İşlerinde usta üç personal trainer’la konuştuk

Kimdir bu personal trainer’lar? Eli maşalı sağlıklı yaşam öğretmenleri mi, sportif yaşam koçları mı? İşlerinde usta üç personal trainer’la bu soruların cevabını aradık.

Time Out Istanbul editors |
Advertising

Daha fit bir bedenin hayalini kurmayan yoktur herhalde. Ama söz konusu sağlıklı yaşam olunca istemek başarmanın yarısıdır diyemiyoruz ne yazık ki. Spor dolu bir hayata giden yol karşınıza çıkacak engeller, bahaneler ve baklavalarla dolu (altılı olanından değil, şerbetli tatlıdan bahsediyoruz). Bu yola baş koyan herkesin zorlukları da farklı farklı; kimi üşengeçtir spora gitmez, kimi midesine düşkündür kendini tutamaz… Haliyle bu yolculuk için en güvenilir rehberler nabza göre şerbet veren yaklaşımlarıyla personal trainer’lar oluyor. Peki, bu eğitmenlerin sırları ne? Öğrencileriyle nasıl ilişkiler kuruyor, onları nasıl takip ediyorlar? Sağlıklı ve aktif yaşamın sırrına sahip üç personal trainer’la görüştük ve düşündük: Acaba hayalimize kapılıp onları çok mu sömürdük?

Erinç Taşdemi

Erinç Taşdemir / Personal trainer ve CrossFit Balaban eğitmeni

Personal trainer ve CrossFit Balaban eğitmeni Personal trainer kimdir, ne yapar?
Personal trainer, sedanter veya spor yapan insanlara, istedikleri fitness seviyesine ulaşabilmeleri için en güvenli yollarla, optimum seviyede antrenman yaptıran kişidir.

Sadece sporla mı destek veriyorsun yoksa beslenmelerine de yön veriyor musun? 
Genelde insanların talepleri hayal ettikleri görünüşe ulaşma ve yaşam standartlarını artırma yönünde oluyor. Ben sadece sporla destek verme taraftarıyım çünkü biz diyetisyen değil antrenörüz. Diyetisyen ve personal trainer iletişim içinde çalıştığında sonuçlar daha hızlı ve olumlu oluyor. Tabii bana sorduklarında nasıl beslendiğimi anlatmıyor değilim. Çünkü yaklaşık 20 senedir sağlıklı besleniyorum ve müşterilerime örnek olmaya çalışıyorum.

Bir müşterinle haftada kaç kere buluşuyorsun?Ortalama üç gün. Çok seyahat eden müşterilerimiz için kaldıkları yerde spor salonu olmasa dahi egzersiz reçeteleri yazıyorum. Müşterilerim herhangi bir diyet programına girdiğinde, kontrol etmek amaçlı yemeklerinin fotoğraflarını isterim. Dışarıda yemek yiyecekleri zaman ve yanlarında yemekleri olmadığında ise menünün fotoğrafını istiyorum. Bu hem beni hem de müşterilerimi rahatlatıyor.

Diyetteyken kaçamak yapan müşterilerine tepkin nasıl oluyor?
Müşterilerim kaçamak yapacağı zaman bana da haber verirler ve beraber yaparız. Bayılırım arada kaçamak yapmaya.

Gökçen Arıkan

Gökçen Arıkan / Nike+Traning Club master trainer

Nike+ Training Club master trainer Zaman-mekân fark etmeden, öğrencilerinin her adımını takip edenlerden misin?
Öğrencilerimle her gün iletişimdeyim, hedeflerine ulaşana kadar onlarla her an birlikteyim. Çünkü sadece spor yapmıyoruz, alışkanlıklarını kırmaya çalışıyoruz. Örneğin öğrencilerimden biri tatlıya çok düşkündü, neredeyse saat başı telefonla taciz ediyordum. Sonunda o kaybetti, ben kazandım. 
 
Sana yalan söyledikleri oluyor mu?
Benim sert ve kararlı olduğumu bilirler. Çalışmaya başlamadan ilk gün her öğrencime “Beni dinlemeyeceksen ve dinlemediğini anlarsam seninle çalışmaya devam edemem,” derim. Bu biraz ağır oluyor ama beni dinlemediği için çalışmayı sonlandırdığım öğrencilerim de oldu.
 
Motivasyonlarını artırmak için nasıl yollara başvuruyorsun?
Programlarımı sürekli değiştiriyorum, öğrencim o gün ne yapacağını bilmiyor. Deneyimlerim ve bilgilerimden yola çıkarak kendi antrenman disiplinimi oluşturdum. Fit olmak demek sadece kaslı olmak demek değildir. Yaş ve cinsiyete göre yağ, kas ve kemik oranı ile egzersizlerdeki maksimum performansın yeterli düzeyde olması demektir. Vücutlarındaki değişimi kısa sürede gördükleri takdirde motivasyon her zaman en üst seviyede oluyor.
 
Spor salonunun dışında, diyetteyken kaçamak yapan öğrencilerinle karşılaştığın oldu mu hiç? 
Hayır, ama benim yakalanmışlığım var.
Advertising
Onur Paksoy

Onur Paksoy / MyClub personal trainer

MyClub personal trainer Personal trainer’ını psikoloğu gibi kullananlar oluyor mu?
Danışanlarım spor yaparken rahatladıkları ve motive oldukları için hayatlarıyla ilgili pek çok konuda sohbet ediyoruz, kimi zaman dertleşiyoruz. Dolayısıyla evet, yaptığım işin fıtratına uygun olarak biraz psikologluk yaptığımı da söyleyebilirim.
 
Hedeflerinden şaşmamaları, pes etmemeleri için danışanlarını nasıl yönlendiriyorsun?
Antrenman ve beslenme programlarını düzenli olarak değiştiriyorum. Ama tabii ki onlar için en büyük ve en önemli motivasyon vücutlarındaki değişimi görmek. Bu da kişiye özel antrenman ve beslenme sayesinde oluyor.
 
Peki senin hiç motivasyona ihtiyacın olmuyor mu?
Bu konuda çok şanslıyım; zira mesleğim aynı zamanda hobim olduğu için bu işi zevkle sürdürüyorum. Bunun dışında öğrencilerimin derse başlamadan önceki ve başladıktan sonraki halleri arasındaki değişimi ve dolayısıyla onların ne kadar mutlu olduğunu görünce motivasyonum katbekat artıyor.
 
‘Egzersiz yapanları bağırarak motive etmeye çalışan personal trainer’ tiplemesi doğru mudur?
Bağırarak hiç kimseyi motive etmiyorum ve bunu doğru bulmuyorum. Ama tabii ki danışanın en zorlandığı noktada devam etmesi için onu karakterine uygun olarak motive etmek gerekiyor. Burada eğitmenin danışanını iyi tanıması, analiz etmesi ve onu neyin motive ettiğini bilmesi gerek.
Advertising