Maritsa

Meriç Küçük'ün moda blogu Maritsa'nın artık bir dükkânı var

Fırsat bu fırsat dedik ve Maritsa’nın bizzat seçtiği markaların bir araya geldiği dükkânda aldık soluğu

Yazan:
Begüm Egeli Bursalıgil
Reklâm

Hani çizgi filmlerde olur ya, saçları karman çorman, üstü başı yırtık pırtık kahramanımız, bir sihirli değneğin dokunuşuyla adeta prensese dönüşür. En sağlam moda blogger’larından Meriç Küçük namı diğer Maritsa’nın mağazası da işte böylesine bir dönüşüm geçirebileceğiniz bir yer. Buraya ev halinizle gelip üst kattaki kuaförde (Kemal Baykar) saç, makyaj ve manikürünüzü yaptırabilir, nefis kıyafet ve takılar arasında kendinizi kaybedebilir, Melez Tea’nin nefis çaylarından yudumlayabilir ve kucağınızda taptaze bir çiçek buketi ile tamamen yenilenmiş olarak Maritsa’dan ayrılabilirsiniz. İçeride öyle bir enerjiyle sarıp sarmalanıyorsunuz ki, buradan mutlu çıkmamanız imkânsız. 

Meriç Türkiye’de blog işi için kolları ilk sıvayanlardan. Boğaziçi Üniversitesi’ndeki son yılında açtığı Maritsa, kısa sürede binlere hitap eder hale gelirken Meriç de kurumsal hayata yöneldi. Dergicilikten Vakko’ya, oradan 1v1y.com’a geçti. Kendi işine yoğunlaşmaya karar verdiğinde ise blogu iki buçuk seneyi geride bırakmıştı bile. Ardından Orkan Orgun ile sadeliği baş tacı eden I’m Not Basic markasını kuran, blogger olarak adını duyuran Meriç şimdilerde işin perakende kısmına geçti. Hem de ne geçiş... Akatlar’ın şehrin kaosundan uzak bir noktasına konuşlanan ışıl ışıl mağazasını anlatırken “Markalar ile anlaşıp mağazayı açmam sadece üç hafta sürdü,” diyor. Yani üzerinde uzun uzadıya iş planları yapılmış, mali döngüsü en ince detayına kadar hesaplanmış bir yatırım değil bu. Daha çok kalpten gelen, samimi ve hızlı bir hamle. “Burası aslında benim kuaförümdü. Kemal ile (Baykar) bir gün mağaza açsam böyle bir yer isterdim diye çok sohbet etmişizdir. Mekânın çok güzel bir enerjisi var. Bir gün kuaförün üst kata taşınacağı haberini aldım. Maritsa’nın mağaza hali o gün doğdu,” diyor Meriç gözleri parlayarak.

Blog dünyasının evrildiği bir dönemden geçtiğimiz kesin. Sosyal medya alışkanlıklarımız hızla şekil değiştiriyor. Bloglar beş-altı sene öncesine kıyasla daha az okunuyor. Dünün Instagram ünlüsü bugün Snapchat’te ortalığı kasıp kavuracak, yarın YouTube’da aynı başarıyı devam ettirecek diye bir kaide yok. Durum böyle olunca blogger’lar da oyunu farklı biçimlerde oynamaya başladı. “Zaman içerisinde ya oyunun gerisinde kalıyorsun ya da onu geliştiriyorsun. Kariyerimi sürdürebileceğim bir yola doğru yönlendirmek istedim,” diyor Meriç. “Instagram’ın gücünü bir hamur olarak kullanıp başka bir alana dönüştürmek benim için en uygun olanıydı. Gelecek elbette internet üzerinden yapılan alışverişte ama dokunarak almak da hâlâ çok değerli.”

“Instagram’ın gücünü bir hamur olarak kullanıp dönüştürmek benim için en uygun olanıydı”

Üç haftada hazırlanmış bir mağaza olsa da hiçbir şey aceleye gelmemiş. İçeri girdiğinizde tam da Meriç’in rafine zevkini yansıtan bir kıyafet koleksiyonuyla karşılıyorsunuz. Camdan süzülen ışık taptaze çiçekleri aydınlatıyor. Sizin de kendinizi içerideki huzurlu havanın kollarına bırakmanız; kahve kokusuna ve fondaki hafif müziğe teslim olmanız uzun sürmüyor. Ve ardından tüm negatif enerji üzerinizden sıyrılıyor. Hızın en geçer akçe olduğu şehir hayatında Maritsa size kendinize konsantre olabileceğiniz, zamanın yavaş aktığı bir alan açıyor.

İçeride yüzde seksenini Türk isimlerin oluşturduğu yaklaşık 30 marka var. Seçkisini hazırlarken “Ben ne aldığımda mutlu oluyorum?” sorusuna odaklanmış Meriç. Kadın giyimine, taze çiçeklere ve aksesuara yoğunlaşan bölümlerin yanı sıra içeride bir de ‘living’ olarak tanımlanan kısım var ki burada nefis çaylar ve kitap alternatifleri bulabilirsiniz. Meriç’in filtresinden geçerek mağazada yerini alan tüm markaların ortak noktası ise bir ürüne odaklanarak isim yapmaları. Aksesuarda usta Tohum Design, çantaya odaklanan Kayya, kazaklarına bayılacağınız Natalie Kolyozyan gibi…

Sohbet trendlerden açılınca Meriç, önümüzdeki yaza doğal kumaşlarla işlenen rahat kıyafetlerin damga vuracağını müjdeliyor. Diyeceğimiz odur ki, ilkbahar-yaz alışverişi turlarınızda Maritsa’ya uğramayı, keten, bambu ve doğal ipek gibi kumaşlar ile dokunan kıyafetleri denemeyi ihmal etmeyin.

Meydan Caddesi 14/A, Edin & Suner Plaza, Akatlar. www.maritsa.co

Tavsiye edilen
    İlginizi çekebilecek diğer içerikler
      Reklâm