Bünyamin Aydın ile Les Benjamins'i konuştuk

Les Benjamins'in tasarımcısı ve kurucusu ile ilham, Doğu-Batı çatışması ve en sevdiği markalar üzerine konuştuk

Bunyamin Aydin
Onur Aymete |
Advertising

Bünyamin Aydın geçtiğimiz ay CV’sine yeni bir başarı daha ekledi ve Alpha Industries’ın meşhur bomber ceketi MA-1’ı yeniden yorumladı. Böylece Les Benjamins, ABD ordusu için yaptığı tasarımlarla tanınan Alpha Industries ile iş birliği yapan ilk yerli marka oldu. Bu buluşmanın şerefine Aydın ile konuştuk ve yeni tasarımlarında nelerden ilham aldığını sorduk.

Yeni tasarımların eski koleksiyonlarından en fazla hangi yönleriyle ayrışıyor?

Sonbahar/Kış 2017 koleksiyonunun temelinde Doğu-Batı kültürlerinin barış içinde bir arada bulunması fikri var. Bu koleksiyonda iki kültürün motifleri alışılmışın dışında şekillerde bir arada kullanıldı, Doğu kültürünün el sanatları ile sokak giyimi harmanlandı. İlkbahar ve yaz için hazırladığım koleksiyonda ise Afrika kültüründen ve Tuareg topluluklarından esinlendim. Renk seçimlerinde de bu doğrultuda değişik mavi tonlar ortaya çıktı. Koleksiyonda bulunan mavi ayrıca NIKEiD için tasarladığım ayakkabıda da karşımıza çıkıyor. Ayrıca Apple ile yaptığımız ortak çalışma çerçevesinde Les Benjamins iWatch’u tasarladık. Bu iki proje sezonun bizi heyecanlandıran ve koleksiyonun gücünü artıran noktaları.

Türkiye’ye ait motiflerle adını duyururken modern kalmayı da başarabilen nadide markalardan biri Les Benjamins. Oryantalizm kuyusuna düşmemenin sırrı ne?

Les Benjamins’in marka kimliğinin temelinde Doğu-Batı çatışması var. Oryantalizmi kullanıyorum fakat bu çatışmayı modern parçalara eklenen detaylarla yansıtıyorum. Gündemin olumsuzluklarını bir köşeye koyarsak Doğu kültürünün çok cazibeli ve heyecan verici bir dönemde olduğunu düşünüyorum. İlhamımız bu topraklardan gelse de, vizyonumuz evrensel. Les Benjamins’in istikrarının ve başarısının altında yatan sebep sanırım bu.

Dünyaca ünlü isimlerin üzerinde Les Benjamins tasarımlarını görmeye alıştık. Seni en çok kimin Les Benjamins giymesi gururlandırıyor?

Robert Downey Jr.’dan Rita Ora’ya kadar birçok ünlü Les Benjamins giyse de markanın kimliğine kendini yakın hisseden ve tasarımlarımı giyen herkes beni eşit derecede mutlu ediyor.

Les Benjamins’in ‘lüks sokak giyimi’ olarak tanımlanması hakkında ne düşünüyorsun?

Lüks yerine yalnızca ‘sokak giyimi’ ifadesini tercih ediyorum. Benim için hem çalışma hem de malzeme kalitesi çok önemli. Parçalarımızın çoğunu İstanbul’da üretiyoruz. Coğrafyamızdan aldığımız ilhamı ve üretim imkânlarını yukarıda da bahsettiğim evrensel vizyon anlayışıyla birleştirmemiz bizi bir ‘sokak giyimi’ markası yapıyor.

Ömrünün sonuna kadar sadece üç markadan giyinmek zorunda olsan bunlar hangileri olurdu?

Les Benjamins, Nike ve Alpha Industries.

Les Benjamins x Alpha Industries MA-1 bomber ceket İstinyePark Beymen’deki Les Benjamins pop-up mağazasında, www.lesbenjamins.com’da ve Les Benjamins Galata mağazasında satışta, 890 TL.

Advertising