Van Kahvaltı Evi

Restoranlar Topağacı
Van Kahvaltı Evi

Time Out diyor ki

İşi başından aşkın metropol insanları olarak mesai günleri bir tost, bir kâse kahvaltılık gevrekle sabahların âhını alsak da hafta sonları fena acısını çıkartıyoruz. Nişantaşı'ndaki Van Kahvaltı Evi çeşit çeşit peynirle, zeytinle, balla, kaymakla sefası sürülecek kahvaltılar için adres defterine eklenesi yeni bir yer. İstanbul'da Van kahvaltısını hakkıyla yaşatan Cihangir'deki Van Kahvaltı Evi'nin kardeş işletmesi burası. Cihangir'in yedi yıllık deneyimini buraya taşımışlar. Sıcak ortamıyla kahvaltı moduna gayet uygun.

50 kişi kapasiteli mekânda gruplara özel salon da var. Menüye gelince; en iştah açıcılar yöresel lezzetler: Kavrulmuş buğday ununu bal ve cevizle harmanlayan kavut, süzme yoğurtla yapılan jaji, tereyağlı cevizli mırtuğa... Otlu peynirden Kars gravyerine peynir çeşitliliği takdire değer. Her şey anayurdundan geliyor. Bal karakovan balı. Van Kahvaltı Evi'nde üç standart kahvaltı tabağı var. Beyaz peynir, otlu peynir, örgü peyniri, köy peyniri, taze kaşar, bal-kaymak, yeşil zeytin, siyah zeytin, jaji, haşlanmış yumurta, tereyağı, tahin-pekmez, salatalık domates ve çaydan oluşan Van Gölü Kahvaltı en kallavisi. Ama bunların dışında menemenler, yumurtalar, gözlemeler ve diğer kahvaltılıklarla masayı donatmak da mümkün.

Gözlemeler arasında öyle bir seçenek var ki mümkünse sır olarak saklanmalı. Herkes duymasın ve her yerde yapılmasın ama Van Kahvaltı Evi'nin patlıcanlı gözlemesi mutlaka denenmeli. Onun yanında ev yapımı kaymak, tereyağı ve çörek de. Hepsi bir yana, masanın en tadından yenilmezi dost sohbeti ve ekibin misafirperverliği olacak büyük ihtimalle. Boğaz manzarası yok ama özellikle Nişantaşı civarında oturanlar için cumartesi-pazar katili, çıldırtıcı sahil trafiğine girmeden gidilebilecek hoş bir yer.  Hafta sonu demişken rezervasyonun önemini hatırlatmakta fayda var.

Menüden
Van Gölü kahvaltı 15 TL
Peynirli menemen 7 TL
Sahanda yumurta 5 TL
Patlıcanlı gözleme 8 TL
Ballı cevizli kavut 5 TL
Çay 1,50 TL

Yayınlandı:

Ayrıntılar

Adres: Valikonağı Caddesi Sezai Selek Sokak 19
İstanbul

İletişim:
Çalışma saatleri: Her gün 07.00-19.00 arasında açık.