Kitesurfing hakkında bilmeniz gerekenler

Su ve rüzgâr ikilisini seven bir adrenalin tutkunuysanız fazla uzaklara gitmenize gerek yok. Yaz bitmeden mutlaka yapılması gerekenler listenize kitesurfing’i hemen ekleyin ve ipuçlarını bize bırakın.

Kitesurfing
Time Out Istanbul editors |
Advertising

Nedir bu kitesurfing?

Kapalı alanlarda spor yapanlara inat, güneş ve denizle tutkulu bir ilişki yaşayanların göz bebeği. Dalış giysilerinizi giydiyseniz ve kolunuzun altına bir board sıkıştırdıysanız, kitesurfing için hazırsınız demektir. Ekstrem sporlar arasında popülerliği gün geçtikçe artan, kiteboarding ya da uçurtma sörfü olarak da bilinen kitesurfing ile sahilde spor yaparken eğlenecek, eğlendikçe dayanıklılığınızı artıracaksınız. Yapmanız gereken tek şey kite’ı yani uçurtmayı, belinizdeki kanca takımına bağlamak ve rüzgâr gücünü kullanarak ayağınızın altındaki board ile su üzerinde hareket etmek.

Bildiğiniz sörften farkı ne?

Sörf dendiğinde kastedilen genellikle dalga sörfüdür. Dalga sörfünde rüzgâr gücü değil, dalganın gücünü kullanarak su üzerinde hareket edersiniz. Kitesurfing’te ise tamamen rüzgâra bağlı olarak suyun yüzeyinde yol alırsınız.  

Faydaları neler?

“Ekstrem sporlara başlamadan önce biraz fit olmak faydalıdır,” diyenlere kulak asmayın. Kitesurfing’e başlamak isteyenlerin spor geçmişine sahip olmalarına gerek yok. Spor yapmış olsanız dahi sörf yaparken hiç çalıştırmadığınız kas gruplarını çalıştıracağınız için gün sonunda hiç tatmadığınız güzellikte bir yorgunluk uykusu çekeceğinizden eminiz. Doğayla iç içe olacağınız kitesurfing deneyiminizde adrenalin dolu dakikalara da hazır olun. Bir iki hafta düzenli olarak kitesurfing yaptığınızda vücudunuzda ciddi değişiklikler görebilirsiniz. Ayrıca her şey bir yana, su ile haşır neşir olmanın insanı pozitif etkilemediğini kim iddia edebilir? 

Nerede yaparım, ne kadar öderim?

Ne Hawaii, ne de Kaliforniya; istikamet Suma Beach’teki Surf School İstanbul! Bali’de sörf yaparken tanışan Hakan ve Seda Ozan çifti kurdukları okul aracılığıyla, kitesurfing öğrenmek ve yapmak için büyük paralar harcayıp İstanbul dışına gidenlere kaçırılmayacak bir fırsat sunuyor. Temel eğitim paketi 6 saatten oluşuyor ve fiyatı 1300 TL. Dalga sörfü yapmak isteyenler ise 4 saatlik eğitim paketi için 700 TL ödüyor. 7’den 70’e her yaştan öğrencinin kabul edildiği Surf School İstanbul’a ister kendi ekipmanlarınızı alın gelin, ister okulun ekipmanlarından faydalanın. Asıl maharet, kendinizi gönül rahatlığıyla rüzgârın ve denizin akışına bırakabilmekte…

Bilgi için: (0534) 396 40 50, surfschoolistanbul.com, facebook.com/SurfSchoolIstanbul

Advertising