çuval

El emeği harika çantalar mabedi: Çuval

Arnavutköy’deki ufacık bir dükkânda el emeği harika çantalar bulabileceğiniz aklınıza gelir miydi? Çuval’ı ve hikâyesini, yaratıcısı Ayşe Özgüneş anlatıyor.

Yazan:
Begüm Egeli Bursalıgil
Reklâm

Bazı markalar kendi yolunu kendi çizer. Doğumu, gelişmesi ve hatta kitleler tarafından takdir edilmesi, sanki kendiliğinden olmuş hissi verir insana. Büyüyüp gelişmek onun mayasında varmış, başka türlüsü düşünülemezmiş gibi... Ayşe Özgüneş’in yarattığı Arnavutköy’deki Çuval da tam böyle bir marka.

Amerika’da tasarım ve ürün yönetimi okuduktan sonra yurda dönüp reklamcılık işine giren Ayşe, o zamanlar Türkiye’nin ilk artizan çanta markalarından birini yaratacağından bihaberdi. Bir arkadaşıyla gittikleri terzi atölyesinde hobi olarak yastık tasarlamaya başladıklarında, çuvaldan ürettikleri çantalar sadece yastıkları paketlemekte kullanılıyordu. Zaman içerisinde yastıklardan çok, onları içine yerleştirdikleri keseler ilgilerini çekmeye başlayınca, yastığı bir kenara bırakıp çanta tasarımına yoğunlaştılar. Markanın adı da yine o dönem yarattıkları çantaların ham maddesini oluşturan ‘çuval’ sayesinde, kendiliğinden konmuş oldu.

Seneler içerisinde Çuval, Beymen ve Bilstore gibi mağazalarda satışa çıktı, bir dönem New York’ta yaşayan Ayşe ürünlerini okyanus ötesine taşıdı. Geçtiğimiz aylarda ise Etiler’den Arnavutköy’e inen dar yokuş üzerindeki dükkânıyla karşımıza çıktı Çuval. Ayşe Özgüneş ve Zeynep Gücüm’ün güç birliğiyle hayata geçen bu ufak dükkânda birbirinden güzel artizan parçalar bekliyor sizi.

Başlangıçta çuvaldan tasarlanan ürünler, bu materyalin dokusunun çok sert olması nedeniyle yerini kanvas ve deri gibi alternatiflere bırakmış. Deri konusunda tercihleri vejetal deriden yana. Normal deriden daha kalın ve daha sağlam olan vejetal deri kullanıldıkça yumuşuyor. “Yaşanmışlığı seven, kullanıldıkça tonu değişen bir deri türü,” diyor.

Ayşe yeni materyaller kullanmayı, model denemeleri yapmayı ve renk çeşitliliğini seven Ayşe “Tasarladığımız modellerin sayısı 12’yi bulmuştur,” derken gözümüz yaz sezonu için tasarladıkları plaj çantalarına takılıyor. Neon renklerin sıra dışı materyallerle yorumlandığı bu çantalar plajların dışına taşıp yazın her an size eşlik etmeyi hak ediyor. Takipçileri arasında İstanbul’da yaşayan Fransız, İtalyan ve İspanyolların da bulunduğu Çuval her ay mağazasında bir markayı ağırlıyor. 10 gün süren bu buluşmaların amacı, ortak müşteri kitlesine daha çeşitli ürünler sunabilmek. Şu ana kadar Çuval’ın raflarında Urban Bake, Rumisu ve El Quinto’nun ürünleri yer almış.

Çuval’da cüzdan, kemer, kartlık, anahtarlık gibi alternatifler de bulmak mümkün. Fiyatlar 190-650 TL arasında değişiyor. Zanaatkâr eli değmiş tüm ürünlerde olduğu gibi, Çuval’ın modellerinde de kusursuz el işçiliği en çok önem verilen kriter. Türkiye pazarında nubuk, deri ve hatta iplik gibi malzemelerin döviz cinsinden fiyatlanması, tasarım ve el emeğinden kısmak istemeyen, ürünlerini TL cinsinden satışa sunan markaları epey zorluyor. Malzeme ister istemez yaratıcıları kısıtlıyor. Tam da bu yüzden, var olan koşullara rağmen kendini ispatlamayı başarmış, yeniliklere açık Çuval gibi oluşumlar alkışlanmayı hak ediyor.

Beyazgül Caddesi 53, Arnavutköy. www.cuvalist.com

Tavsiye edilen
    İlginizi çekebilecek diğer içerikler
      Reklâm