Stockholm

Görülmeye değer başkent: Stockholm

İsveç’in kalbi sayılan Stockholm, geçmişten kalan izlerini keyifle taşıyan bir metropol.

Reklâm

İsveç’in başkenti ve en büyük şehirlerinden biri olan Stockholm, anakara dışında 14 adaya ve Mälaren Gölü'nün denizle birleştiği kanala sahip. Kentin güzel siluetinin ötesinde şehre gelen ziyaretçiler de şehrin bu güzel doğasına kapılıp gelenler arasında.

HSBC Premier müşterileri, 11-18 Eylül 2016 arasındaki İskandinavya (Stockholm-Bergen-Geilo-Oslo-Gemi-Kopenhag) gezilerinden oluşan tur programlarında Setur merkez ofislerinden yapılacak rezervasyonlarda vergiler hariç kişi başı % 10 indirim fırsatına sahip oluyor. Ayrıntılı bilgi için HSBC Premier Telefon Bankacılığı 0850 211 0 112'yi arayabilirsiniz.

Son yıllarda turizm alanında çok fazla gelişme kaydeden Stockholm; yapıları, parkları, tarihi merkezleri, müzeleri, yeşil alanları ve eğitim merkezleriyle oldukça ileri bir Avrupa şehri.

Stockholm’da nerelere gitmeli?

Gamla Stan
Eski şehir olarak bilinen Gamla Stan, ilk yerleşim yerlerinden biri. Küçük dükkânları ve kafelerle dolu dar ve tarih kokan sokaklara sahip.

National Museum
Ulusal müzede Ortaçağ’dan kalma eserlere, süregelen sergilere ve ünlü ressamların eserlerine rastlamak mümkün.

Moderna Museet
Doğudaki eski denizcilik üssü ve tersane Skeppsholmen şimdi 20. yüzyıl sanatından Kandinsky, Dalí, Magritte ve Picasso’nun eserlerine yer veren Moderna Museet’e ev sahipliği yapıyor.

Milles Garden
Ünlü heykeltraş Carl Milles’in müzeye çevirdiği evi ve aynı zamanda atölyesi olan Milles Garden’da, heykeltraşın eselerini bahçesinde ziyaret edebilirsiniz.

Skansen Müzesi
Dünyanın en eski açık hava müzesi olan Skansen İsveç’e özgü hayvanlar ve 150 kadar eski bina ile İsveç’in sosyal tarihine ışık tutuyor.

Etkileyici 18. yüz yıl tarihli Kungliga Slottet kuzey doğunun tepelik bölgesinin manzarasına hâkim. Kraliyet düğünlerinin ve taç giyme törenlerinin gerçekleştiği Storkyrkan (Büyük Kilise) ise Kungliga Slottet’in hemen yanında yer alıyor. Batıdaki küçük ada Riddarholmen, muhteşem Riddarfjärden Boğazı ve Stadshuset manzaraları sunuyor. Djurgarden adası piknik ve yürüyüşler için ise ideal bir alan. Buradaki Vasamuseet’in içinde, 1961’de deniz yatağından çıkarılan ve bu büyüleyici müzede yeniden inşa edilen süslü 17. yüzyıl savaş gemisi Vasa bulunuyor. İş ve alışveriş bölgesi Norrmalm (ya da ‘Şehir’) Kraliyet Operası ve Milli Müze gibi kentin kilometre taşlarına sahip olmakla övünüyor.

İsveç mutfağı
Stockholm, mutfağıyla da ünlüdür. Göçler nedeniyle birçok mutfağı çatısı altında birleştiren kent, farklı lokantalarıyla da bilinmektedir. Her ne kadar fast food çok revaçta olsa da, kentte Asya, İtalya, Fransa, Türk, Yunan, İskandinavya, İspanyol ve Orta Doğu mutfaklarından örnekler de mevcut. Kafe tarzı mekânlar ise kentin her yerine dağılmış durumda.

Gece hayatı
Stockholm’da gece hayatı biraz pahalı. Ancak şehirde eğlence son derece hareketli geçiyor. İskandinav ülkeleri arasında en iyi barlar Stockholm’da bulunuyor.

Alışveriş
Trafiğe kapalı olan Drottninggaten alışveriş caddesi alışveriş çılgınları için biçilmiş kaftan. Cadde üzerinde bulunan Ahlens City şehrin en büyük mağazası. Hediyelik eşya, giyim, müzik aletleri gibi istediğiniz her türlü ürünü burada bulmak mümkün. Bunun dışında Nordiska Kompaniet’in kısaltılmışı olan çok sayıda insanın ziyaret ettiği NK, Gallerian, gibi AVM’leri bulmanız mümkün. 

Tavsiye edilen
    İlginizi çekebilecek diğer içerikler
      Reklâm