Eva Nielsen
Eva Nielsen, "Husly"

Koca Yaşlı Şişko Dünya

İnsanlığın yerinde yeller esen, yapayalnız bir dünya düşünün. Eva Nielsen, Balat’taki galeri The Pill’de açılan sergisi için kıyamet sonrasında dünyanın nasıl bir yer olacağını hayal etmiş. Karanlık olduğu kadar umut dolu bir sergi sizi bekliyor.

Reklâm

Rotamıza Fransız sanatçı Daniel Firman’ın ‘Fragman Boyutu’ sergisi ile eklediğimiz Balat’ın yeni galerisi The Pill, yine Türkiye’de ilk kişisel sergisini gerçekleştiren bir başka sanatçının, Eva Nielsen’ın işlerine ev sahipliği yapıyor. Hortumundan duvara asılı bir fil, neon yazılar ve heykeller eşliğinde gerçeklik ve algı kavramlarını enine boyuna irdelediğimiz ilk serginin ardından, bu kez insanlığın yok olduğu bir dünyanın izini sürüyoruz. Çalışmalarını Paris’te sürdüren Danimarkalı sanatçı Eva Nielsen, tuval ve kâğıt üzerine yaptığı figüratif ve soyut resimlerinde, harabeye dönmüş mimari alanlara yer veriyor. Öğrencilik döneminde figür konusuna kıyasla alanlar ve mekânlarla daha çok ilgilenen sanatçı, “Mekânın içerisinde kaybolma düşüncesini, mekânı manipüle etmeyi ve zihnimdeki anlamı yüklemek üzere mekânı bozmayı seviyorum. Bazen beni kendisine çeken, bana ilham veren yerler görüyorum ve hemen elime bunların neler olduğunu not ediyorum,” diyor.

Nielsen’ın yeniden yarattığı mekânlarda, sanatçının o çok sevdiği kaybolma hissine izleyici olarak siz de ortak oluyorsunuz. ‘New Paintings’teki eserlere bakılırsa, dünyanın gidişatı kötüleştikçe sorguladığımız varlığımız, yokluğumuzda da pek bir değişikliğe yol açmıyor.

Nielsen önceki işlerindeki üretim sürecinin aksine, bu sergi için risk alarak kullandığı tekniklerin sıralamasını tamamen değiştirmiş. Yağlı boya ve dijital baskı uygulamalarını ilham aldığı mimari alanlarla bir araya getiren sanatçının tuvali, önce akrilik boyayla temasa geçmiş. Resim ve çektiği fotoğraflar arasındaki köprüyü ise serigrafi tekniğiyle kurmuş. Üretim sürecinin tamamen sezgisel bir şekilde ilerlediğini dile getiren Eva Nielsen’ın eserlerinde gördüğümüz yapılar, ardımızda bırakacağımız distopik dünyaya dair ipuçları veriyor. Geleceğin önizlemesi tadındaki sergide, varlığımızla bu dünyaya neler yaptığımız konusunda derin düşüncelere dalacaksınız. Ve belki de gidişatı tersine çevirmek umuduyla elinizi taşın altına koyacak,

Tavsiye edilen
    İlginizi çekebilecek diğer içerikler
      Reklâm