Vietnam

Cennet ülke Vietnam

Vietnam etkileyici manzaraları, renkli ve dinamik şehirleri ile gidip görülmesi gereken bir ülke.

Reklâm

Uzak Doğu, Batılıların aylar süren yolculuklarla kıtaya ulaşmalarından ismini alan bir eski zaman tabiri olarak dilimize yerleşmiş bir kere; oysaki Phnom Penh’de Kamboçya usulü keşmekeşi, geleneklerle modernitenin buluştuğu Saigon’da Vietnam kültür kodlarını keşfetmeye başladıkça Asya usulü yaşam tarzlarının bir uçuş uzaklıkta olduğu yeni bir seyahat bağımlılığı edinmek an meselesi.

HSBC Premier müşterileri, 21-31 Ocak 2017 tarihleri arasındaki Vietnam & Kamboçya Turu gezilerinden oluşan tur programlarında Setur merkez ofislerinden yapılacak rezervasyonlarda kişi başı %5 indirim fırsatına sahip oluyor. Ayrıntılı bilgi için HSBC Premier Telefon Bankacılığı 0850 211 0 112'yi arayabilirsiniz. 

Vietnam’ı savaş filmlerinden, Kamboçya’yı ise Anjelina Jolie’nin barış elçisi olarak uğradığı bir üçüncü dünya ülkesinden ibaret sananları, Asya’nın doğası kadar kültür hayatı da adeta taşan iki ülkesine davet ederek ezberlerini bozmaya çağırıyoruz. 

Sıkı bir Vietnam keşfi için alışma turuna başkent Hanoi şehrinden başlamak en iyisi. Ülkenin kuzeyinde kalan Hanoi’ye adım atar atmaz ilk farkına varacağınız şey hemen herkesin altında bir motorsiklet olduğu; bu konuda sınır da tanımayan Vietnamlılar bazen dört kişi aynı motora binebiliyor.

Güçlü Çin etkileri hissedilen kent, kolonyol dönemde ise Fransız dokunuşlarına maruz kalmış. 1970 ve 80’lerdeki modernizasyon sürecinin devamıyla Asya’nın yükselen yıldızlarından biri sayılıyor bu şehir. Burada Ho Chi Minh’in mozelyumu ve müzesi ile ülke tarihine adını kazıyan, efsane kişiliği yakından tanımak mümkün. Kısa şort, yüksek ses gibi saygısızlık atfedilen hususlara özen gösterin. Hiçbir İngilizce bilgilendirme olmamasına karşın ipek resimler, 209. yüzyıldan kalmış devrim temalı sanatsal işlerle dikkat çeken Güzel Sanatlar Müzesi görülmeye değer.

Tortoise Pagoda’nın da yer aldığı, üzerinde küçük bir ada bulunan ve Hanoi’nin kalbi haline gelen Hoan Kiem Gölü, şehrin bir başka çekim merkezi. Buraya kadar gelenler gölün kuzeyinde kalan Eski Şehir’i kesinlikle adımlamalı. 36 Sokak olarak da bilinen Eski Şehir’in her bir sokağı, o sokağın ünlü olduğu zanaat ya da satılan eşyalarla özdeşleşmiş. El yapımı eşyalar ve yerel hayatı gözlemlemek için gerçek bir cennet.

Vietnam’a kadar gelip Halong Bay’de körfez keşfi yapmamak olmaz. Geziler genellikle geleneksel ahşap teknelerle yapılıyor. Bot turları 5 saatten teknede gecelemeli 2 gün arası değişen uzunluklarda oluyor.

Şimdi yolunuzu Vietnam’ın İstanbul’u sayılan Saigon’a  ya da diğer adıyla Ho Chi Minh City’e çevirme zamanı. Burası Fransız Koloni döneminden kalma tarihi Posta Binası, Gösteri Merkezi, Vietnam-Amerika savaşı fotoğraflarının sergilendiği Savaş Kalıntıları Müzesi, Jade Pagoda, Notre Dame Kathedrali, Opera Binası, Ben Thanh Market gibi cazibe merkezleri ile turist kalabalıklarını ağırlıyor. Buraları görmek Sultanahmet’e uğramadan İstanbul’u gezmek gibi olsa da bu canlı kentin diğer yüzlerini de görmek için zaman yaratın.

Güney Vietnam’ın eski resmi başkenti olan Saigon, artan sıcaklılarla öğleden sonra dev şapkalarıyla yüzlerini kapatmış siesta yapanları n görüntüsüne sahne olarak akıllara Meksika’dan görüntüler getiriyor. Burada Kuzey’e göre hayat daha yavaş ve dingin. Dong Khoi ve ara sokaklara dalın; şehrin en eski pagodası olan Quan Am Pagoda’ya gidin, Le Quy Don üzerindeki harika dondurmaların tadına varın.

Vietnam’a kadar gelmişken
Komşu ziyareti ile iki ülke kültürüne göz atarak tatili daha dolu geçirmek mümkün. Kamboçya’nın Angkor Thom şehri taş kabartmaları, dikdörtgen şeklinde salonlarıyla öne çıkan anıtsal tapınaklarıyla farklı tatlar sunuyor. Hükümdarları, çevresinde insanlar ve kutsal hayvanlarla betimleyen taş kabartmalar, Kamboçya gezisinin tatmin noktalarından biri.

Şehir kuleleri, Angkor Thom Guney Kapısı, Kral Leper ve Fil Terasları, Bayon ve Baphuan Tapınakları ile kapsamlı bir geziyi hak ediyor.

Ülkenin başkenti Phnom Penh, en kalabalık ve en büyük şehir. Günümüzde Kral Norodom Sihamoi’ye ev sahipliği yapan Kraliyet Sarayı, şehrin en önemli Budist tapınağı Gümüş Pagoda, arkeolojik koleksiyonuyla dikkat çeken Ulusal Müze şehrin öne çıkan turistik noktaları. Kamboçya’nın ziyaretçilere tembellik aşılayan Sihanoukville plajı, huzur dolu Kampot nehri ve özgün görünümüyle öne çıkan Siem Reap civarındaki tapınaklar ülkenin diğer öne çıkan noktaları.

Tavsiye edilen
    İlginizi çekebilecek diğer içerikler
      Reklâm