Bangkok

Egzotik rota: Tayland

Tayland’ın en popüler şehirlerinden Bangkok ve Pattaya’ya uzanıyoruz.

Yazan:
Time Out Istanbul editors
Reklâm

Bangkok ve Pattaya'ya yapılan seyahat noktasını takip ederken, ejderha içeceklerinizi elinize alıp, bambaşka bir iklimin ve kültürün baş döndürücü hızına kendinizi bırakabilir, yeri geldiğinde de egzotik masajlar ve yumuşak kumlara kendinizi bırakarak hafifleyebilirsiniz.

HSBC Premier müşterileri, 12 - 19 Kasım 2016 tarihleri arasındaki Bangkok - Pattaya Turu gezilerinden oluşan tur programlarında Setur merkez ofislerinden yapılacak rezervasyonlarda kişi başı %5 indirim fırsatına sahip oluyor. Ayrıntılı bilgi için HSBC Premier Telefon Bankacılığı 0850 211 0 112'yi arayabilirsiniz.

Dillere destan gece yaşamı ve insanı hayat enerjisiyle dolduran benzersiz şehir atmosferiyle Bangkok; Küçük bir balıkçı köyünden göz alıcı otellere ve muhteşem plajlara sahip bir cazibe merkezine şimşek hızıyla dönüşen Pattaya.

Egzotik derken kelimeyi hiç de gelişigüzel seçmedik. Bu iki diyarı ortak bir paydada toplayabilecek tek bir kelime varsa, o da egzotiktir! Pattaya’ya 30 dakika mesafede bulunan ve 500 Hektarlık bir alana kurulmuş olan Nong Noocg Tropikal Bahçeleri’ni ya da Tayland’ın Avustralya’daki benzerlerine taş çıkaracak timsah çiftliklerini görünce egzotikle ne demek istediğimizi daha iyi anlayacaksınız.

Bangkok’un katman katman şehir hayatı ve tapınakları
Bangkok’un geceleri söz konusu olunca Pattaya bile onun eline su dökemez. Dünyanın başka hiçbir köşesinde rastlayamayacağınız özel sahne şovlarına tropik kokteyller ve zaman zaman tekinsiz de olabilen –ama bu özelliğiyle de binlerce turisti çeken– sonsuz ara sokaklarıyla bir eğlence mabedi Bangkok.

Bu gece hayatına paralel olarak, ruhani bir tarafı da var şehrin. Altın Buda ve Yatan Buda Tapınakları’nın yanı sıra, büyüklü küçüklü pek çok Budist tapınak, New York'u andıran yüksek binaları ve saraylar şehrin kültürel mirasını ve huzurla eğlenceyi iç içe geçiren yönünü vurguluyor. Ayrıca gezilmesi gereken yerler arasında; kentin gürültüsünden ve stresinden uzaklaşmanın en iyi yolu olan Lumpini Parkı, ülkenin en önemli müzelerinden biri olan Bangkok National Museum, ışıl ışıl parıldayan altın başlıklarıyla Büyük Saray ( Grand Palace) geliyor.

Elbette Bangkok’un dip dibe sokaklarını dalıp da es geçilmeyecek bir başka unsur, rengârenk pazarları. Çiçek pazarı ve deniz ürünleri pazarı kesinlikle görülmeye değer! Ama pazarların en ünlüsü, Patpong Gece Pazarı. Uğramadan geçmeyin. Yüzen Çarşı Turu adı verilen turla da, şehrin başka türlü deneyimlemeye fırsat bulamayacağınız kesimleriyle yüzleşin.

Asya'nın en iyi alışveriş merkezlerine sahip olan Bangkok'ta yüzlerce AVM ve pazar bulunuyor. Siam bölgesinde dünyanın en ünlü markalarını barındıran mağazaları bulmak da mümkün. Kentin en büyük pazarı ise Chatuckak Hafta Sonu Pazar'ıdır. 

Turistik şehir Pattaya
Tayland’ın doğu kıyısı körfezinde yer alan turistik bir sahil şehri olan Pattaya, son yıllarda daha kaliteli hale getirilen plajları ve bitmek bilmeyen gece hayatıyla daha çok turist çekmeyi başaran bir şehir.

Pattaya’nın son yıllarda neden tüm gezginlerin favori destinasyonlarından biri olduğunu kısa sürede çözeceksiniz. Deniz aşıklarını mest edecek mercan adası turu, arazide zorlu yolculuk sevenler içinse fil safarisi bu benzersiz diyara tutulmak için size pek çok neden verecek.

Hareketli gece hayatıyla da bilinen Pattaya'da eğlence zevkinize pek çok seçenek mevcut. Güneyinde ve merkez bölgesinde  daha hareketli mekânlar yer alırken, kuzey kesiminde daha çok barlar ve publar var. Hepsinden bulabileceğiniz yer ise Neon ışıklarının her yanı sardığı Walking Street. Şehirde kabare şovları, go-go barlar ve diskolardan örülü bir eğlence ağına girip içinden çıkamamak olası.

Zanaatkârlığın fazlasıyla gelişmiş olduğu Pattaya'dan birşeyler almadan dönmek çok zor. Adım attığınız her yerde bir dükkâna, sokak satıcısına veya AVM'ye denk gelmeniz olası. Ülkede genelde bakır, bronz, gümüş veya ahşaptan yapılmış hediyelik eşyalar yada örme ve dokuma ürünler ile ipek kumaşlar ön planda. 

Tavsiye edilen
    İlginizi çekebilecek diğer içerikler
      Reklâm