Son Makara

Sanat, Fotoğrafçılık
0 Beğen
Kaydet
Son Makara

Kimi tesadüfler insanı büyük sürprizlerle buluşturur. Ali Arif Ersen’in bu ay Milli Reasürans Sanat Galerisi’nde açılan dört günlük sergisi ‘Son Makara’nın hikâyesi de böyle bir tesadüfün eseri. Ali Arif Ersen, yakalandığı ‘locked in syndrome’ hastalığı nedeniyle sekiz yıldır evinde yaşıyor. Hastalık öncesi yıllarında ABD’den Arjantin’e birçok ülkede projeler geliştiren, sergiler açan ressam ve fotoğraf sanatçısı Ali Arif Ersen ABD ve Latin Amerika izlenimlerini ‘Fotografi USA’, ‘Fotografi Havana’, ‘Fotografi Buenos Aires’ kitaplarında bizlere sunmuş, Tomris Uyar’ın ‘Güzel Yazı Defteri’ adlı öykü kitabını resimleştirmişti.
 

Şimdilerde ise hastalığı nedeniyle konuşamıyor, yürüyemiyor ama aklı zehir gibi çalışıyor. Dostları yanında, sevenleri onu hiç yalnız bırakmıyor. En son geçtiğimiz yıl Milli Reasürans’ta açılan ve Murat Germen, Zekai Demir, Can Altay gibi dostlarının Ersen’in çok sevdiği, Koço’dan fotoğrafları kapsayan sergi ‘Ali’nin Koço’su’ da bu dostluğun ve Ersen’e saygı duruşunun bir örneğiydi. Bu ay Milli Reasürans Sanat Galerisi’nde açılan sergisi ise bir üniversite öğrencisinin (Burcu Sağcan) Ersen’in Facebook sayfasına yazdığı bir soru “Hem otomatik, hem de manuel negatif çeken bir fotoğraf makinesi almak istiyorum. Acaba hangi model, hangi markayı önerirsiniz?” ile sürpriz bir şekilde ortaya çıktı. Ali Arif Ersen ise şöyle yanıtladı Sağcan’ı: “Bende tam istediğiniz gibi bir makine var, size hediye etmek isterim. Gelin tanışalım, bir çayımızı içer, makineyi alırsınız.”

Hediye ettiği kameranın içinden hiç tab edilmemiş, sekiz yıl öncesinden kalma unutulmuş bir film çıktı. Kullanılan o makara da dört yıllık bayat bir film. 12 yıl kimselerin haberi olmadan Ali Arif Ersen’in makinesi içinde demlenen ‘Son Makara’yı görme fırsatını kaçırmayın.

 

Pazar, pazartesi hariç 11.00-18.30 arasında açık. www.millireasüranssanatgalerisi.com

Yayınlandı: