış. Köklü müzik zevkini ve binlerce plaklık arşivini Tonique'e de taşımış. Tonique'te en sıradan anda bile kaliteli müzik çalması bundan. Ayrıca çarşamba akşamları new folk akımının biricik temsilcisi İdil Meşe'nin akustik performansıyla burada. İkinci faktör havalimanına çok yakın oluşu. Yolcu bekleyenler havalimanında park yeri işkencesi çekmektense burada oturup salondaki ekrandan uçakların iniş-kalkış saatlerini takip edebiliyor. Uçak indikten sonra misafir bagajını alana kadar havalimanına ulaşmak mümkün. Ayrıca bilgisayar, yazıcı gibi ekipmanlarla uçuş öncesi rezervasyon, check-in gibi işlemleri gerçekleştirmek müm-kün.

Gelelim  en can alıcı faktöre. Tonique'in önünde park halindeki üç bisikletten misafirler gönüllerince faydalanabiliyorlar. Yemekten sonra ara sokaklardan Yeşilköy sahile kadar pedal çevirmek hiç de fena olmuyor.

Menüden
Kahvaltı 16 TL
Upuzuuuuun sosis (sekiz kişilik) 100 TL
40 baharatlı bonfile 38 TL
Pizza margarita 18 TL
Çikolatalı sufle 14 TL
Tiramisu (kokteyl) 28 TL

Yayınlandı:

Ayrıntılar

Adres: Sipahioğlu Caddesi 13/ A
İstanbul

İletişim:
Çalışma saatleri: Her gün 08.00-02.00 arasında açık.