Maila

Hayallerin gerçeğe dönüştüğü marka: Maila

Kuruluşunun üzerinden sadece bir yıl geçmesine rağmen ünlü isimlerin radarına çoktan giren Maila’nın hikayesini, tasarımcısı Melis Tatari’den dinledik.

Yazan:
Gökçe Algan
Reklâm

Instagram’da ünlü isimlerin, influencer’ların stillerinde Maila imzasına rastlamamış olmanız zor; zira Maila New York son bir senedir Türk moda sektörünün önde gelen simalarının vazgeçilmez markaları arasında. Eklektik tasarımlarıyla farklı tarzları kucaklayan Maila’nın kurucusu Melis Tatari, çocukluğundan beri süregelen çizim ve hayal kurma tutkusunu takip ederek New York’taki Parsons School of Design’da moda tasarımı eğitimi almış. Burada geçirdiği beş yıl boyunca dikişten çizime, üretimden pazarlama ve satışa bir moda markası yaratmaya dair her aşama hakkında kendini geliştirme fırsatı bulmuş, New York’ta yaşamak ise ona benzersiz bir vizyon, moda alanında başka bir şehirde erişemeyeceği bağlantılar ve sonsuz ilham olarak geri dönmüş. Öğrenciliği sırasında Catherine Malandrino ve Tory Burch gibi markalarda tecrübe kazanan Tatari, lisans eğitiminde edindiği bilgileri aynı okulun Moda Pazarlama ve Satın Alma Bölümü’nde bitirdiği yüksek lisans deneyimiyle pekiştirmiş ve mezuniyetinin ardından iki sene boyunca Gucci’nin PR ekibinde çalışmış.

Çocukluğundan beri düşlediği kıyafetleri kalemleri ile kağıda dökmekten zevk alan ve bir gün kendi markasını yaratmanın hayalini kuran Melis Tatari, 10 yıllık New York serüveninin ardından bu hayali gerçeğe dönüştürmek üzere İstanbul’a yerleşmeye karar vermiş. Acele etmeden, kendisini gerçekten hazır hissettiğinde de markasını kurmak için ilk adımları atmış ve 2017 yılını ön çalışmalarla geçirdikten sonra 2018 yılında Maila’ya hayat vermiş. Kendi iki ismi olan Ayla ve Melis’in karışımından Maila ismini türeten tasarımcı, göz şeklindeki logosunun da kendisi için çok özel olduğunu belirtiyor: “Göz logom anneannemden anneme, annemden de bana geçen, aile yadigarı kolyemden esinleniyor,” diyen Melis Tatari, hayatı boyunca hayalini kurduğu markanın, sevdiği insanların enerjileriyle bütünleşmesi fikrini çok sevdiğini belirtiyor.

Yeniliklerden korkmayan, kendi tarzını bilen, hayat dolu, mücadeleci ve mutlu kadınlara hitap eden Maila, her stile yönelik parçaları koleksiyonlarında barındırıyor. Renk seçimlerinde, kumaşlarda ve kalıplarda cesur ve mutlu bir kadının tercihlerini gözeten Maila, kendini “sıra dışı ve eklektik” olarak tanımlıyor, yeni sezonda ise özellikle ceket, palto, trençkot gibi dış giyim parçalarıyla dikkat çekiyor. Bir tasarıma başlarken yanlış yapmaktan korkmamak gerektiğine inanan tasarımcı Melis Tatari, tasarımın her aşamasında aktif olarak yer alıyor, çizimden kumaş ve malzeme seçimine, modellemeden dikime her alana hükmederek hayallerinde canlandırdığı modellerin gerçeğe dönüşmesini sağlıyor.

Melis Tatari, markasının Türkiye’deki bilinirliğini artırdıktan sonra yurt dışına açılmayı hedefliyor. Bugün Türkiye’nin influencer’larının, stil ikonlarının tercihi olması, ülkesinde az zamanda çok yol kat ettiğini kanıtlar nitelikte. Şüphesiz kısa süre içinde dünyanın önde gelen butiklerinde, zincir mağazalarında Maila koleksiyonlarını göreceğiz.

Maila tasarımları Openhaus İstanbul’da satışta, instagram.com/maila.newyork

Tavsiye edilen
    İlginizi çekebilecek diğer içerikler
      Reklâm