Chianti

Toskana büyüsü Chianti

Çiçeklerle kaplı tarlaları, yeşil tepeleri, selvi ağaçlarıyla Chianti, Toskana’nın en çok ziyaret edilen bölgelerinden biri olmasını güzelliği kadar ünlü şaraplarına da borçlu.

Reklâm

Nasıl İtalya’da şarabın Toskana’dan çıkanı makbulse, Toskana’da da Chianti’den gelen şarapların ayrı bir yeri var. Chianti, Toskana’nın mükemmel peyzajlı çeşitli bölgeleri gibi turizm için de önemli bir nokta olsa da her şeyden önce bir şarap bölgesi.

Chianti’nin şarapçılık tarihi 14. yüzyıla dayansa da işin resmiyete dökülmesi ve Chianti şaraplarının tescillenmesi 1716 yılında gerçekleşmiş ve zamanla ‘Chianti’ kelimesi, bölgenin ismi olduğu kadar bir şarap türü anlamına da gelmeye başlamış. Çok geçmeden ‘Chianti’, insanların diğerlerinden ayrı tuttuğu bir kırmızı şarap türü olmuş, ancak ‘Chianti’yi bugün ‘Chianti’ yapan formül, İtalyan devlet adamı (sonradan İtalya Başbakanı olan) Bettino Ricasoli tarafından 19. yüzyılın ortalarında bulunmuş: %70 sangiovese, %15 canaiolo, %10 malvasia ve %5 oranda da diğer yerel kırmızı çeşitleri olarak belirlenmiş Chianti’nin formülü.

“Madem formül biliniyor ve bu denli basit, neden bu lezzetli şaraplar sadece Chianti bölgesine ait?” diye düşünüyor olabilirsiniz. Bunun sebebi ise Chianti’nin mükemmelleşmiş üzümleri, bölgenin toprağı ve örneğin Classico’daki Arno Irmağı gibi mikro iklime etki eden ufak ama bitirici dokunuşlar. Bu yüzden Toskana’nın sangiovese’leri tüm potansiyeline ulaşıyor ve meyveler çiçeksi notalara sahip güçlü bir aroma kazanıyor.

Floransa ile Siena arasında yer alan bölge, iki şehir arasındaki yolculuğu, etrafa yayılmış irili ufaklı, yeni eski şaraphaneler ile unutulmaz bir şarap tadımı deneyime dönüştürüyor. Bu şaraphaneler ürettikleri şarapları meraklılara tattırmaktan çekinmiyor. Greve’deki Şarap Müzesi’nin yanı sıra, Greve’nin çevresindeki , mahzenlerini ziyaretçilere açmakta bir beis görmeyen; hem tadım, hem de alışveriş için ideal üretim evleriyle dolu.

Castello di Vicchiomaggio (Via Vicchiomaggio 4, Greve In Chianti), haftanın her günü bir buçuk saatlik şarap tadım turları düzenliyor (turlara katılım sadece rezervasyonla mümkün). Üstelik pazartesi günleri Castello di Vicchiomaggio’nun beş ödül kazanmış şarabının tadıldığı özel bir şarap tadım turuna katılmak da mümkün. Vicchiomaggio’nun bir başka çekici yanı ise İtalyan, daha doğrusu Toskana mutfağı yemek kursu. Giriş tabaklarından tatlıya kadar tam bir Toskana menüsünün hazırlanıldığı kurslarda makarnanın binbir çeşidiyle içli dışlı olmak mümkün. Bölgedeki diğer önemli şarap evi Castello di Verrazzano da irili ufaklı, yemekli yemeksiz, birçok şarap tadımı turu önerisine sahip.

Chianti’nin bir başka sakin kasabası Panzano, şaraplarının yanı sıra Floransa steak’iyle de ünlü. Panzano’daki Cecchini kasabı, kalitesi ve gelenekselliğiyle klasik bir kasap dükkanından turistik ve tarihi bir kimliğe terfi etmiş: Panzano ve Chianti aşığı sahibi Dario Cecchini’nin kasap dükkanı, alışılmadık et kesimlerini bulabileceğiniz sıra dışı bir dükkan. Dükkânın karşısında da Cecchini’nin açtığı Ristorante Solociccia adlı, isteyenlerin kendi şarabını dışarıdan getirebildiği bir restoran bulunuyor. Rezervasyon genellkle şart.

Tavsiye edilen
    İlginizi çekebilecek diğer içerikler
      Reklâm