Demir atılası liman: Rotterdam

Hollanda'nın ikinci büyük kenti Rotterdam, ultra modern silüetiyle adeta Avrupa'nın New York'u. Alternatif kültür&sanat sahnesi, iddialı iş ve sosyal yaşam alanları ve tarihi&modern yüzüyle görülmeyi hak ediyor.

Rotterdam
Time Out Istanbul editors |
Advertising

Avrupa'nın en büyük, dünyanın ikinci büyük limanına ev sahipliği yapan kent, aynı zamanda Avrupa'nın giriş noktasındaki konumuyla da önem kazanıyor.

Neden gitmeli?
Rotterdam, İkinci Dünya Savaşı'nda Almanya bombardımanından kurtulamayarak, Hollanda'nın diğer şehirlerinde görmeye alışık olduğumuz Ortaçağ'dan kalma tarihi dokusunu yitirmiş olsa da, savaş sonrası kendini toparlayarak dünyadaki sayılı liman şehirlerinden biri olmayı başarmış durumda. Dev gökdelenlerin arasından restore edilmiş binalar ve kanallarla bezeli sokaklara açılan yollar ise, klasik Hollanda mimarisine meraklı gezginleri memnun edecek kadar bol. Her ne kadar kozmopolit yapısı Amsterdam'la yarışsa da, buranın nev-i şahsına münhasır füturistik yapısı açık ara farkla bir metropol havası yaşatıyor. Eski yapılarla harmanlanan mimarisi ile Avrupa'nın başka hiçbir kentinde göremeyeceğiniz bir görsel şölen sunuyor. 

Modern görüntüsüne rağmen, kentin eski liman bölgesinde, büyük bombardımanlardan sonra ayakta kalmayı başarmış tarihi yapılar görmeniz mümkün. Bu bölge şirin kafeleri, müzeleri, tarihi evleriyle bambaşka bir Rotterdam'ı içinde saklıyor. Örneğin bir zamanlar Avrupa'nın en büyük binası olan ‘Witte Huis’, şehrin nostaljik başyapıtlarından.

Görülmesi gerekenler yerler

Maas Nehri, Erasmus ve Willem Köprüleri: Rotterdam'a Avrupa'nın en büyük limanı ünvanını  kazandıran Maas Nehri, kenti ikiye ayırıyor. İki yakayı birbirine bağlayan köprüler arasında en önemlileri Erasmus ve Willem Köprüleri. İsmini, Rotterdam'da yaşamış olan Erasmus adlı filozoftan alan köprü, sadece modern zamanların en estetik  köprülerinden biri olmakla kalmıyor; teknoloji harikası olarak da anılıyor. 

Kralingen Park: Rotterdam, modern görünümüne rağmen yemyeşil bir şehir. Şehrin en büyük parklarından biri olan Kralingen Park, içerisinde yer alan göl sayesinde yaz aylarında yelken gösterilerine de ev sahipliği yapıyor.  

Rotterdam Pazarı: Mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri. Cumartesi ve salı günleri West Blaak Metro İstasyonu ile City Hall (Belediye Binası) arasına kurulan bu büyük pazar, Rotterdam'ın bir başka simgesi. Antikadan tropik bitkilere kadar binbir çeşit ürünle dolup taşan pazarda bütün gününüzü hiç sıkılmadan geçirebilirsiniz. Antika meraklılarına erken saatte pazarda olmaları önerilir.

Cube Houses: 1984’de mimar Piet Blom’un tasarımıyla Overblaak Caddesi üzerine konumlanan ‘küp evler’, 38 küçük, 2 büyük küpten oluşuyor. Her ne kadar buranın sakinleri için burası turistik bir noktadan ziyade ikamet yeri olsa da sokaktan sessizce geçip yapının genel görüntüsüne bakmadan kenti terk etmeyin. Oturanlardan biri evini ‘open cube’ yani açık küp eve çevirmiş ve içini genel Hollanda tarzıyla döşemiş; çok merak edenler ziyaretçilere açık olan bu evin kapısını çalabilir. Üç katlı olan binaların duvar ve pencereleri 54.7 derecelik eğimiyle iyice dikkat çekiyor.

Delftshaven: İkinci Dünya Savaşı'ndan kurtulabilen yegâne semtlerden biri olan Delftshaven, tipik bir ortaçağ şehri olma özelliğini günümüzde de muhafaza ediyor. Yanı başındaki kozmopolit şehrin gürültüsüne inat, eski sokaklarla çevrili bölge ağırlıklı olarak caz  çalan minik kafeleri ve antika dükkanlarıyla ünlü. 

Nerede kalmalı?
Merkeze yakın bir yerde kalmak istiyorsanız, Rembrandtplein ve Leidseplein civarında ki yerler tercih sebebiniz olsun. Bu bölgelerde şehrin her tarafına her saatte ulaşım oldukça kolay. Eğlence mekânlarına daha yakın olmak istiyorsanız eğer Zuidplein, alışveriş merkezlerine yakın olmak için ise Blaak'ı tercih edin. 

Ne yemeli?
Hollanda mutfağının menüsü Türk mutfağı kadar geniş olmasa da mutlaka tatmanız gereken mütfaklardan biri. Ülkede patates en çok tecih edilen yiyeceklerden biri. Rotterdam'ın her köşe başında patates kızartması ve türevlerini bulmak mümkün. Deniz ürünleri yönünden de oldukça zengin olan Rotterdam'da birbirinden lezzetli deniz ürünlerinden de tadabilirsiniz.

Advertising