Yeni Lokanta

Restoranlar Tophane
Yeni Lokanta

Time Out diyor ki

Sahibi şef Civan Er; altı yıl boyunca Müzedechanga’nın şefiydi. Şimdi ise kendi mutfağının şefi. Malzemelerini Anadolu’dan getiriyor. Pişirme konusunda ise oldukça ‘domestik’. Servis ise oldukça özenli ve güleryüzlü Yeni’de.

 

Mekânın dekoru basit, kısmen rustik ancak temiz ve iyi planlanmış. Sade masaların üzerine konulan zeytin ağacından vazolar, çiçekler ve etrafı saran turkuaz çiniler ile hoş bir Ege dokunuşu mevcut Yeni Lokanta’da. Menüdeki soğuk-sıcak mezeler ve ana yemeklerin ortak teması geleneksel Türk öğünlerine serpiştirilmiş umulmadık tatlar.

 

İçeceklerimizi (ki hepsi birer füzyon unsuru barındırıyor) söylüyoruz ardından da soğuk mezeleri: Zeytinyağlı levrek marinata, kabak salatası (24 TL), zencefil ve cevizli havuç ezmesi (13 TL). Siparişimizi takiben, ılık ekmek ve tereyağı hızla masamıza geliyor. Levrek ve ham kabak oldukça lezzetli ve birbirini iyi tamamlarken, havuç ezmesi, zencefilden aldığı kuvvetli tat ve ceviz dokusu ile ekmeğe sürmek için humusa iyi bir alternatif olarak karşımıza çıkıyor. Gözümüze çarpan diğer ilgi çekici tabaklar ise, vişneli bulgur salatası (13 TL) ve zeytinyağı-demirhindili kuru patlıcan dolması (14 TL).

 

Sıcaklardan Antakya yoğurdu ile servis edilen kuru patlıcanla doldurulmuş mantı (15 TL) ve semizotu ve patlıcan salata ile servis edilen ızgara ahtapotta (39 TL) karar kılıyoruz. Yoğurt ve tereyağının içine gömülü mantı, güzel pişirilmiş ve içindeki kuru patlıcan dolgusu ile geleneksel kıymalı mantıya alternatif olarak oldukça haz veriyor. Tek bacak olarak servis edilen ızgara ahtapot da tam kıvamında servis ediliyor.

 

Mutlu son için Yeni Lokanta menüsündeki üç tatlı da çekici, özellikle de fındıklı sütlaç (15 TL). Tatlı yerine kahvede karar kılarsanız ikram olarak gelen iki beze arasına sıkıştırılmış, hafif ve çok tatlı olmayan Türk lokumunu tadabilirsiniz.

Yayınlandı:

Ayrıntılar

Adres: Kumbaracı Yokuşu 66, Beyoğlu
İstanbul

İletişim:
Çalışma saatleri: Pazartesi-cumartesi 12.00-01.00 arasında açık.
İlginizi çekebilecek diğer içerikler
    Best selling Time Out Offers