Faraway The Beach of Momo'da

Bebek'teki mağazasından sonra bu yaz The Beach of Momo'da yer alan Faraway'i, kurucusu Ayşe Boyner'den dinledik...

Yazan:
Time Out İstanbul editörleri
Reklâm

Faraway’in hikayesini kısaca sizden dinleyebilir miyiz? 

Doğrusu bir giyim markası yaratmak aklımda olan bir şey değildi, hatta aksine başka hayallerim vardı. Neden böyle bir işe girmediğimi çok soran olurdu önceden, ben de ne alakası var aklıma kıyafet gelmiyor ki derdim! Sonra birden gelmeye başladı. Markayı yaratırken etrafta gördüğüm bütün markalar birbirine benziyordu, trend neyse onu yapalım diyip kendi özlerinden vazgeçen bir sürü oturmuş marka. Bir de herkesin aynı giyinip birbirine benzemesi vardı. Kendime göre, zorlama olmayan, rahat ama şık, trendlere bağlı kalmayan özgür kıyaeftler yapmaya koyuldum. 

Neden Meksika? Özel bir anlamı var mı? 

Her sezonun koleksiyonu farklı bir kültürden, coğrafyadan, hayalden ilhamını alıyor. Bu sezon da aslında tam ne olacağına karar verememiştim, sonra koleksiyon bir hoodie etrafında gelişti. Kaliforniya’da road trip’teyken yol üstünde durabileceğini neredeyse tüm duraklarda satılan Meksika’nın Baja hoodie’lerinden almıştım.Meksika’da da her pazarda da bunun rengarenk çeşitleri vardı. Bendekini bayılarak giyiyordum, ama yüzde 100 polyester, çakmak çaksam yanacak cinsten. Ben de bunu güzel bir kotondan yapıp kalıbını güzelleştirmeye karar verdim. Böylece Meksika’ya yönelmiş olduk. 

Yaz koleksiyonunda neler öne çıkıyor? 

Yazın koleksiyonunun neredeyse tamamını ketenler ve pamuk kumaşlar oluşturuyor. Doğal kumaşlar kullanmak için elimizden geleni yapıyoruz ki, bu yaz mevsiminde çok kolay oluyor. Meksika’nın sanat ve kültüründe en çok kullanılan kırmızı, sarı, yeşil ve mavi renklerini kullandık. Elbiselerde kaktüs işlemeleri, tipik bir Meksika imgesi olan kuş işlemesi, pançolarımız var. Bebek’eki mağazamızda Meksika havasını daha güzel alabiliyorsunuz aslında. Meksika’dan getirdiğim dreamcatcher’lar, battaniye ve kilimler, yerel sanatçıların yaptığı kaseler ve aksesuarlarla daha da renklendi. 

Bebek’deki yeni mağazadan sonra bu yaz Çeşme’nin ünlü plajı Momo’dasınız. Momo ile yollarınız nasıl kesişti? İşbirliğiniz neleri kapsıyor? 

Momo’nun sahipleri arkadaşlarım. Hem birbirimizi hem de yaptığımız işleri çok seviyoruz. Biz de neden birlikte bir şey yapmayalım dedik ve bence çok güzel bir birliktelik oldu. Eylül’de sezon kapanana kadar bizi orada bulabilirsiniz. 

Momo’daki pop-up store’da neler olacak? 

Koleksiyonun büyük bir kısmı orada. Keten elbiseler ve tulumlar, çiçek desenli hafif ince elbiseler, cropped büstiyerler ve mini şortlar... Aynı zamanda hoodie’lerimizi de bırakamadık, çünkü plajda güneş batıp hava serinleyince giyilebilecek en rahat ve en sevdiğimiz kıyafetler arasındalar. Bir de Momo pop-up’ımıza karar verince hemen salgın döneminde askıya aldığımız mayo grubunu da ürettik. Pötikareler ve yine sarı, kırmızı ve yeşil renklerinde mayo ve bikinilerimizin hepsi orada. Bir de şile bezi kimono ve elbiselerin yanında birkaç parça çiçekli rengarenk ipek kimonolarımız var. 

Sizin yazın kalan kısmında planınızda neler var? 

Genellikle Çeşme Momo ve Cunda’daki evimizde olurum. Ağustos başında da Ağrı Dağı’na tırmanacağız, en çok da bunun için heyecanlıyım.

Bu yazın rengi ne olur sizce? 

Sarı olsun!

Momo’da plaj için hangi kombinleri önerirsiniz? 

Mayolarımız arasında ayrım yapamayacağım, hepsi çok güzel. Üstlerine de şile bezi ya da ipek kimonolarımız çok güzel oluyor. Akşamüstü salaş tercih edenlere Tula hoodie’yi öneririm, boyu uzun olduğu için mini elbise gibi mayo üstüne de giyilebilir. Biraz daha şık olmak isteyenlere de Oaxaca Puantiye büstiyerimiz ve altına Leticia şort ya da daha da havalı Alicia puantiye eteği tavsiye ederim.

 

Tavsiye edilen
    İlginizi çekebilecek diğer içerikler
      Reklâm