Endülüs'ü anlamak

Pek çok filmden aşina olduğunuz Costa del Sol’un doğusunda kalan Almeria, Cadiz, Kordoba, Granada Huelva, Jaen, Costa del Sol’u da kapsayan Malaga ve Seville Endülüs’ün kilit eyaletleri.

Endülüs
Time Out Istanbul editors |
Advertising

HSBC Premier müşterileri Setur'la 27 Ağustos - 01 Eylül 2017 tarihleri arasındaki Endülüs tur programlarında rezervasyonlarda kişi başı vergi dahil rakamdan %7 indirim fırsatına sahip oluyor. Ayrıntılı bilgi için HSBC Premier Telefon Bankacılığı 0850 211 0 112'yi arayabilirsiniz.

Uçak Bileti Seyahat Paketleri ve Otellerde %33’e varan indirimler için tıklayınız!

Kentlere bakarsak en üst sırada flamenkonun kalbi sayılan ve Endülüs’ün en büyük şehri ve başkenti olan Sevilla'yı saymak gerekir. Orta Çağ kalıntıları ve özellikle kaleleriyle ünlü olan Almeria; tüm İber yarımadası yani güneybatı Avrupa’nın en uzun süredir yerleşime sahip kenti olan Cadiz; Orta Çağ’da hilafetin başkenti sayılan Cordoba; göz alıcı La Alhambra Sarayı’nın bulunduğu Granada; İspanya’nın en eski futbol takımının liman kenti olan Huelva; dünyanın zeytinyağı başkenti olarak kültür turizminin de parlak isimleri arasında yer alan Jaen; Costa del Sol’un dev liman kenti Malaga ve yine Costa del Sol’un zengin tatil bölgesi Marbella; Endülüs kentleri deyince ilk sırada sayılması gerekenler. Ama tabii bu gezilerin olmazsa olmaz kentlerinden biri de Madrid. Endülüs turlarının uğrak noktalarında kaçırılmaması gerekenlere bakalım.

Sevilla
İspanya, Bask, Katalonya... Hepsi birbirinden çekici ve etkileyici. Sevilla ise bu gezilerin en çok hatırda kalanlarından biri. Hâlâ bölgenin sanat ve finans merkezi olduğu için kendinizi bir müze kentin içinde dolaşmaktan fazlasını yaparken buluyorsunuz. İspanya Meydanı, Altın Kule, Paula Rahibeler Manastırı, eski tütün fabrikasının ardı sıra uzanan havuzları ve bahçeleriyle ünlü Maria Luisa Parkı, Santa Cruz Meydanı, şiir gibi Alkazar Sarayı, Sevilla Katedrali, eski camii minaresinden devşirilmiş kulesi ile ilginç bir şekilde bütünleşen Gotik katedral La Giralda ilk anda sayabildiklerimiz. Roma dönemine dair tüm ülkenin en güçlü koleksiyonuna sahip olan Arkeoloji Müzesi, konuyla ilgilenenleri tatmin edecek. Şehre tepeden bakmak da ayrı bir keyif; bunun için en doğru seçim Cerro de Carambolo’ya çıkmak.

 
Granada
Multi kültürel dünyası, hareketli öğrenci yaşamı, zengin tarihiyle İspanya gezisinin en değerli noktalarından bir diğeri de Granada. Hareketli gece hayatıyla tatmin ederken yakınlardaki Sierra Nevada ile dağ yürüyüşü gibi aktiviteleri sevenlere de sıkı bir doğa deneyimi yaşatıyor. Bahar aylarında gezmek en ideali. Can alıcı yanlarından biri de Madrid, Barselona, Seville ve Malaga gibi turist yoğunluğu yaşatmaması ve lokal hayata doğrudan giriş sağlaması. Alhamra Sarayı ile Kuzey Afrika stili bir deneyim, hemen ardından bizim Kapalı Çarşı deneyimine benzemeyen farklı bir pazar deneyimi için Arap Çarşısı, eski Endülüs Müslüman mahallesinde turlamak için Albaicin, harika manzarasıyla Sacromonte Tepesi, Belediye Meydanı, Generalife Bahçeleri, Alcazaba ve Nasrid Sarayı derken Granada’da günlerin nasıl geçtiğini anlamak mümkün olmayacak.

 

Malaga
Malaga’da ilk durak eski Müslüman valilerinin kale-sarayı olan Alcazaba. Huzur veren etkileyici bir adres olmasının yanı sıra şehre panoramik bakmayı da sağlayan Gibralfaro Tepesi’nin eteklerindeki Alcazaba; havuzları, su yolları ve bahçeleriyle hoş bir yer. Picasso’nun doğum yeri olan Malaga’da sanatçı 9 yaşına kadar yaşamış. Tabii ki kendisine adanmış bir müze var; Museo Picasso ziyarete değer bir koleksiyon sunuyor. Şehri ören yerleri, plajları, doğa gezilerine uygun noktaları, sanat müzeleri, müthiş mutfağı ve güçlü alışveriş sahnesiyle farklı tatlardan zevk alan herkese seslenen bir çeşitliliğe sahip. Güzeller güzeli Roma Tiyatrosu, kulesiyle turistleri çeken Malaga Katedrali, Avrupa’nın en geniş müzik enstrümanına sahip olan İnteraktif Müzik Müzesi ve özellikle şehrin doğusunda kalan güzel plajlarıyla mest eden bir kent.

Advertising