kloto

Alışılmışın dışında takı alternatifleri: Kloto

Genç tasarımcı Senem Gençoğlu tarafından kurulan Kloto, geometriden sanata farklı disiplinlerden aldığı ilhamı koleksiyonlarına yansıtıyor.

Yazan:
Gökçe Algan
Reklâm

Türkiye’de aksesuar tasarımı, özellikle genç tasarımcıların elinde son yıllarda büyük bir ivme kazandı. Konsept mağazaların ve çevrimiçi alışverişin yaygınlaşmasıyla bağımsız tasarımcılar, koleksiyonlarını artık geniş kitlelere ulaştırabiliyor. Bu markaların arasından sıyrılıp radarımıza giren Kloto, Kapalıçarşı ruhunun ve kuyumculuk zanaatının tabiri caizse içine doğan ve ailesinin mesleği sebebiyle bu dünyada büyüyen Senem Gençoğlu tarafından kurulmuş. Rhode Island School of Design’ın endüstriyel tasarım bölümünden mezun olan Gençoğlu, lise yıllarından beri içinden atamadığı tasarım tutkusunun peşinden giderek Lee Broom, Marcel Wanders ve Sevan Bıçakçı gibi dünyanın önde gelen tasarımcılarının yanında çalışmış. “Çizim yapmayı her zaman çok severdim,” diyen Gençoğlu, bir tasarımın hikayesinden yaratım sürecine, her aşamasında aktif rol almak istediğini fark ettiğinde bunun yegane yolunun kendi markasını kurmak olduğunu anlamış ve vakit kaybetmeden kolları sıvamış.

Markanın ismi olan ‘Kloto’, Yunan mitolojisinde ‘yaşamın döngüsüne yön veren tanrıça’ anlamına geliyor. Evren ve varoluşun anlamı üzerine kafa yormayı seven, yaşam döngüsü ve yaşama dair simgelerden ilham alan tasarımcı, evrene duyduğu hayranlığın tasarımlarına esin kaynağı olduğunu belirtiyor. Gençoğlu’nun endüstriyel tasarım geçmişinin detaylarda kendini hissettirdiği parçalarda geometrik ayrıntılar, mekanizmalar ve sanata dair referanslar dikkat çekiyor. Gençoğlu, ‘Mod’ koleksiyonu ile varlığın en küçük parçası atomlar arasındaki moleküler bağları konu ediniyor ve maddenin, dolayısıyla evrenin varoluş sebebi olarak gördüğü bu bağlar üzerinden insan ilişkilerine dair bir soru yöneltiyor: “İnsanlar da birbirleriyle iletişime geçtiğinde aralarında bir bağ kuruyorlar. Bu bağ, onların birlikteliklerine bir anlam kazandırmıyor mu?”

“Bugüne kadarki en renkli koleksiyonum” olarak nitelendirdiği ‘Mod’da ilk kez mine kullandığını belirten tasarımcı, siyah ve kızıl minenin, gümüş ve altın kaplama gümüşlere uygulandığını belirtiyor. Zincir ve doğal taş detaylarıyla dikkat çeken koleksiyonda yine Gençoğlu’nun vazgeçilmezi olan yörüngesel daire geometrisi, hikayenin merkezinde yer alıyor. Mine kaplı daireler, küpelerde düz gümüş parçalarla birbirine bağlanıyor. Yüzüklerde ise daireler dilimlenip bağlar aracılığıyla merkeze yakın tutuluyor. Sonsuzluğun ve dengenin sembolize edildiği koleksiyonun en güçlü parçaları, küpeler ve yüzükler. Kolye ve halhallar da markanın kendine özgü stilini taşıyarak alışılmışın dışında bir tasarımın kapılarını aralıyor.

Kloto ürünleri www.kloto.com.tr’de ve İstanbul Modern, Gizia Gate, Mae Zae, Maritsa Store mağazalarında satışta.

Tavsiye edilen
    İlginizi çekebilecek diğer içerikler
      Reklâm