Salzburg’dan Slovenya’ya…

Avrupa’nın mavi ve yeşili birleştiren kentlerini keşfe çıkıyoruz.

Salzburg
Time Out Istanbul editors |
Advertising

HSBC Premier müşterileri, 01 Ağustos - 31 Ağustos 2017 tarihleri arasındaki Salzburg-Bled Gölü-Ljubljana Turu gezilerinden oluşan tur programlarında Setur merkez ofislerinden yapılacak rezervasyonlarda %5 indirim fırsatına sahip oluyor. Ayrıntılı bilgi için HSBC Premier Telefon Bankacılığı 0850 211 0 112'yi arayabilirsiniz. 

Salzburg
‘Tuzdan kale’ anlamına gelen Salzburg, Avusturya’nın dördüncü ve önemli bir yeri. Alp Dağları’nın eteğinde, Salzach Irmağı kıyılarında, zarafeti ve masalsı atmosferiyle aynı zamanda Avusturya’nın simgelerinden besteci Mozart’ın da doğduğu bir kent.

Zengin tuz yatakları sayesinde ekonomik olarak gelişen Salzburg, günümüz Avusturya eyaletleri içinde bir başpiskopos-prens tarafından bağımsız olarak yönetilmiş tek bölge özelliğini koruyor.

Her yıl milyonlarca turist tarafından ziyaret edilen Barok mimarinin özelliklerini korumayı başaran kent, tarihe ilgisi olan gezginleri cezbetmeyi başarıyor. Doğal bir tablonun içindeymiş izlenimi veren Salzburg, müzik festivalleri ile de ünlü. Salzach Nehri kıyısındaki bisiklet turları ve spor aktiviteleri ise yerli halkın birbiriyle kaynaşmasını sağlıyor. Kent özgün mimarisi ve korunan yapısı nedeniyle 1996 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girdiğini de ekleyelim.

Gezilecek yerler
Eski binaları, dar sokakları ile Salzburger Altstadt, Salzburg gezilecek yerler listesinin başında yer alması gereken bir bölge. Başta Mozart’ın müze haline getirilen doğduğu ve yaşadığı evler olmak üzere, bir Barok katedrali olan Salzburger Katedrali, Avrupa’nın en büyük Ortaçağ kalelerinden biri olan Hohensalzburg Kalesi, Arenberg Sarayları, Hellbrunn Palace ve Kalesi, Leopolsdkron, Johannes, Fransis, St. Peter ve St. Sebastian Kiliseleri ziyaret edilmesi gereken diğer yerler arasında yer alıyor.

Avusturya mutfağı
Avusturya mutfağı oldukça zengin ve çeşitli. Hamur ve et yemekleri en önemli yiyecekleri arasında geliyor. Pasta ve keklerden oluşan tatlı çeşitleri de oldukça revaçta. Fast Food kültürü çok gelişmeyen kentte Dünya mutfağına sahip restoranları da bulmanız mümkün.

Alışveriş
Dar sokaklara sahip ana alışveriş bölgesinde pek çok ünlü mağaza, hediyelik eşya dükkânları, pasajlar, restoran ve kafeler bulmak mümkün. Şehre ait en ünlü ürünler ise Mozartkugeln isimli şeker ve çikolatalar.

Ljubljana - Bled Gölü
Bled Gölü, Ljubljana merkezine yaklaşık 55-60 kilometre uzaklıkta, Avusturya sınırına yakın bir bölgede yer alıyor. Ilıman iklimi ve Orta Avrupa’daki birçok ülkeye olan yakınlığı nedeniyle dört mevsim ilgi gören Bled Gölü, Slovenya’nın en fazla turist çeken bölgelerinden biri. Göl kenarında sarmaşıkların sardığı binaların ortama kattığı büyülü manzara ise görülmeye değer güzellikte.

Gezilecek yerler
Küçük bir yer olan Bled’de çok fazla gezilecek yer olmasa da, Gölün yüzeyinden 100 metre yükseklikte konumlanmış olan Ortaçağ stili mimarisiyle tarihi Bled Kalesini, gözyaşı damlası şeklinde olan Bled şehrinin temel çekim noktalarından biri olan ve üzerinde bulunan beyaza boyanmış Assumption Kalesi’nin bulunduğu Bled adasını,17. Yüzyıl’a ait olan Barok tarzda inşa edilmiş olan Church of the Assumption kilisesini ziyaret edebilirsiniz.

Sloven mutfağı
İtalyan mutfağı başta olmak üzere Avusturya ve Alman mutfaklarının etkilerini görebileceğiniz şehirde birbirinden lezzetli ve farklı yemekler bulmanız mümkün. Mantıya benzeyen içine et ya da sebze doldurulan strukljt Slovenya’nın geleneksel bir yemeğidir. Cevizle yapılan Potica adlı tatlı çeşidi de diğer öne çıkan lezzetleri arasında.

Alışveriş
Slovenya’da ahşap ve cam işçiliği oldukça yaygın. Bundan dolayı şehirdeki mağazalarda bu malzemelerden yapılan ürünleri bulmanız mümkün.

Advertising