Orlando

Sıradışı Orlando

Disneyworld ile özdeşleşen Orlando’nun meşhur tematik parklarını bir kenara alarak şehir gezisi yapmayı sevenler için kentin neler sunduğuna baktık.

Yazan:
Time Out Istanbul editors
Reklâm

HSBC Premier müşterileri, 21-28 Ocak 2017 tarihleri arasındaki Miami-Orlando Turu gezilerinden oluşan tur programlarında Setur merkez ofislerinden yapılacak rezervasyonlarda kişi başı %5 indirim fırsatına sahip oluyor. Ayrıntılı bilgi için HSBC Premier Telefon Bankacılığı 0850 211 0 112'yi arayabilirsiniz.

Walt Disney World, Universal Studios, Sea World gibi dev tematik parkların yanı sıra Gatorland, Holyland Experience gibi küçük çaplı tematik parkların da şehrin çevresine ve içine yayıldığı Orlando’da, yeşile doymak isteyenler şehrin gerçek park ve bahçelerinde aradıklarını buluyor. Kent çocuklu aileler için adeta bir cennet niteliğini taşıyor. Yılbaşını güzel ve sıcak bir şekilde geçirmek isteyenlerdenseniz bu destinasyonu atlamayın. 

Doğaya kaçış için ilk önerimiz University of Central Florida’nınArboretum’u. Bu 32 hektarlık arboretum (ağaç müzesi) ve botanik bahçe, 600’den fazla türe ev sahipliği yapıyor. Üstelik bu cennete giriş ücretsiz. Göller ve bahçelerle bezeliHarry P. Leu Gardens, kökleri 1880’lere dayanan, 1936’dan beri dünyanın farklı yerlerinden getirilen özel bitki türleriyle çeşitliliğini artıran bir başka göz okşayan adres. Florida’nın en geniş gül bahçesinin de burada olduğunu belirtmeden geçmeyelim. Egzotik ağaç & çiçek türleri ve yabani kuşlarıylaHistoric Bok Sanctuary ya da orkide merakıları için World of Orchids Orlando’da doğa kaçamakları için markajınıza alabileceğiniz güçlü mekânlar.
 
Müze cephesi
Bu şehir müze gezisi sevenleri de hayakkırıklığına uğratmıyor. Amerikan sanatıyla ilgilenenler yüzünü Charles Hosmer Morse Museum of American Art’a çevirsin.Louis Comfort Tiffany’nin müzedeki geniş koleksiyonu arasında meşhur cam işlerinin yanı sıra seramik, resim, mücevher işler de var.

Cornell Fine Arts Museum, Cornell’ın dünyaca ünlü kalıcı koleksiyonunun evi. Orlando Museum of Art, özellikle kıtanın eski sahiplerinin etkileyici işlerini görmek isteyenleri tatmin ediyor. Bu arada Amerika’dan portre ve manzaralar için de adres burası.

Orlando Science Center’a gelenler 19 bin metrekarelik dev bir alanda her yaştan bilim meraklısını, özellikle interaktif sergileriyle kendine bağlıyor. Gözlem alanı da olan müze tüm Florida’nın en büyük refraktörüne de sahip.

Bölgeye dair kapsamlı fikir sahibi olmak için en ideal müze, Orange County Regional History Center. Bölgedeki en eski yerleşimlerden kalan maddi kültür öğeleri ve özel sergiler günümüze kadar uzanarak bir yandan da tarihsel hafızaya güncel katkılar sunuyor.

Oyuncaklarından 14 gerçek modeline trenlerin dünyasına dalan International Trolley and Train Museum ve sıradışı sergileriyle acayip hobileri, garip sanatsal yaklaşımları, ilginç koleksiyonları meraklılarla buluşturan Ripley's Believe It or Not! Orlando Odditorium, şehrin diğer müzeleri.

Başka?
Yiyecek ve alkol satışı da yapan Enzian Theater, bağımsız ve alternatif sinema takipçilerinin gözdesi olarak ilgi çekici. Dalış ya da şnorkelle tropik su keşfi için Discovery Cove en ideal seçim. Göl ve ada kaçamağı için Lake Jesup ve Bird Island turları yapan Black Hammock Airboat Rides aklınızda olsun. Alışveriş için Florida’nın meşhur AVM’lerine göz atın. Orlando’nun en büyüğüFlorida Mall, üst sınıf alışveriş içinse Mall at Millenia yerinde seçimler. Şehrin farklı bölgelerine yayılmış olan Little Saigon, Little India ve Little Brazil ile bölge ya da dükkân bazında bu kültürlerin yeme içmesinden hediyeliğine ciddi bir yelpazeye ulaşabilirsiniz.

Tavsiye edilen
    İlginizi çekebilecek diğer içerikler
      Reklâm