Viyana

Viyana’da kış kaçamağı

Avrupa'nın en iyi şehirlerinden biri olan Viyana'da tarihin içinde büyülü bir tura ne dersiniz?

Yazan:
Time Out Istanbul editors
Reklâm

Büyülü kent Viyana; doğası, havası, mimarisi, caddeleri, sokakları, Arnavut taşlı yollarıyla… Şehir merkezine varana kadar doğanın güzelliğinden gözlerinizi alamazsınız; şehre vardığınızda da bir kolunuzdan kentin tarihselliği, diğer kolunuzdan teknolojiden nasibini almış dokusu çekiştirir.

HSBC Premier müşterileri, 22-25 Aralık tarihleri arasındaki Viyana’da Noel Pazarları gezilerinden oluşan tur programlarında Setur merkez ofislerinden yapılacak rezervasyonlarda kişi başı %5 indirim fırsatına sahip oluyor. Ayrıntılı bilgi için HSBC Premier Telefon Bankacılığı 0850 211 0 112'yi arayabilirsiniz.

Mimarisi, tarihi ve valsleriyle göz kamaştıran şehirden imparatorluklar ve uluslar esip geçmiş. Geçmişte olduğu gibi bugün de çok sayıda sanatçının yaşadığı şehir gezilip görülmesi gerekenler açısından oldukça zengin. Özellikle yılın bu aylarında Noel’e hazırlanan Viyana tıpkı bir gelin gibi.

Görülmesi gereken yerler
Şehrin önemli simgeleri haline gelmiş, ufak hediyelik eşya dükkânlarında ya da sokaklardaki afişlerde bile rastlayabileceğiniz ‘Sisi’ adıyla anılan ünlü kraliçe Elizabeth, eşi Fransiz Joseph ve ünlü besteci Mozart şehre gelenleri ilk karşılayan, adeta şehre sinmiş unsurlar.

Viyana çeşitli isimlerle anılan 23 bölgeden oluşuyor. Şehrin tam merkezi 1.Viyana, Franz Joseph’in yaptırdığı çevre yolu ‘Ring’ diye de adlandırılıyor. Sol tarafınızda, 1869’da Mozart’ın Don Juan’ıyla açılan muhteşem Opera Binası bulunuyor. Opera binasının bulunduğu sokakta ilerlediğinizde şehrin en işlek caddesi Kärntner Strasse ile karşılaşıyorsunuz. Dizi dizi kafeler, gösterişli mağazalar ve mim sanatçılarının naif gösterileri  eğlenceli bir atmosferde alışveriş yapma olanağı sunuyor. Sokağın sonuna Stephansdom Katedrali ile karşılaşıyorsunuz.

Stephansdom Kilisesi
Kilise bugün Viyana’nın en önemli simgeleri arasında. Roma ve Gotik tarzında inşa edilen kiliseden görülen şehir manzarasını kaçırmamalısınız.

Viyana Sanat Tarihi Müzesi (Kunsthistorisches Museum)
Bu müzede Mısır ve Yakındoğu koleksiyonu, Yunan ve Roma antik dönem koleksiyonu, madeni paralar koleksiyonu, dekoratif sanatlar koleksiyonu gezebileceğiniz gibi içindeki kütüphanede de birçok önemli eseri inceleyebilirsiniz.

Schloss Schönbrunn
Schönbrunn Sarayı tarihsel önemi, etkileyici mimarisi ve muhteşem bahçeleriyle Viyana’da görülmesi gereken yerlerin başında yer almaktadır. Burada  dünyanın en eski hayvanat bahçesi de bulunmaktadır.

Hofburg (İmparator Köşkü)
1918'e kadar imparator Habsburg'un köşkü olan Hofsburg bugünlerde büyük bir müze haline getirilmiştir.

Staatsoper (Opera Evi)
Viyana Devlet Opera Binası 1860'larda yapılmış, bugünün en önemli salonlarına sahip. Eylül - Haziran tarihleri arasında opera temsillerini izlemek mümkün; ama mutlaka rezervasyon yaptırmak gerekiyor.

Riesenrad (Dönme Dolap)
Prater içindeki lunaparkta bulunan dev dönme dolap, şehrin manzarasını yükseklerden seyretmeye düşkünler için ideal yerlerden biri.

Hundertwasserhaus
Friedensreich Hundertwasser’in eseridir. Dış duvarlarda veya evin içinde engebeli yapılar, asimetrik çizgiler, hiçbiri birbirine benzemeyen pencereler, rengârenk mozaikler ve olabildiğince çok bitkiden oluşan binalar tasarlamış.

Tavsiye edilen
    İlginizi çekebilecek diğer içerikler
      Reklâm