Simay Bülbül’den tasarıma yeni bir bakış

Geçtiğimiz yıllarda modadan uzaklaşan ama tasarım ve yaratıcılıkla iç içe, ilham dolu yolculuğunu sürdüren Simay Bülbül, üstlendiği sosyal sorumluluk projelerini de kapsayan yepyeni hikayelerle geri döndü.

Yazan:
Gökçe Algan
Reklâm

Türk modasının öncü ve yaratıcı isimlerinden Simay Bülbül, Sonbahar/Kış 2019 sezonunda hem uzun bir aranın ardından yeni koleksiyonunu sıra dışı bir defileyle sundu, hem de Seyrantepe’de bir tasarım ve gastronomi alanı olarak şekillenen yeni mekanı Perveran’ı açtı. Ekim ayında gerçekleştirdiği büyük ses getiren defile, aynı zamanda tasarımcının kendi objektifine yansıyan, alanında başarılı ve fark yaratan kadın portrelerini bir araya getiren fotoğraf sergisinin de açılışıydı. ‘Kapıları Aralayan Kadınlar’ isimli bu sergi ve koleksiyon aslında tasarımcının 2012 yılından beri koruma altında bulunan çocuklarla ilgili yaptığı gönüllü çalışmaların bir yansıması. Bu çalışmaların doğal sonucu olarak Bülbül, geçtiğimiz yıl koruyucu aile konusunda farkındalığı artırmak ve koruma altındaki çocuklara destek olmak üzere Kırmızı Çocuklar Derneği’ni kurmuş. ‘Kapıları Aralayan Kadınlar’ sergisinden elde edilecek geliri de yurtlarda yetişen kız çocuklarının eğitimine aktarmayı hedeflemiş.

Sonbahar/Kış 2019 koleksiyonu aslında kendi hikayesini yazan kadınlara bir övgü niteliğinde. Tasarımcının imzası haline gelen deri, ‘Kapıları Aralayan Kadınlar’ koleksiyonunda couture detaylar ile buluşuyor ve özellikle el işlemesi şeklinde yorumlanan deriler, parlak ve şık detaylarla gecelere, davetlere göz kırpıyor. Sanatı, tarihi, sosyal sorumluluğu ve elbette modayı bir araya getiren koleksiyonun defilesinde ise farklı kadın silüetleri kıyafetleri taşıyarak hikayeyi tamamlıyordu.

Simay Bülbül’ün bir diğer heyecanı olan Perveran ise 1.500 metrekare alana yayılan dört katıyla İstanbul’un yeni tasarım merkezi olarak adından söz ettirme konusunda iddialı. Tasarımcı “Perveran aslında tüm markalarımı ve hikayelerimi tek bir adreste toplama fikri üzerinden şekillenen 10 yıllık hayalin ürünü. Dekorasyon ve gastronomi, modadan sonra en keyif aldığım iki alan. Endüstriyel yapıları çok sevdiğim için Seyrantepe’de bina arayışına girdim. Burası bence İstanbul’un yeni gelişen tasarım ve sanat buluşma noktası. Tüm dekorasyonunu, proje tasarımını bizzat üstlendiğimi Perveran tüm hayallerimin buluştuğu bir merkez oldu.” diyerek mekanın kendisi için önemini özetliyor.

Perveran’ın giriş katında, haftanın altı günü açık büfe hizmet verecek olan bir restoranın yanı sıra Simay Bülbül imzalı el yapımı defterler, mermer objeler, telkari, dokuma gibi dekoratif alternatifler sunulacak. Tasarımcının showroom’unun yer alacağı birinci katta ise Simay Bülbül Sonbahar/Kış 2019 koleksiyonu sezon boyunca keşfedilebilecek. İkinci katta ise Kırmızı Çocuklar Derneği ve koruyucu aile yanında yaşayan çocukların tasarladığı ürünleri bir araya getiren Kırmızı Karavan markası yer alıyor. Bu ürünlerin satışından elde edilen tüm gelir Kırmızı Çocuklar Derneği’ne bağışlanıyor. Yine Perveran bünyesi içinde yer alan Bilim ve Tasarım Merkezi’nde ise maddi imkanlardan yoksun, koruma altındaki çocuklar için atölye çalışmaları düzenlenecek.

Yaşayan, gelişen, yeni fikirleri kucaklayan Perveran, Simay Bülbül’ün bir tasarımcı olarak çok yönlü kimliğinin ete kemiğe büründüğü bir üretim ve tasarım alanı. Tasarımcı böylelikle İstanbul’a eşsiz bir mekan kazandırmakla kalmıyor, herkesi üstlendiği sosyal sorumluluk projelerine katkıda bulunmaya davet ediyor.

Simay Bülbül Sonbahar/Kış 2019 koleksiyonunu Perveran dışında Gizia Gate mağazalarında keşfedebilirsiniz. Perveran: Huzur Mahallesi Barbaros Caddesi 80, Seyrantepe. instagram.com/perveranistanbul

Tavsiye edilen
    İlginizi çekebilecek diğer içerikler
      Reklâm