eceeldek

Ece Eldek röportajı

Yeldeğirmeni’ndeki TOZ, dört görsel sanatçının atölyelerini bir sanat mekânına dönüştürme isteğiyle yola çıkmış. Geçtiğimiz aylarda ilk sergi heyecanını tadan TOZ’un kurucularından Ece Eldek ile konuştuk

Reklâm

“TOZ bir sergi mekânı ama bir galeri değil,” diyorsunuz. Bu iki kavram birbirinden nasıl ayrılıyor?

Belli tanımlar içine sıkıştırmak hoşumuza gitmese de, biz kendimizi bağımsız bir mekân yani ‘artist run space’ olarak konumlandırdık. İşin içine ticaret girince bazı incelikler ortadan kayboluyor. Çok iyi işler üreten fakat bazı kaygılardan dolayı kendilerine alan açılmayan sanatçılar var. İhtiyaç duyduğumuz bir alan yaratmak üzere yola çıktık. Masrafları, kendi bütçemizden ya da sponsor ve fon aracılığıyla karşılıyoruz. Bir başka konu ise sergilerin statik oluşu. Sanatçı ile temas kurmak, konuyu içselleştirmek artık çok zor. Hepimiz görsel sanatçılarız. Sanatçıyla kurduğumuz ilişki, diğer sanat kurumlarından farklı.

İstanbul’daki sanat sahnesine nasıl bir yenilik getirmeyi düşünüyorsunuz?

Aslında biz aynı zamanda izleyiciyiz. Dolayısıyla “Biz neler istiyoruz?” diye düşünmek gerekir. Ses, video-art ve fotoğraf olmak üzere özgün, bağımsız ve politik daha çok iş görmek istiyoruz. Dünyadaki sanat dinamiğinin ve İstanbul’daki akışın bir parçası olarak çabalayıp isteklerimizi hayata geçirmeyi arzuluyoruz.

Gelecekte bizi bekleyen projeleriniz neler?

Sanatçı sunumu ve sanatçı kitapları üzerine atölyeler düzenlemek istiyoruz. Yerli ve yabancı sanatçıları bir araya getirip, bir platform yaratma arzumuz var.

TOZ'u Talimhane Sokak 19B, Kadıköy'de ziyaret edin. Daha fazla bilgi için tıklayın.

Tavsiye edilen
    İlginizi çekebilecek diğer içerikler
      Reklâm