kuzey ısıkları2

Kuzey Işıkları’nın izinde

Dünyanın en büyüleyici manzaralarından birinin izini sürmeye ne dersiniz?

Reklâm

HSBC Premier müşterileri, 02-07 Mart 2017 tarihleri arasındaki İzlanda ve Kuzey Işıkları Turu gezilerinden oluşan tur programlarında Setur merkez ofislerinden yapılacak rezervasyonlarda kişi başı 75 Euro indirim fırsatına sahip oluyor. Ayrıntılı bilgi için HSBC Premier Telefon Bankacılığı 0850 211 0 112'yi arayabilirsiniz. 

Kuzey yarımkürenin kutba yakın dolaylarında gezinen izleyene görsel bir şölen sunan Kuzey Işıkları’nın hikâyesine ve izlemek için konuşlanabilecek en iyi noktalara odaklanalım.

Nedir?
Kuzey Işıkları'nın kuzey kutunda gerçekleşen versiyonuna ‘aura borealis’ deniyor. Kutup bölgelerinde, özellikle geceleri gözlemlenen bu doğal ışımalar, atmosferin ağırlıklı olarak iyonosfer tabakasında meydana geliyor ve kuzey manyetik kutbuna yaklaştıkça artıyor. Birçok mitin doğuşuna neden olan kuzey ışıkları, Eylül-Ekim ve Mart-Nisan aylarında nispeten artış gösteren bir doğa olayı. Aurora sırasında görülen ışıklar, Güneş'ten gelerek yaklaşık 450 km/saniye hızla ilerleyen yüksek enerjili elektronların atmosferdeki gaz molekülleriyle çarpışması sonucunda ortaya çıkıyor.

Kuzey’in bahar geceleri, hele de bulutsuzsa maviden sarıya, kırmızıdan menekşe rengine bürünen gökyüzüyle eşsiz bir manzara vadediyor. Eski bir Sámi (Laponya’nın göçebe halkı) efsanesine göre bu ışıkların nedeni, dev bir tilkinin kuyruğunu sallamasıyla karı savuşturması. Bu harika olayın büyüsü sadece rengarenk ışıklar değil, aynı zamanda ışıkların asla birbirinin aynı olmaması. Işık yoğunluğu, parlaklık, tonlar ve aldıkları şekiller her seferinde değişiyor. Bir akşamüstü gökyüzünü zümrüt yeşili bir örtü kaplarken bir başka akşam kırmızı, turkuaz, ametis renklerinden oluşan bir gökkuşağıyla geceyi selamlayabiliyorsunuz. Şölenin ne zaman başlayıp biteceği tamamen tabiat durumlarına bağlı olduğu için sabırlı olmak ve tabiat ananın karşınıza çıkardıklarının keyfini çıkarmak gerekiyor.

Manzara noktaları
Reykavik’ten arabayla sadece bir saatlik uzaklıkta olan, modern ve minimalist bir yapıya sahip ION Hotel-Selfoss Kuzey Işıkları'nı izlemek için ideal bir otel. Aynı zamanda otelde buz yürüyüşü, rafting ve Silfra Yarığı'na dalış gibi pek çok aktiviteye dahil olabilirsiniz. ION’da Kuzey Işıkları ile ilgili bütün sorularını cevaplayacak bir astronom bulabileceğin panoramik bir Kuzey Işıkları barı bulunduğunu söylemeden geçmek olmaz. 

Bir diğer seçenek ise; Havaalanından sadece 2 saat uzaklıkta olan Hotel Rangá. Hekla yanardağının manzarası eşliğinde açık hava jakuzisinde muhteşem gökyüzünü izleyebilirsiniz. Otelde bulunan özel bir ‘Aurora alarmı’ uyandırma servisi hizmeti sayesinde ışık şölenini kaçırma şansınız olmayacak. 

İzlanda mutfağı
İzlanda topraklarının tarıma elverişli olmamasından dolayı mevye-sebze açısından zengin değil. Bir ada olmasından dolayı mutfaklarının temelini balık oluşturuyor. En ünlü deniz ürünleri arasında okyanus levreği, morina balığı, ıstakoz ve somon var. İzlanda'nın en ünlü yemekleri arasında ezilip, çırpılarak ve daha sonra fırınlanarak yapılan balık yemeği plokkfiskur var. Ayrıca kurutulmuş köpek balığı eti olan Hakarl adında popüler bir yemeği daha bulunmakta. Ülkede balina eti de oldukça ünlü. Geleneksel tatlıları arasında ise keklerin arasına böğürtlen reçeli koyularak yapılan randalin, diğer tatlıları ise tuzsuz peynirle karıştrılmış krema ile servis edilen yaban çilekleridir. 

Alışveriş
Ülkede çok sayıda kitapçı, müzik mağazası, hediyelik eşya alınabilecek dükkanlar bulmak mümkün. İzlanda'nın en meşhur ürünlerinden olan konservelenmiş deniz ürünleri de alınabilir. El yapımı eldivenler, bereler ve İzlandalıların milli içkileri Brennivin de hediyelik eşya seçenekleri arasında yerini alıyor. 
Tavsiye edilen
    İlginizi çekebilecek diğer içerikler
      Reklâm