Korsika adası

Korsika: Tadı dağlarında!

Fransa’ya bağlı, dağlarıyla meşhur, yemyeşil bir ada Korsika. İslomaninin her tür yalıtılmış, bağımlılık yaratan unsuruna sahip olan Korsika’yı görenler, harika doğanın cömert lezzetlerine tutkun bir şekilde adadan ayrılıyor…

Yazan:
Time Out Istanbul editors
Reklâm

Korsika, gurme gezginler, hele hele karnivor sınıfına dahil kırmızı et tutkunları için tadılacak çok şey vadediyor. Burada balık kültürü, hayvancılıktan sonra yerleşmiş; ada ruhuna kapılıp balık peşine düşmüş turistleri tatmin etmek üzere oluşturulmuş geç bir gelenek osla da parmak ısırtan örnekler olduğunun altını çizmek gerek.

Korsan istilaları ve kıyıdaki bataklıklardan kaynaklanan sıtma salgınları nedeniyle kendilerini adanın yemyeşil dik tepelerine atan Korsikalılar, çoban kültürünü ve avcı toplayıcı beslemeyi geliştirerek Akdeniz otlarının ve kestanenin başrole oturduğu harika reçeteler yaratmış. Napolyon’un da adası olan Korsika, gezginler ve turistler için yüzlerce harika plaj, tarihi keşifler, Akdeniz stili dar sokaklar, rahat ve güleryüzlü Korsikalılar ile dolu bir deneyim yaşatırken adanın bu yönünü bir yana bırakıp yemek, özellikle de yavaş yemek kültürüne ve tatmadan terk edilmemesi gereken yerel lezzetlere odaklanıyoruz.

İtalya’nın batısında, Fransa’nın güneydoğusunda kalan Korsika’nın mutfağı, her iki ülke kültüründen de izler taşımakla beraber özgün lezzetleriyle kendi dilini de oluşturmuş. Kestane, antik zamandan bu yana Korsika mutfağının ana dayanak noktalarından biri. Kestane unundan yaptıkları sert muhallebi kıvamındaki püreler, et yemeklerinin harika bir eşlikçisi olarak öne çıkıyor. Tabii ki kestaneden yapılan tatlılar da var. Yaban domuzları ve oğlaklar, vahşi hayatlarını sürdürürken harika bir şekilde yemleniyor. Her yerde yenilen tariflerin yarattığı fark işte bu; kekik ve daha onlarca çeşit bitkiyle beslenen sağlıklı ve mutlu hayvanlar ülkesine hoş geldiniz. Tüm bu aromalara sahip etler, amberçiçeği, biberiye, nane, adaçayı, rezene gibi otlar ve bol şarapla buluşarak pişiriliyor ve ortaya harika et yemekleri çıkıyor.

Burada şarküteri başrolde. Küçük büyük herkesin favorisi meşe ağaçlarının közü üzerinde kurutulan domuz sosisi. Tipik Korsika şarküterisinin olmazsa olmazları arasında domuzun kürek bölgesinden alınan etle yapılan bir tür pastırma olan ‘coppa’, jambon, figatellu ve sosis bulunuyor. Konu pastane kültürüne geldiğinde ise adada akla gelen ilk ürün fındık ve bademle yapılan bir nevi kurabiye diyebileceğimiz ‘canistrelli’. Korsikalılar, ağaçların altına düşmüş olgun meyvelerle tatlandırılmış adaya has zeytinyağlarıyla da farklı lezzetler yakalıyor. Buraya gidenler özellikle köylere uğrayarak buradaki küçük dükkanlardan lokalde üretilmiş gıdalara ulaşabilir. Burada Korsika’ya has şaraplar içeceğinizden şüphe yok; ama adanın keyfine düşkün halkı bununla kalmayıp geniş bir yelpazede kendi lokal biralarını da üretmiş. Colomba, Pietra ya da Bière Torre etiketli biraları Fransa’da dahil başka yerde bulma şansınız epey az; sakın kaçırmayın.

Tavsiye edilen
    İlginizi çekebilecek diğer içerikler
      Reklâm