Beden Politikaları - Moda ve Kimlik Mücadelesi

  • Alışveriş & stil
Reklâm

Time Out diyor ki

İsveç ve Türkiye'den çok sayıda genç ve yetenekli moda tasarımcısını bir araya getiren İsveç Moda Günleri kapsamında ilginç bir söyleşi gerçekleşiyor.

Moda ve tasarım penceresinden baktığımızda bir hayli enteresan günler geçirdiğimizi fark ediyoruz: Bir yandan İstanbul Tasarım Bienali kapsamında şehir tasarım kavramıyla yüzleşiyor, diğer yandan yeni satışa çıkan H&M X KENZO koleksiyonundan birer parça kapabilmek için alışveriş meraklıları birbiriyle yarışıyor. Son günlerde moda ve tasarım mevzuları sizin de aklınıza sık sık uğruyorsa kaçırmamanız gereken bir etkinlikten bahsedelim size.

İsveç Başkonsolosluğu'nun düzenlediği Tasarım Bienali'ne paralel etkinliklerden biri olan bu söyleşinin derdi, İsveç moda endüstrisinin son yıllarda sık sık ele aldığı kimlik meselesi ile. Cevap aranacak sorular ise "Toplumsal cinsiyet ve bedensel sunum nasıl nötralize edilebilir?" ya da "Kullandığımız kıyafetler inançlarımızı, cinsel kimliklerimizi ve toplumsal-politik kabullerimizi nasıl yansıtıyor?" gibi ufuk açacak niteliklerde. 

İsveçli dört moda profesyonelinin Türkiye'den akademisyen ve katılımcılarla yaptığı sohbetin İsveç'ten gelen konuklarından biri de Iman Aldebe. Kendisi sadece H&M’le iş birlikleri yapan bir tasarımcı değil, aynı zamanda da bir gazeteci ve bir avukat. Çok yönlü bir isim olan Aldebe, İsveç polisi için tasarladığı 'hijab' kıyafetleriyle ilgili de bilgi veriyor.

Ayrıntılar

Adres:
Reklâm
İlginizi çekebilecek diğer içerikler