Iguazu

Latin rüyası: Buenos Aires, Iguazu & Rio

Arjantin’in Latin ve Avrupa etkilerini birleştiren özgün kültürüyle özdeşleşen Buenos Aires ve Brezilya’nın ritmini belirleyen Rio de Janiro’yu içeren bir rotaya hiçbir gezgin hayır diyemez!

Yazan:
Time Out Istanbul editors
Reklâm

HSBC Premier müşterileri, Ağustos ayı boyunca Buenos Aires, Iguazu, Rio de Janeiro tur programlarındaki rezervasyonlarda kişi başı 100 Euro indirim fırsatına sahip oluyor. Ayrıntılı bilgi için HSBC Premier Telefon Bankacılığı 0850 211 0 112'yi arayabilirsiniz.

Arjantin’in kalbi: Buenos Aires

Şehri ilk kez ziyaret edenler Buenos Aires’i genellikle tango, ızgara et ve şarap ile özdeşleştirse de Arjantin başkentine karakterini veren unsurlar arasında, sokaklarını süsleyen Fransız yapılarını, İtalyan mutfağını, İspanyol usulü gece hayatını ve bir ayağı Latin Amerika’da, diğeri Avrupa’da bir şehir olmasını da hatırlamak gerek. “Güney Amerika’nın Paris’i” klişesini bir yana bırakırsak, Buenos Aires gerçekten de dünya çapında sanat, sıra dışı bir mutfak ve uluslararası alanda da beğenilen tasarım örnekleri sunuyor ziyaretçilerine.

Büyüleyici Recoleta Mezarlığı’nda, Art Deco ve Art Nouveau stili mozolelerin arasında gezinin. Açıldığı saat olan 07.00’da giderseniz, kalabalıklardan da kurtulmuş olursunuz.

Bir öğleden sonranızı, şehrin elçilikler ve TV ünlülerinin Fransız stili malikânelerinin sıralandığı şık Palermo Chico mahallesine ayırın. Turunuzu, United Nations Plaza meydanında, gün doğumu ve batımıyla açılıp kapanan metalden dev bir çiçek heykeli olan Floralis Genérica’nın önünde bitirin.

Şehir sakinleri akşam yemeğine en erken 21.30 civarında oturuyor, dolayısıyla gece hayatı 24:00’ten sonra başlıyor. Bir geceliğine bir Porteño (şehir yerlisi) gibi davranın; çok eğleneceksiniz. 

Brezilya’nın ritmi: Rio de Janeiro

Şehrin ve hayat tarzının cazibesi ‘The Girl from Ipanema’ gibi ünlü şarkılarda bugüne dek çokça anlatıldı. Ipanema (ve tabii ki Copacabana, Leblon, Lapa ve hızla nezihleştirilen Santa Teresa mahallelerindeki) kızlar ve oğlanlar, şehirde yaşayan herkes gibi kendilerine “Cariocas” adını veriyor. Ve şüphesiz, dağ gibi gecekondu mahalleleri ve uyuşturucu çeteleri sorunlarına rağmen şehir gezginler için cazibesini hâlâ koruyor. Işıltılı apartman kulelerinin arasından, yemyeşil tropikal cangıllarla kaplı sivri tepeler yükselirken, Rio’nun plajlarında ultra zenginler ile en fakirler yan yana gelebiliyor. Kültür meraklıları şehir merkezindeki modern mimari harikalarıyla ilgilenirken, moda meraklıları şehrin yetiştirdiği genç tasarım yeteneklerinin peşine düşüyor. Gece olduğunda ise bütün şehir kendini, samba ve bossa nova ritimlerine bırakıyor.

Karnaval zamanı şehir yerlileriyle beraber sokaklarda partilemek, insanın hayatında bir kez yaşayacağı türden bir tecrübe. Şubat ayında gerçekleştirilen bu dört günlük çılgın eğlence, hemen Paskalya öncesinde başlayıp Mardi Gras zamanı sona eriyor.  

123 yıllık bir trene atlayarak, Kurtarıcı İsa heykelinin şehri tepeden seyrettiği Corcovado tepesine çıkın ve 360 derece manzaranın tadını çıkarın.

Iguazu

Brezilya, Arjantin ve Paraguay arasındaki sınır bölgesinde kalan Iguazu Şelaleleri, ölmeden önce görmeniz gereken yerler listesinde başı çekmesi gereken bir doğal harika. Görkemli bir şekilde sert yamaçlardan akan bu devasa su kütlesinin arasında bir gökkuşağına denk gelmek, her gezginin rüyası. Latin Amerika rotasını tamamlamak için mükemmel bir seçenek.

Tavsiye edilen
    İlginizi çekebilecek diğer içerikler
      Reklâm