Ece Candan
Ballet fitness eğitmeni, Ece Candan

Parmak ucunda egzersiz: Ballet fitness

Hazırsanız sizi hem zarif hem de çok etkili ve eğlenceli bir egzersiz yöntemiyle tanıştıralım. Baleyi fitness ile buluşturan ballet fitness sayesinde plajları bir balerin edasıyla arşınlayacaksınız.

Reklâm

Kabataş'ta deniz manzaralı Ece Candan Studio’dayız. Burası bir ballet fitness stüdyosu. Esnek ve fit olmak için ter dökerken, hem eğlenebileceğiniz hem de zihninizi boşaltabileceğiniz bir egzersiz yöntemi ballet fitness. Bale figürleri ve disiplininden ilham alarak size hedefe yönelik egzersizler yaptıran bir programı var bu yeni nesil bale akımının. Fonda ise size elbette klasik müzik eşlik ediyor. Amaç balerin olmak ya da dans etmek değil, ballet fitness’ın gayesi vücuda bale disiplinini öğretmek ve bunu fitness’la birleştirmek. İçinde bulunduğumuz stüdyo, Türkiye’de kendi alanında bir ilk. Ece Candan 16 yıllık klasik bale eğitiminin ardından bir yenilik arayışına girdiğinde karşısına ballet fitness çıkmış. İnternet üzerinden Amerika’daki ballet fitness programını tamamlayışının ardından İstanbul Devlet Opera ve Balesi sanatçılarından Mutlu Cankup’tan ve daha önce öğrencisi olduğu Filiz Özar’dan dersler almış. Sonra sıra gelmiş kendi ballet fitness programını yazmaya ve Ece Candan Studio’yu kurmaya… “Ballet fitness eğitimi vermek için spor ve profesyonel bale geçmişi şart. Çok aktif spor yaptığım için bale hareketlerini fonksiyonel setlerle birleştirerek zorlayıcı bir program yarattım. İleride online eğitim sistemine geçip diğer şehirlere de ulaşmak istiyoruz,” diyor Candan.

Natalie Portman’dan dünyaya…
Ballet fitness tüm dünya için yeni bir kavram sayılır. “Natalie Portman’ı ‘Black Swan / Siyah Kuğu’ filmi için hazırlayan eğitmenle beraber ortaya çıktı diyebiliriz,” diyor Candan. “Bir buçuk sene boyunca haftada beş-altı gün, beşer saatlik çalışmalarla Portman’ın balerin vücuduna sahip olmasını sağladılar. Akabinde Amerika’da yayıldı. Victoria’s Secret kızları ballet fitness’la form tutmaya başladı; Alexa Chung, Julia Restoin Roitfeld gibi isimler de ballet fitness tutkunu oldu.” Peki, nasıl bir ihtiyaçtan doğdu ballet fitness? Neden bu kadar popüler oldu? Candan’a göre en önemli sebepler ballet fitness’ın feminenliği, zarafeti ve tamamen hedefe yönelik bir program olması. Tabii bir yandan da insanoğlunun bitmeyen yenilik arayışına doğru zamanda cevap vermesi. “Günümüzde herkes her şeye yetişmek istiyor, zamanın yetmemesinden yakınıyor. Benim derslerde en çok kullandığım kelimeler ‘yavaş, daha yavaş’. ‘Müziği ve vücudunu hisset, anın keyfini çıkar,’ diyorum. Gelenler Chopin’le güne başlıyor ya da günün stresini Mozart’la, Dvořák’la atıyorlar. İstediğiniz vücuda sahip olmak için çalışırken, gerçek dünyadan bir süreliğine kaçıp kendi masallarınızı yaşıyorsunuz

Sizi neler bekliyor?
İki kişi ya da tek kişi olarak katılabildiğiniz egzersizlere, bale barında esneyerek başlıyorsunuz. Sonrasında ise çok tekrarlı bale hareketlerine geçiyorsunuz. Tüm vücudu çalıştıran, esnekliği artıran ve duruş bozukluklarını düzeltip daha dik durmanızı sağlayan bir disiplin ballet fitness. Gym ve fitness derslerinin aksine her şey çok yavaş ya da çok daha hızlı burada. Tüm vücudunuzla aynı ritmi ve disiplini yakalamanız gerek. Dizleriniz, popunuz sımsıkı, ayaklarınız point duruşunda olmalı ve tüm bunları yaparken bir yandan da hareketlerinizi doğru ritimde sürdürmeye çalışmalısınız. Hiç kolay değil, ama sarf ettiğiniz enerjiye değeceği kesin.
İlk ders sonrasında birkaç gün ağrı hissedebilirsiniz fakat alışmaya başladıktan sonra vücudunuzdaki değişimi fark edeceksiniz. Duruş bozukluklarının yanı sıra vücut dilini de olumlu yönde etkiliyor ballet fitness. Günlük hayatı etkileyen çoğu ağrıdan kurtuluyorsunuz.
Ballet fitness yapmak için bale geçmişiniz olmasına gerek yok.  Herhangi bir sakatlığınız yoksa gönül rahatlığıyla soluğu Ece Candan Studio’da alabilirsiniz. Bale geçmişi olanlar da unutulmamış; onlar için ileri seviye programları da var.

İnebolu Sokak 9, Kabataş. Bir saatlik ders ücreti tek kişi 150 TL, iki kişi 200 TL, instagram.com/ececandanstudio, ece@ececandan.com

Ballet fitness ile yetinmeyenlere alternatif egzersiz önerileri...

Pole dance

Egzersiz daha önce hiç bu kadar seksi olmamıştı! Son birkaç yıldır İstanbul’da da popüler olan pole dance’i deneyen hemen hemen herkes vücudunun muhteşem bir şekle kavuştuğundan dem vuruyor. Bir nevi kardiyo olan, dans ve akrobasiyi buluşturan, vücudunuzdaki neredeyse tüm kasları çalıştıran pole dance’in olimpiyat kategorilerinden biri olması konuşuluyor günümüzde. Kız arkadaşlarınızla denediğinizde eminiz çok eğleneceksiniz.

Moda Caddesi 30/4, Kadıköy. Şubeler için: www.wowdanceistanbul.com

Bouldering

Tırmanışın şüphesiz en güvenli ahali. Tırmanışta bir sonraki aşamaya geçmeden önce ya da sadece bir hobi olarak bouldering ile tanışabilirsiniz. Bouldering yaparken ip ya da kuşam gibi emniyet malzemeleri kullanılmıyor, çünkü birkaç metre altınızda sizi bir düşme halinde koruyacak minderler var. Boulderhane’de grup derslerine katılabilir ya da özel ders alabilirsiniz.

Yamaç Sokak 28/A, Kağıthane.

www.boulderhane.net

Reklâm

Muay Thai

Dövüş sanatlarına bakış açınızı değiştirmeye ne dersiniz? Zarar verme amacı gütmekten ziyade, fiziksel ve psikolojik açıdan kişinin kendini daha iyi hissetmesini hedefleyen bir spor muay thai boxing. Biriktirdiğiniz, bastırdığınız tüm negatif duygulardan kurtulmak için iyi bir alternatif. İstanbul Muay Thai Studio’nun Kadıköy ve Bomonti’deki şubelerinden birine yakın zamanda uğrayın.

Gökkuşağı Sokak 15, Bomonti.

Şube için: www.cemthaiboxing.com

Tavsiye edilen
    İlginizi çekebilecek diğer içerikler
      Reklâm