Büyük Britanya

İngiltere'nin incileri Liverpool ve Manchester'ı, doğası, kültürü ve tarihiyle Edinburgh'u yakından inceledik.

Edinburgh
Advertising

Liverpool
Liverpool, İngiltere 'de Mersey Nehri Halici'nin doğusunda bulunan bir şehirdir. 2007 tarihinde 800. yaş gününü kutlayan bu şehir, 2008 yılında Avrupa Kültür Başkenti olmuştur. Liverpool kenti profesyonel futbol kulübü Liverpool F.C. ile özdeşleşmiştir.

Görülecek yerler
Şehrin görülmeye değer yerleri arasında Liverpool Katedrali, Beatles Müzesi,Tate Liverpool,Anfield Road Stadyumu , Merseyside Deniz Müzesi ve Albert Dock Müzesi yer alıyor.

Kültür&Eğlence
Liverpool şehri aynı zamanda bir üniversite şehri olması sebebiyle de oldukça hareketli bir gece hayatına sahip. Farklı konseptli mekânlarda içeceğinizi yudumlayabilir ve hoşça vakit geçirebilirsiniz. Şehrin tercih edilen mekânları arasında; Baby Cream, Philharmınic,Magnet,Blue Bar, Cavern Clun Academy yer alıyor.

Yeme&İçme
Şehrin kendine özgü bir yemek kültürü yok. Kıyı ve deniz kenti olması sebebiyle deniz ürünleri oldukça başarılı.  Dünya mutfağı ve zincir restoranları kentte bolca bulabilirsiniz.


Manchester
İngiltere’nin kuzey batısında yer alan ve Londra’dan sonra ülkenin en büyük kültür, sanat, eğlence ve ekonomik merkezi olan Manchester, aynı zamanda Dünya’da ticaret ve sanayinin gelişmesinde öncü şehirlerden biri.

Görülecek yerler
Sanayi devrimi’nin de etkisiyle bir endüstri şehri olan Manchester’da çok sayıda görülmesi gereken yer mevcut. Sanat, mimari, tarih, kültür, spor ve dolayısıyla turizm bakımından oldukça zengin olan bu şehir her yıl sayısız ziyaretçiyi kendine çekmeye devam ediyor. Alexandra parkı ve Carlton su parkı ve Lake District National Park, hoş vakit geçirebileceğiniz yerler arasında. Pankhurst, Polis müzesi, insanlık tarihi müzesi, bilim ve sanat müzesi gibi pek çok görülmeye değer müzede diğer seçenekler arasında.

Kültür&Eğlence
Pek çok farklı kültürden insana ev sahipliği yapan Manchester’da, birbirinden farklı kültürel aktivitelere rastlamak mümkün.  Şehir her türlü eğlence olanağına sahip. Spor meraklıları özellikle Dünyaca ünlü iki dev takıma ev sahipliği yapan bu şehirde maç keyfi yaşayabilir, kentin her yerinde sıkça rastlanan publar, cafeler ve barlar, sayısız kulüpler de eğlencenin tadını çıkarabilirsiniz.

Yeme&İçme
Şehir, organik ürünler satan dükkânlardan, İtalyan, Fransız, Doğu mutfaklarından örnekleri ile zengin bir yemek yelpazesi sunuyor.

Edinburgh
İskoçya; doğası, kültürü ve tarihiyle cezbeden yerlerden biri. Başkent Edinburgh son birkaç yıldır başlayan direkt uçuşlarla artık daha da ulaşılabilir bir nokta. Avrupa'nın en güzel görünümlü kentlerinden biri olan şehir Ortaçağ ve Georgian dönemine ait izleri taşıyor.

Gezilecek Yerler
Şehri keşfetmeye Edinburgh Kalesin'den başlayabilirsiniz. Burada görülmeye değer alanlardan biri Princess Street'tir. Sadece yayalara açık olan bu cadde önemli alışveriş mağazalarına ev sahipliği yapıyor. Şehir merkezini, civar semt ve birbirinden güzel köylerini de listenize ekleyin. Şehrin old town bölgesinde yüksek katlı binaları, dar sokakları, tarih ve kültürel mirası olan pek çok binayı yakından görme fırsatınız olacak.

Kültür&Eğlence
Edinburgh oldukça canlı ve renkli bir gece hayatına sahip. Şehrin dört bir yanında barlara, publara ve kafelere rastlamanız mümkün. Edinburgh'da ister gece ister gündüz olsun herkesin zevkine hitap edecek etkinlikler de var. Merkezi Glasgow'da bulunan National Theatre of Scotland, Scottish Ballet, Scottish Opera gibi kurumlar, yıl boyunca pek çok aktivite düzenleniyor. Her yıl Ağustos ayında başlayıp Eylül ayına kadar devam eden Edinburgh International Festivalleri sayesinde şehir son derece keyifli bir atmosfere bürünüyor.

Yeme&İçme
Edinburgh mutfağında birbirinden lezzetli ve çeşitli yemekler bulmak mümkün. Et yemeklerinden sebzeye, deniz mahsüllerinden av ürünlerine, yulaf ezmesinden patatese kadar herşey, İskoç kültüründe tercih edilenler arasında.

Advertising