Murat Germen / Facsimile – v2

Sanat, Fotoğrafçılık
0 Beğen
Kaydet
Murat Germen / Facsimile – v2

Sanatçı hakkında hazırlanan monografik kitap, Ekim 2013 sonuna doğru Istanbul Modern’de gerçekleştirilecek olan kitap tanıtımıyla sanatseverlere sunulduktan sonra, 31 Ekim’de Germen’in son dönem çalışmalarından oluşan Facsimile v2 isimli sergisi C.A.M Galeri’de açılıyor.

Küratör ve Sanat Tarihçisi Dr. Necmi Sönmez’in editörlüğünde hazırlanan Murat Germen kitabının ismi Yeni Türkiye. Sanatçının 2000’li yıllardan günümüze dek sürdürdüğü dizilerinin ayrıntılı olarak ele alındığı kitabın ana tezini, sanatçının fotoğraflarıyla yakalamış olduğu özgün güncel yorum oluşturuyor. Kitapta, günümüzün en etkin yazarları arasında yer alan Murathan Mungan’ın ve Lepsien Foundation Düsseldorf ile Borusan Contemporary İstanbul’da çalışan Dr. Necmi Sönmez’in yazılarının yanı sıra, Photographische Sammlung Köln’de küratörlük yapan Barbara Hoffmann Johnson’un sanatçıyla yaptığı konuşma ve Germen’in kaleme aldığı notlar yer alıyor. Yeşim Demir’in tasarladığı, Türkçe ve İngilizce olarak yayınlanan kitap, sanatçının ilk monografisi niteliğinde.

 

Yeni Türkiye’nin fotoğrafçısı Murat Germen’in kitabıyla son dönem çalışmaları arasında organik bir ilişki dikkati çekiyor. Özellikle Muta-morfoz dizisi çalışmalarıyla farklı görsel deneylere giren sanatçı, son dönem çalışmalarında da şehirleri konu edinen sanat üretimine devam ediyor. Hem Muta-morfoz hem de Facsimile serisi kentlerin daimi dönüşümüne odaklanıyor. Muta-morfoz ince uzun panoramaların olağan oranlara sıkıştırılması ile kentsel içeriği maksimuma çıkararak şehirlerdeki çoğulluğa vurgu yaparken, Facsimile kentin bazı bölgelerinin silinmesi yöntemiyle içeriği minimize ediyor ve kent bileşenleri arasındaki güç dinamiklerine dikkat çekiyor. Murat Germen’in objektifinin sürekli olarak Türkiye’nin ‘şimdiki zamanı’ üzerinde dolaşması bir rastlantı değil. Çünkü sanatçı, konusu ne olursa olsun, bakış perspektifi ve tekniği ne kadar farklı olursa olsun, Yeni Türkiye’nin şekillendirdiği kültürel, ekonomik ve sosyal coğrafyayı hiç tahmin edilmeyen açılardan ele aldığı için, ilk bakışta anlaşılamayan, ‘kişiselleştirilmiş’ belgesel bir yaklaşım geliştiriyor.

 

Murat Germen ile İstanbul'un daimi değişimi, sorunları ve Facsimile sergisi üzerine bir söyleşi de gerçekleştirdik.

 

Pazar hariç her gün 11.00-19.00 arasında açık. http://www.camgaleri.com

Yayınlandı: