Grayson Perry

Grayson Perry'nin bilmeniz gereken beş yönü

Bol renkle, halı ve seramik gibi modern sanatçıların burun kıvıracağı formlarda anlattığı hikâyeler İngiltere topraklarından. Ama yakından bakınca arkasında yatan meseleler pek tanıdık geliyor, esin kaynakları ile aramızdaki mesafe hiç de uzak görünmüyor…

Reklâm

Claire

Grayson Perry resimde süslü püslü bir şekilde gördüğünüz alt kimliğini gençlik yıllarında bastırmış olsa da o, artık İngiltere için tanıdık bir sima. Kraliyet madalyasının boynuna asılacağı seremonide madalyayı takmaya çalışan Prince Charles’a dev şapkası yüzünden zor dakikalar yaşatan da claire’den başkası değildi.

TV Yıldızlığı

Hazırladığı belgeseller sayesinde çağdaş sanatın korkutucu sınırlarını yıkan bir popülariteye erişti. ‘All In The Best Possible Taste with Grayson Perry’ isimli belgeseli de Pera Müzesi’nde, vakit ayırıp izleyin.

Alan Measles

Sığınağı hayal dünyası olan küçük Grayson’ın can yoldaşı oyuncak ayının adı Alan Measles. Perry’nin gözünde ise bir baba figürü, erkeklik kavramının içindeki tüm güzelliklerin bir toplamı ve kişisel tanrısı. Ayrıca çoğu eserinin modeli ya da esin kaynağı.

İngiltere'yle bağı

Çoğu eseri milliyetçi bağlamlardan uzak bir şekilde İngiliz kimliğine değiniyor. Son işlerinden ‘Who Are You?’ belgeseli ve ona eşlik eden portre serisinin odağındaki 14 insanla İngiliz olmanın ne anlamlara geldiğini farklı yönlerden ele alıyordu. Bu seri hakkında Time Out London’a verdiği röportajda “İnsanlar hâlâ ülkemize güvenli ve istikrarlı bir hukuk devleti olduğu için geliyor. bence bundan gurur duymalıyız,” diyordu. 

Mizahı

Oyuncak ayısının İslami bir temsili olan ‘Bilge Alan’ adlı seramiğinden belli komik biri olduğu. Turner Ödülü’nü “Travesti bir çömlekçiye verilmesinin vakti gelmişti,” diyerek alması, konuşmasıyla herkesi kahkahaya boğması şaşırtıcı değil. Tek rakibi Eddie Izzard.

Tavsiye edilen
    İlginizi çekebilecek diğer içerikler
      Reklâm