Moving Image

Sanat

Time Out diyor ki

Friendly warning! We're working hard to be accurate. But these are unusual times, so please check that events are still happening.

Uuslararası video sanatı fuarı Moving Image, ArtInternational’la birlikte şehre geri dönüyor ve 6 farklı ülkeden 20 sanatçının tek kanallı video ve yerleştirme işlerini ayağımıza getiriyor.

Geçen sene fuarı görme fırsatı bulamamış olanlar için baştan alalım. Moving Image, farklı coğrafyalardan sanatçıların katıldığı, uluslararası çağdaş sanat fuarlarıyla eş zamanlı düzenlenen bir video sanatı organizasyonu. Video işlerinin, sergi ve fuarların ayrılmaz bir parçası haline geldiği bir gerçek. Moving Image’ın en önemli özelliğiyse sadece hareketli görüntü içeren üretimlere odaklanması. Diğer bir deyişle video sanatına adanmış başlı başına bir fuar Moving Image.

New York menşeli etkinlik, 2011 yılında dünyanın en prestijli çağdaş sanat fuarlarından The Armory Show’da başladığı macerasına yine aynı yıl Londra’daki Frieze Sanat Fuarı’nda devam etti. Moving Image’ın Türkiye’ye gelişine ise uluslararası sanat çevreleri nezdinde yerini giderek sağlamlaştıran ArtInternational vesile oldu.

 

Moving Image, Türkiye’de ArtInternational paralelinde, ancak fuar programından bağımsız olarak gerçekleşiyor. ArtInternational’la yan yana ama tamamen kendine ait bir alanının olması da bunun bir göstergesi. Geçtiğimiz yıl Haliç Kongre Merkezi’nin Kuleli Binası’nı mesken edinen Moving Image’ın adresi bu sene de değişmiyor. Hiç şüphesiz, ArtInternational’la birlikte yer alması, fuarın büyük kitlelere ulaşmasında fazlasıyla etkili.

 

Kallioppi Lemos 'At the Centre of the World'

Gelelim fuarın bu seneki programının detaylarına. Amerika, Brezilya, Çin, İngiltere, İsveç ve Türkiye’den 20 sanatçının işleri bekliyor bizi bu yıl. Ağırlık, New York’taki galerilerin sanatçılarında. Fuarda dünya çapında ilk defa görücüye çıkan işler de var: Zeyno Pekünlü (Sanatorium, İstanbul), Leo Gabin (Elizabeth Dee Gallery, New York), Carlos Jiménez Cahua (Samson Projects, Boston), Wu Ding (L-Art Gallery, Chengdu) ve João Castilho (Zipper Galeria, Sao Paulo) yeni projeleriyle ilk kez izleyici karşısında.

Moving Image’a Türkiye’den katılan diğer sanatçılarsa Rampa’dan Nevin Aladağ, Protocinema’dan Nur Akalın ve artSümer’den Taus Makhacheva. Fuarda bu sene ilk defa İsveç’ten isimler de yer alıyor. Maria Friberg (Galleri Andersson/Sandström) ve Xavier Veilhan (Andréhn-Schiptjenko), fuara Stockholm’den teşrif ediyor.

Kon Trubkovich (Marianne Boesky Gallery, New York) ve Michael Nyman (Myriam Blundell Projects, London), fuara büyük boyutlu yerleştirmeleriyle dahil oluyor. Fuarda bu sene Londra’dan katılan bir diğer galeri de Kalliopi Lemos’un çalışmasıyla Gazelli Art House.

 

Moving Image heyecanı, fuar kapsamında düzenlenen etkinliklerle katlanıyor. Bunlardan ilki Transfer Gallery’nin (Brooklyn, NY) ev sahipliği ve Lorna Mills küratörlüğünde gerçekleşen ‘Way of Something’ projesinin özel gösterimi. Proje, John Berger’in 1972 yapımı belgesel dizisi ‘Ways of Seeing’in dijital uyarlaması. Gösterim 6 Eylül 17.00-18.30 arasında Gallerist salonunda.

Bir diğer etkinlik de, 4 Eylül’de 19.00-23.00 arasında Pera Müzesi’nde gerçekleşen Bring Your Own Beamer-BYOB (Kendin Çek, Kendin Göster). BYOB, genç video ve film sanatçılarının kendi projektörlerini getirerek çalışmalarını sergiledikleri bir platform. Video sanatının güncel örneklerini keşfetmek için güzel bir fırsat. 

 

ArtInternational biletleriyle Moving Image’a da girebilirsiniz. moving-image.info

Yayınlandı:

Ayrıntılar

İlginizi çekebilecek diğer içerikler