Kerem Suner röportajı

lebriz.com’un kurucusu Kerim Suner bir bilgisayar mühendisi. Ve yıllardır antika hesap makinelerine tutkun. Onları fotoğraflamaya da… Wet Collodion tekniği ile çektiği fotoğrafları ocak ayında Art 212’de sergilendi.

Kerem Suner
Time Out Istanbul editors |
Advertising

Antika hesap makineleri koleksiyonu yapma ve bu makineleri fotoğraflama fikri nasıl ortaya çıktı?
Seneler önce Rahmi Koç Müzesi’nin bilgisayar bölümünü gezdiğim zaman şoke olmuştum. O kadar zayıftı ki… “Bugüne kadar kullandığım bilgisayarları atmasaydım ve satmasaydım daha iyi bir koleksiyonum olurdu,” diye düşündüm ve eskiden kullanmış olduğum bilgisayarların benzerlerini internetten toplamaya başladım. Kısa süre sonra bilgisayarları mekanik hesap makineleri takip etti. Bir kısmını eBay gibi sitelerden, bir kısmını eskicilerden aldım. Çok özel bir tanesi için müzayedeye katılmak üzere günübirlik Köln’e gittiğim de oldu. Her biri ayrı bir deha ürünü olan bu makinelerin iç tasarımları ve çalışma prensipleri beni hep büyüledi.

Fotoğrafları Wet Collodion tekniği ile çektiniz. Bu tekniğin özellikleri neler?
1851’de Frederick Scott Archer tarafından keşfedilen ilk fotoğraf tekniklerinden biri. O zaman için devrimsel nitelikte olan bu teknik kısa süre sonra terk edilmesine rağmen günümüze kadar gelen bütün analog tekniklerin temelini oluşturdu. Bu teknikte fotoğrafçı, sıfırdan kendi hazırladığı kimyasal solüsyonları kullanarak bir metal veya cam plakayı ışığa hassas bir yüzeyle kaplıyor. Bu plakayı makineye yerleştirip fotoğrafı çektikten sonra tekrar kendi hazırladığı geliştirme ve sabitleme banyolarına tabi tutarak tamamen el yapımı bir fotoğraf elde ediyor. Kendine özgü estetiği, üretilen her fotoğrafın tamamen el emeği ile ortaya çıkan benzersiz ve çoğaltılamayan bir obje olması, bir zamanlar en yaygın yöntem olarak kullanılmasına rağmen artık unutulmuş olması nedenleriyle hesap makinelerini fotoğraflamak için en uygun teknik oldu.

‘Calculus’ adlı fotoğraf serinizi sergilemeye devam edeceksiniz. İkinci sergi ne zaman? Makineleri de sergilemek var mı planlarınız arasında?
Bu işlerde pek zaman planı yapmak mümkün olmuyor. Birkaç yıl içinde olmasını umuyorum. Makineleri de sergileyip sergilememeyi çok düşündüm, şimdilik sergilememeye karar verdim. Ama son anda karar değiştirip bir veya iki tanesini sergiye dahil edebilirim.

Advertising