3 Sanatçı 3 Pratik

  • Sanat
Reklâm

Time Out diyor ki

PİLEVNELİ Project, farklı tarzlara sahip üç genç sanatçının, Zeynep Solakoğlu, Umut Yasat ve Yılmaz Şen’in kişisel sergilerine ev sahipliği yapıyor. 20 Aralık 2019 - 19 Ocak 2020 tarihleri arasında PİLEVNELİ Dolapdere’de izlenebilen sergilerin her biri galerinin bir katına yayılıyor.

Galerinin giriş katında Zeynep Solakoğlu’nun “Amazonia” adlı ilk kişisel sergisi yer alıyor. Yaşadığı hikayeleri serilere dönüştürerek çalışan Solakoğlu, yarattığı karakterler aracılığıyla bir nevi kendi yaşam deneyimini yansıtıyor.

PİLEVNELİ Dolapdere’nin ikinci katında Umut Yasat’ın “23/5” adlı heykel sergisini görüyoruz. Yaşamını ve çalışmalarını Karlsruhe’de (Almanya) sürdüren sanatçı İstanbul’daki bu ilk kişisel sergisinde 2014 yılında başladığı “Der Stapel” adlı heykel serisinden yapıtlar sunuyor. Yasat, “Der Stapel” serisini başlangıçta daha önce üretmiş olduğu resimlerini bir araya getirerek oluşturmuş. Sonrasında ise her birini numaralandırdığı ve “Der Stapel” olarak adlandırdığı bu heykellerinin arasına anlamlı ya da anlamsız fark etmeksizin günlük nesneleri sokmaya başlamış. Sanatçı çevresinden topladığı buluntu malzemelerle oluşturduğu heykellerinde yaşamının günlük kayıtlarını, objeler aracılığıyla tutarak görselleştirmeyi amaçlıyor.

PİLEVNELİ Dolapdere’nin birinci ve en alt katında ise yaşamını ve çalışmalarını Kopenhag’ta yürüten Yılmaz Şen’in “Varyasyonlar” adlı sergisi yer alıyor. Sanatçının İstanbul’daki bu ilk kişisel sergisinde üç ayrı serisinden çalışmaları izlenebiliyor. Yılmaz Şen, işlerinde genellikle insan algısının sübjektifliği ve alternatif gerçeklikler gibi konuları ele alıyor. Öngörülemezlik olgusu, gerçeklik algısı ve hareket tasarımı sanatçının işlerinin temelini oluşturan ögeler. Eserlerinin büyük bölümü hareketli görsellerden oluşan Şen, üretim ve araştırma aşamalarında çoğunlukla dijital görselleştirme tekniklerini kullanıyor.

Ayrıntılar

Adres:
Reklâm
İlginizi çekebilecek diğer içerikler