Goya, Zamanının Tanığı, Gravürler ve Resimler

Sanat
Goya

Bazı etkinlikler kendini ismiyle anlatır; yazana çok laf söylemek kalmaz. Pera Müzesi’nde gerisayıma başladığımız Goya sergisi işte bu güçte bir etkinlik. Avrupa resminin önemli figürlerinden İspanyol sanatçı Goya, gravür ve resimleriyle ilk kez Türkiye’de. Sergi 1746-1828 arası yaşayanFrancisco de Goya’nın gravür ve yağlıboyaları üzerinden bir ustanın dehasına tanıklık etme şansı tanıyor.


Marisa Oropesa küratörlüğündeki sergi için İspanya ve İtalya’nın önde gelen müze ve özel koleksiyonlarından derlenen eserler İstanbul’a taşınmış. İspanya ve tüm Avrupa’nın çalkantılı bir dönemine tanıklık eden ve karanlığın en iyi anlatıcıları arasında sayılan Goya’nın Kapriçyolar, Savaşın Felaketleri, Boğa Güreşi, Atasözleri ya da Zırvalar isimli gravür serileri ile aralarında dönemin kralı IV. Carlos ve Kraliçe María Luisa'nın portrelerinin de yer aldığı çeşitli yağlıboyalar bu sergide buluşuyor. Sergide yer alan yapıtlar ile Goya’nın saray ressamlığı ve portreciliğinin yanı sıra, tanıklık ettiği çağın tüyler sosyal gerçekçi görüntülerini, savaşın acımasızlığını ve dönemin toplumsal olaylarını eleştirel bir bakış açısıyla yansıttığı eserlerini de izleyeceğiz.

 

Kendinin ve başkalarının yargıcı Goya’nın sıra dışı imgelemine ışık tutan işlerine eşlik eden gerçekçi ve yer yer ürkütücü üslubuyla çağdaşlarından ayrılan Goya’nın sanatı, zamanının ötesine geçtiğini göz önüne sererken 20. yüzyıl modernizmi üzerine etkilerini de su yüzüne çıkarıyor.Avrupa resminin özgün sanatçılarından biri olarak modern resmin öncüleri arasında sayılan Francisco de Goya, İstanbul’a kadar gelmişken kendisine yaklaşma fırsatını kaçırmayın.

 

Pazartesi günleri kapalı olan müze Salı - Cumartesi 10.00 - 19.00 arasında, Pazar günleri ise 12.00 - 18.00 arasında ziyaret edilebilir...
 

Yayınlandı: