İspanya Mutfağı

İspanya: Mutfaktaki yaratıcı

İspanyol mutfağı, yıllar yılı Akdeniz’in diğer iki iddialı ülke mutfağı olan Fransa ve İtalya’nın gölgesinde kaldıktan sonra nihayet hak ettiği yeri buldu.

Yazan:
Time Out Istanbul editors
Reklâm

Burada da domates, sarımsak, deniz ürünlerinin başrole oturduğu sofralarla karşılaşıyor; uzun masa başı muhabbet geleneğini, zengin menülerle taçlandıran bir mutfak kültürüyle karşılaşıyoruz. Bir İspanya gezisinin olmazsa olmaz lezzetlerini aralıyoruz...

Paelle’ya giriş
İspanya’nın özünü yansıtan bu yemeğin temelinde her zaman sofrito – domates, sarımsak ve soğan vardır. Valencia bölgesinde bu reçeteye tavuk ve tavşan eti, kuru fasulye, ıstakoz gibi şeyler de girebiliyor. Paella’yı enerji bir için öğle yemeklerinde tercih etmek ve bol kalori depolamak doğru zamanlama olacak!

İçkisiz olmaz!
Ague de Valencia, Sangria gibi sürahide servis edilen bir lezzet; ziyafetlerin ise olmazsa olmazı. Ana malzemeleri arasında cava şarabı, portakal suyu, votka, cin ve şeker var. Akşamüstü yorgunluk atmak için ideal bir seçim.

Atıştırmalıklar
Her zaman ana yemeklerden bahis etmek olmaz; İspanyollar atıştırmalık konusunda da cömertler. Hemen her köşe başında bulabilecekleriniz arasında sızma zeytinyağıyla hazırlamış krakerler var. Bir diğer popüler atıştırmalık, tatil günlerinde bulabileceğiniz el yapımı incirli kek ve Marcona bademli kos helvası.

Sokak yiyeceklerinin sırrı
Sokak yemeklerinin lezzet sırrı nereden geliyor bilemiyoruz; ama es geçilemeyecek kadar cezbedici. İspanya’nın en iyi bilinen ‘empanada’ çörekleri, ton balığı, biber ve domatesli olanlar. Ispanak ya da kıcırcık lahanalı olanlar ise ayrı bir şölen!

Tapas
İspanya’da gastro pub kültürü yükselişte. Küçük tabaklar, çeşit zenginliği ile gözünüze kestirdiğiniz tapas barlardan içeri girmeye çekinmeyin.

Festival ruhu!
Harika yemekler için festival dönemleri ideal seçim. Kızarmış balıklar, tavuk suyuna jambon kurufasulye ve nane ile hazırlanan ‘puchero’lar festival sofralarının olmazsa olmazı!

Zeytinyağı iddiası
İspanyollar bu alanda cidden iddialı; öyleki İtalyanlara da kafa tutar haldeler. Zeytinyağuı tadımı yapabileceğiniz pek çok yer var; tadın, alın ve hem kendinize hem de sevdiklerinize İspanyol lezzetlerini hediye etmenin zevkine varın. Önerimiz meyvemsi tatlı bir aromaya sahip olan Arbequina.

Tavsiye edilen
    İlginizi çekebilecek diğer içerikler
      Reklâm