santralistanbul

Sanat Eyüp
santralistanbul

Time Out diyor ki

2007 Eylül’ünde çağdaş sanat ve kültür alanı olarak kurulan santralistanbul, Tate Modern gibi eski bir elektrik santralinin dönüştürülmesiyle oluşturulan bir müze olarak Türkiye’de özel bir yere sahip. İlk sergisi 'Modern ve Ötesi'nden bu yana, İstanbul’a disiplinlerarası çok katmanlı boyutuyla dinamik bir sanat ortamı kazandıran mekân, üç yıl içinde 500 binden fazla kişi tarafından ziyaret edildi. 2007 sonbaharından bu yana ziyaretçilerini kültür, sanat ve eğlenceyle buluşturan santralistanbul, Ağustos 2010 tarihinde 'International Architecture Awards 2010' ödülünü aldı. Benzersiz bir ulusal endüstriyel miras niteliği taşıyan Silahtarağa Elektrik Santralı’nın santralistanbul’a dönüştürülmesine yönelik çalışmalar, kamu, özel kesim ve sivil toplum kuruluşlarının da katkılarıyla yürütüldü.

santralistanbul, Türkiye’nin kent çapında elektrik sağlayan ilk elektrik santrali olan Silahtarağa Elektrik Santralı’nın dönüştürülmesiyle Enerji Müzesi, sergi binaları ve rekreasyon merkezleriyle kentin en eski üretim bölgelerinden olan Haliç’in 1980’li yıllarda başlayan iyileştirme çalışmalarının kültürel nitelik kazanmasında önemli bir katkı sağladı. Hemen yanında bulunan Bilgi Üniversitesi öğrencilerine sanat üretimi ve organizasyonlarına katılma imkanı da sağlayan müze, plastik sanatlar, performans sanatları, konferans ve uluslar arası projeleriyle zengin bir çeşitlilik sunan bir çekim merkezi haline geldi. Avrupa Birliği kültür projelerinde de etkin bir rol üstlenen santralistanbul, kültürler arası buluşmalarda birçok ülkeden sanatçıları, akademisyenleri ve uzmanları bir araya getirdi.

santralatölye bünyesinde yetişkinlere, çocuklara ve gençlere dönük eğitim programları ve atölyeleri, okul programları ile eğitim fonksiyonuna da ağırlık veren kuruluş, yeni sanatçıların yetişmesinde ve gelişmesinde büyük gelecek vaat ediyor. Atölyeler, santralistanbul'un farklı mekanlarında ve özgün içeriklerle gerçekleştiriliyor.santralistanbul sadece sanatseverler için değil, kentteki kültür-sanat ve eğlence takipçileri için de sergileri, atölyeleri, konserleri, festivalleri ve avantgarde restoranlarıyla çok boyutlu bir kültür ve sosyalleşme merkezi olarak hizmet veriyor.

santralistanbul, sanat üretiminin keyifli bir ortamda izlenebildiği bir mekân olmakla kalmayıp aynı zamanda, sanatın günümüz dünyasındaki işlevinin araştırılıp sorgulandığı bir tartışma platformu yaratılmasına da katkı sağlıyor.

Yayınlandı:

Ayrıntılar

Adres: Eski Silahtarağa Elektrik Santralı Kazım Karabekir Caddesi 1
İstanbul

İletişim:
Çalışma saatleri: Pazartesi hariç her gün 10.00-20.00 arasında açık.
İlginizi çekebilecek diğer içerikler
    Son haberler