Beyoğlu’nun Kontu Giovanni Scognamillo

Sanat
0 Beğen
Kaydet
Beyoğlu’nun Kontu Giovanni Scognamillo
twitter.com/selfestate

Beyoğlu’nun kontu kimdir bilir misiniz? “O da kim?” diyorsanız kaybınız büyük. Daha çok sinema yazıları ve kitaplarıyla tanınan, İstanbul’un alt kültürünün en sıra dışı ve kült figürlerinden Giovanni Scognamillo’nun ta kendisidir.

 

Bir efsane Giovanni Scognamillo. 1929 doğumlu, doğma büyüme İstanbullu, annesi Rum, babası İtalyan. İstanbul’un alt kültürünün en sıra dışı kahramanı, eksantrik, renkli ve sıra dışı bir entelektüel. Eski İstanbul’a dair bildiklerine, film arşivine ve kütüphanesine sahip olmak için vampir olmayı bile göze alacağınız cinsten. Malum İstanbul’un vampirleri hakkında en harika hikâyeler onda...

 

Eski İstanbul defterleri, dilden dile dolaşan efsane arşivi, sohbet etme fırsatı bulanların nutkunun tutulması... Ona dair hiçbir şey sıradan olmadı. Seyrettiği ilk üç filmden ikisi korku filmiydi. Evinde korku filmleri festivalleri düzenledi. Bir zamanlar büyücülüğe merak saldı. Şimdilerde ise evinde o müthiş arşivi, dostlarının onun için yaptığı portreler, Hellraiser, Frankenstein gibi film karakterlerinin action figure’leri ve Snoopy koleksiyonu ile birlikte yaşıyor, telefonu ise kurukafa şeklinde. (Kendi gözlerinizle görmek isterseniz: calismaodam.ntvmsnbc.com’a bir tık atmanız yeterli.)

 

 

60 yıldır da sinema, fantastik edebiyat, bilimkurgu, korku edebiyatı ve okültizm üzerine yazıyor Scognamillo. Sinema aşkının alevlenmesi babası Elhamra Sineması’nın müdürüyken pek de zor olmadı. Bugüne kadar sayısız sinema eleştirisinin yanı sıra ‘İstanbul’un Gizemleri’, ‘Fantastik Türk Sineması’, ‘Erotik Türk Sineması’, ‘Canavarlar Yaratıklar Manyaklar’ gibi kült kitaplar yazdı. 2006’da adına ‘Beyoğlu’nda Bir Levanten: Giovanni Scognamillo’ başlıklı bir belgesel çekildi.

 

Leonardo Sanat Galerisi’nde geçtiğimiz ilkbaharda açılan sergisinden haberi olmayanlardansanız muhtemelen sizin için Scognamillo’nun bilinmeyen bir yönüdür çizerliği. Resim yapmaya altı-yedi yaşlarında başlamış aslında ve hep çizgi romancı olmak istemiş ama resimlerini yeterince iyi bulmadığı için hep yazmış. Daha doğrusu bize yazdıklarını gösterip, çizdiklerini kendine saklamış.

 

Selfestate Galata’ya bu ay uğrayın. Scognamillo’nun yazmak yerine olağanüstü naif, derin, renkli ve alabildiğine fantastik bir şekilde resmetmeyi seçtiği hikâyelerine tanık olun. Elbette yine vampirler eşliğinde...

Yayınlandı:

LiveReviews|0
1 person listening