Vosvos

  • Restoranlar
  • İstiklal Caddesi
Vosvos
Reklâm

Time Out diyor ki

Şehirde açılan yeni mekânların hızına kapılmaktansa biraz yavaşlamaya, artık göz ardı ettiğimiz bir yere, İstiklal Caddesi’nin ara sokaklarına bakmaya çağırıyoruz sizi. İstiklal Caddesi’nin vaziyeti malum; parçaları birbirine tam oturmamış gibi gözüken bir yapboza benzeyen kaldırımlarıyla, açık havada masa yasağının ardından gelen imkânsızlıklarla, hava kararınca orada neler olduğunu bilmek istemediğimiz üst katlardaki mekânlardan yükselen garip müziklerin baş gösterdiği bir yer olup çıktı sonunda. İstanbul’un vitrini olması gerekirken gerçek vitrinlerden fazlasını bulamadığımız bir yer artık İstiklal. Doğal olarak son senelerde ara sokaklarına, Asmalımescit’e, Tomtom gibi yerlere gösterilen rağbet de azaldı. Hal böyleyken yabancılık çekmeden, ev rahatlığında eğlenebileceğimiz yerlere dört kolla sarılmak gerek. İstiklal Caddesi’nden birkaç adım uzaklıktaki Erol Dernek Sokak’ta yer alan Vosvos da işte tam böyle bir yer.

 

Sahibi Cihan Kavaklıpınar’ın hayaliymiş ‘Cheers’ veya ‘How I Met Your Mother’ gibi dizilerde görüp de imrendiğimiz müdavimlerinin ve çalışanlarının bir aile gibi olabileceği bir bar açmak. Pek sevdiği ‘Her Şey Çok Güzel Olacak’tan da esinlenerek eline fırsat geçince açmış Vosvos’u bundan 10 sene önce. Çok gezen, İstanbul’daki yeme-içme yerlerinin değişen profilinin farkında olan biri Kavaklıpınar. Artık ‘tasarım satar’ mantığının hâkim olduğunu, birbirinden güzel ama bir yandan da birbirinin türevi olan mekânların peşi sıra açıldığını, 10 yıl önce Reina’ya giden adamın şimdi Karaköy’de takıldığını çok iyi biliyor. Ama bambaşka bir albenisi var zaten Vosvos’un; “Böyle bir mekânın nefes alması, sağ masadaki adamın sol masadakine el etmesi gerek.” diyor. Amacına da ulaşabilmiş gibi görünüyor, sadık bir kitlesi var Vosvos’un. Sebebi de bir bardan beklediklerimizin fazlasını sunabilmesi, yenilenen kokteyl ve shot menüsünü, atıştırmalıklarını geçtik, 20’li yaşlardan 40’lı yaşlara uzanan müdavimleriyle kaynayan, imrenilesi, sıcak bir ortamı var. Hava kararıp bar sıfatının hakkını vermeye başlamadan önce sabahlarını bir kafe gibi yaşıyor. Gece vakit ilerleyince tek bir ağızdan eşlik edilen, 90’lar Türkçe poptan hepimizin bildiği yabancı klasik parçalara, her gün dinlemesek de duyunca ne kadar sevdiğimizi hatırladığımız şarkılar çalıyor mekânda. Kız kıza eğlenceler için de sıklıkla tercih edilen bir yer olmasının sebebi samimi ve güvenilir bir yer olabilmesi.

 

Vosvos’u tutup bırakmayanlar var, ama peki ne olacak bu İstiklal Caddesi’nin hali? Cadde üzerinde açılan yerlerde, hatta turistinde bile tek tipliliğin baş gösterdiği konusunda hemfikir Cihan Kavaklıpınar, ama tüm bunlara rağmen gelecek konusunda olumlu. Eğlenmek için İstiklal Caddesi sokaklarının yavaş yavaş tekrar eskisi kadar sık arşınlanmaya başlanacağını söylüyor. Bunun için de inat etmek, İstiklal’i geri almak için ara sokaklarına dalmak, Vosvos gibi yerleri sahiplenmek gerek. 

Ayrıntılar

Adres:
Erol Dernek Sokak 11/A
İstanbul
İletişim:
(212) 243 65 66
Çalışma saatleri:
Her gün 13.00-04.00 arasında açık.
Reklâm
İlginizi çekebilecek diğer içerikler