Ara güler hakkında

Ara Güler hakkında bilmediğiniz beş şey

Fotoİstanbul festivalinin ustaya özel bir bölüm ayırmasını ve hayatını fotoğraflarla özetleyen ‘Bir Göz Bir Makine ve Gerçek’ kitabının çıkmasını vesile bildik, Ara Güler hakkında fazla bilinmeyen beş gerçeği derledik.

Reklâm

 1   Lisedeyken film sektörünün her dalında çalışmış, hatta Muhsin Ertuğrul’un yanında tiyatro ve oyunculuk eğitimi bile almış. Foto muhabirlik ile tanışana kadar hedefi rejisör veya oyun yazarı olmakmış.

 2   Biri Münih Üniversitesi’nde olmak üzere Ara Güler hakkında toplam sekiz adet doktora tezi yazılmış. Yıldız Teknik, Mimar Sinan ve Boğaziçi üniversitelerinden fahri doktora unvanı da almış Ara Güler.

 3   Güler, Kemer Barajı’nı fotoğrafladıktan sonra dönüş yolunda bir köyde karşılaştığı kalıntılardan şüphelenmiş. Tesadüfen bulduğu yerin Roma İmparatorluğu’na ait Afrodisias kenti olduğu ortaya çıkmış. Şimdilerde bölgeye akın akın turist gidiyor.

 4   ‘Afgan Kızı’ fotoğrafı sayesinde tanıdığımız fotoğrafçı Steve McCurry, üretimi durdurulan Kodachrome filmlerinin son şeridini değerlendirme görevini üstlenince Ara Güler’in de kapısını çalmış. Çektiği 36 portre arasında son kare Ara Güler’inki olmuş.

 5   En haz etmediği meslek doktorluk. Hislerinin haklılığını kanıtlamak için Güler şu örneği veriyor: “İsrail’de doktorlar greve girmiş, ölü adedi yarıya düşmüş, bu hakikattir.”

Bir Göz Bir Makine ve Gerçek - Ara Güler
Derleyen: Fatih Aslan, Fotografevi Yayınları, 368 sayfa, 140 TL

Tavsiye edilen
    İlginizi çekebilecek diğer içerikler
      Reklâm