Resimsi Avrupa

Avrupa, sadece başkentleri ya da kültür&sanat ve eğitimde öne çıkan başat kentleriyle değil dağ köylerinden sahil kasabalarına pek çok noktasıyla da turizm kokulu bir kıta.

Bibury
Bibury, İngiltere
Advertising

Ülkeler arası bir Avrupa turu yaparak tablolardan fırlamış görsellikler sunan kırsal alanlara koşuyoruz.

Bibury / İngiltere
İngiltere’nin güneybatısında kalan tepelik Cotswold bölgesi, ‘doğal güzellikler diyarı’ diye de bilinir. Bu bölgenin en tatlı köylerinden Bibury’nin karakteristik özellikleriyse yemyeşil çayırları ve dik çatılı eski taş evleri. Köyü ikiye ayıran Coln deresiyle beraber manzarasının doruğa çıktığı Arlington Row’a uğranmalı. Yakınlardaki Arlington Mill’den dokumacılıkla geçinenlerin kurduğu köydeki bazı evlerin tarihi 17. yüzyıla kadar uzanıyor.

Folegandros / Yunanistan
Santorini sokaklarına hayran kalanlar Kiklad adalarına yakın Folegandros adasında benzer sokaklar ve mimari, çiçekli meydancıklar, mavi çatısıyla öne çıkan bir Rum Ortodoks Kilisesi’ne rastlıyor. Gözlerden ırak bir deniz keyfi için Katergo’ya yürüyün. Taşlık kumsal dümdüz mavi bir denizle buluşuyor.

Hallstatt / Avusturya
Orta Avusturya kasabası Hallstatt’ın masal kitaplarından fırlamış bir hali var. Bakir bir göl ve yemyeşil orman alanlık dağlar arasındaki bu diyarlardaki tuz madenciliği nedeniyle burada yaşam binlerce yıl geriye gidiyor. Haliyle kasabanın güzeller güzeli meydanını çevreleyen sarmaşıklarla kaplı evlerde de yaşanmışlığın izi görülüyor.

Colmar / Fransa
Bu çok iyi korunmuş Alsas köyünde, Franız ve Alman kültürü etkileri bir arada görülüyor. Fırınlardan çıkan kuruvasanlar ve ‘kugelhopf’lar, ‘foie gras’ ve ‘sauerkraut’ üzerine ihtisas yapmış restoranlar, Alman Gotik’ten Fransız Neo-Barok’a uzanan mimari çizgi, sakin kanallar, renkli kâgir evler... Tüm bunlarla zengin bir deneyimin adresi Colmar.

Reine / Norveç
Kutup Dairesi’nin kuzeyinde kalan Reine, tatlı bir balıkçı köyü. Lofoten takımadalarında kalıyor; bölge Nordik yabani hayatından sunduğu manzaralarla ünlü. Safir mavisi koylar, fiyortlar ve dağlar... Balıkçıların kullandığı ‘rorbuer’ denilen parlak kırmızı kabinler, buraya akın eden ziyaretçiler için rahat konaklama yerlerine dönüştürülmüş. Böylece Norveç Denizi’ne de direkt geçiş yapılabiliyor. Burası zamanında gidenler için kuzey ışıklarını izlemek için de ideal bir yer.

Albarracín / İspanya  
İspanya’nın orta çağ havası bu köyün duvarları ardında mücevher misali korunmuş durumda. Aragon bölgesinin çorak tepeleri tarafından çevrilmiş olan Albarracín’in dar vadileri ve rüzgarlı noktaları, antik taş kuleleri, kaleleri ve şapelleriyle farklı bir deneyim sunuyor. İslam sanatının detaylarını yansıtan Mudéjar stili katedral göz ziyafeti yaşatıyor.

Pucisca / Hırvatistan 
Hırvatistan’ın güneşli Dalmaçya kıyılarına giden turist otobüsleri ve cruise gemiler, Dubrovnik ve tarihi Hvar adasının köylerini mesken edinmiş olsa da bölgeye biraz daha zaman ayıranlar kendini Brac adasındaki Pucisca’yada bulunca ayrı bir hazineye düşüyorlar. Daracık Arnavut kaldırımlı geçitler, beyaz villalar, terakota stili çatılarıyla Adriyatik’in turkuaz sularına kendinizi atmak için en iyi yerlerden biri.

Advertising