stil

Matbaa moda ile karşılaşırsa…

Genç aksesuar markası BAÂ, matbaacılıktan aldığı ilhamı geniş bir hayal gücüyle bir araya getirerek sıra dışı çanta ve aksesuarlar sunuyor.

Yazan:
Gökçe Algan
Reklâm

Türk tasarımcıların yaratıcı dünyasını yansıtan aksesuar markaları yalnızca ülke sınırları içinde değil, global ölçekte de ses getirmeyi sürdürüyor. Bu markalar arasında ise özellikle kendi hikayelerini anlatmayı başaranlar dikkatleri üzerilerine toplamayı başarıyor. 2016 yılında kurulan genç aksesuar markası BAÂ da bunlardan biri... BAÂ’nın kurucusu Seçkin Acar ve marka müdürü Sevgi Acar, matbaacı bir ailenin çocukları olarak bu meslekten aldıkları ilhamı bambaşka bir alana yansıtmaya karar vermişler. Markanın kreatif direktörlüğünü ise, kendi markası Third ile de moda takipçilerinin aşina olduğu Tuğçe Özocak üstlenmiş. Türk modasının duayen isimlerinden Mehtap Elaidi’nin de stratejik marka danışmanı olarak destek verdiği BAÂ, arkasındaki güçlü ekibin izlerini tüm detaylarda hissettirmeyi başarıyor. BAÂ, ismini matbaa kelimesinin son hecesinden alıyor, ikinci A’nın üzerindeki şapkayı ise bir evin çatısı olarak hayal etmişler. “Kendi hikayesinin arkasında durması bir markaya değer katıyor. Matbaa makinaları, onların işleyişi, kağıt, gramajlar, bunların hepsi hikayenin bir parçası,” diyor isim koyma aşamasından beri markanın yanında olan Tuğçe Özocak. Matbaa makinalarının belirli mekanik parçalarından esinlenerek tasarlanmış geometrik metal aksesuarlar, matbaadan çıkan neşriyatın ve özellikle kitapların okuyucularına verdiği mutluluğa göz kırpan gülen surat emojili troklar da öne çıkan ayrıntılardan... Ayrıca her çanta modeli, ismini bir kadın yazardan alıyor. Sylvia Plath, Susan Sontag, Virginia Woolf isimlerini BAÂ modellerine veren, edebiyat tarihine damgasını vurmuş kadın yazarlardan bazıları. BAÂ’nın İlkbahar/Yaz 2018 koleksiyonu ise markanın kurucularından Seçkin Acar’ın yelken tutkusundan ve kreatif direktörü Tuğçe Özocak’ın Barselona sevgisindan yola çıkarak Akdeniz’in farklı limanlarında mola veren hayali bir deniz yolculuğundan esinleniyor. Halat saplarla yelkenlilere bir selam gönderen çantalar, denizle özdeşleşen çizgiler, çiçek detayları, canlı renkler ve mavinin tonlarını taşıyan ebru desenleri ile Akdeniz’in zengin mirası koleksiyonun tamamına yansıtılıyor. Markanın imzası haline gelen, değiştirilebilen saplar ise bu sezon da farklı stillere hitap eden alternatiflerle bir çantayı bambaşka kimliklerle yeniden yorumlama fırsatı sunuyor. BAÂ koleksiyonunda çantalara takılabilen bozuk para cüzdanları ve yine çantalara mıknatıslı detaylar yardımıyla tutturulabilen el yapımı defterler dikkat çeken parçalar arasında. Ayrıca markanın web sitesinde, seçtiğiniz çanta ya da aksesuarı dilediğiniz gibi kişiselleştirebilirsiniz: Mesela isminizin baş harflerini, bir sembol ya da sevdiğiniz bir emojiyi beğendiğiniz parçaya aktarabilirsiniz.

BAÂ koleksiyonları baa.com.tr adresinde ve Wepublic, Gizia Gate, Habb Concept Store, Attolye Teşvikiye ile Çeşme’de bulunan Sign in Store mağazalarında satışta.

Tavsiye edilen
    İlginizi çekebilecek diğer içerikler
      Reklâm