tatil1

Tatil alışverişi: Okunacaklar listesi

Âdettendir, güneşin altında kavrulurken hafif bir roman okunur. Bu yaz sizi geleneklere karşı çıkmaya ve plaj modasına meydan okumaya davet ediyoruz.

Yazan:
Eda Erdoğan
Reklâm

Çizgi romandan şiire uzanan bu seçkiyle kumsallardan bambaşka dünyalara ışınlanıyoruz.

Karl Ove başkan

‘Kavgam’ serisi, son yıllarda dünya edebiyatının başına gelen en güzel şey olabilir. Siz de Karl Ove Knausgaard’ın eserlerine kütüphanesinde ayrı bir yer açanlardansanız, serinin üçüncü kitabı ‘Çocukluk Adası’nı bitirdiğiniz günden bu yana derin bir boşlukta olmalısınız. Müjdeniz bizden, dördüncü kitap ‘Karanlıkta Dans’ geçtiğimiz ay piyasaya çıktı. Dev bir bestseller olması sebebiyle seriden bugüne dek uzak duranlar, sözümüz size: Bırakın, Knausgaard bir süreliğine sizin de en yakın dostunuz ve sırdaşınız olsun...

Monokl Yayınları, 504 sayfa, 28 TL, www.monoklkitap.com

Haydi Kapalıçarşı’ya

Henüz raflara düşmediği 2015 yılında Ahmet Hamdi Tanpınar Roman Yarışması’nda ödül kazanmayı başarmış bir eser ‘Kapalıçarşı’. Hayli muzip bir kaleme sahip olan Fuat Sevimay, Kapalıçarşı ruhunu sayfalara layıkıyla taşıyor. 1400’lü yıllara doğru eğlenceli bir yolculuğa çıkmak için ideal…

Kapalıçarşı, Fuat Sevimay, Hep Kitap, 272 sayfa, 21 TL,

Reklâm

Çok yaşa Bob Dylan

Müzik kitaplarına adanmış bir yayınevi olarak Kara Plak Yayınları’nı sevmemek mümkün mü? Yayınevinin geçtiğimiz aylarda okuyucuyla buluşturduğu ‘Kayıtlar, Birinci Cilt’te, Nobel Edebiyat Ödülü’ne layık görülerek tartışmalara konu olan efsanevi müzisyen, kariyerinin ilk yıllarını anlatıyor. New Orleans günleri, New York’a taşınışı, ilham kaynakları, aşkları; yani kısaca Dylan’ı Dylan yapan her şey var bu kitapta.

Kayıtlar, Birinci Cilt, Bob Dylan, Kara Plak Yayınları, 272 sayfa, 25 TL

Bir hortlak hikâyesi

On parmağında on marifet J. Hakan Dedeoğlu şimdi de bir kitap yayınladı. Bant Mag. dergisinin kurucularından olan müzisyen Dedeoğlu, Bant Mag.’deki nefis illüstrasyonlarıyla bildiğimiz Sadi Güran ile güçlerini birleştirdi ve ‘Tırnova 1883: Rumeli Kâbusu’ adlı bir grafik romana imza attı. Osmanlı döneminde geçen bir vampir / hortlak öyküsü anlatan kitap, 1883 yılında Tırnova’da yaşanmış gerçek bir olaydan ilham alıyor.

Tırnova 1883: Rumeli Kâbusu, J. Hakan Dedeoğlu, çizen: Sadi Güran, Sırtlan Kitap, 64 sayfa, 22 TL

Reklâm

Duygu seli

Semiha Berksoy’un harika çizimleri ve Ferit Edgü’nün muhteşem kalemi… Şiirle arası limoni olanları bile etkileyebilecek bir kitap ‘Ah Min-el Aşk’. Edgü’nün 1978 yılında Ada Yayınları etiketiyle yayınladığı ilk şiir kitabı, yazarın dostu Semiha Berksoy’un çizimlerinin yer aldığı haliyle yeniden basıldı.

Ah Min-el Aşk, Ferit Edgü, Alfa Yayınları, 140 sayfa, 39 TL

Bu öyküler bizi anlatıyor

Gazete yazılarından ve röportajlarından aşina olmalısınız onun ismine. Elif Türkölmez, kadınların başrolde olduğu kısa hikâyelerini bir araya getirdiği kitabıyla bizi nostaljisini yapmayı pek sevdiğimiz 80’li ve 90’lı yıllara geri götürüyor. Söz konusu dönemi bizzat yaşamış olanlar için tanıdık detaylar, yerler, kokular var bu öykülerde. Bir solukta okuyacaksınız.

Anne Kız, Harikasın, Elif Türkölmez, Çınar Yayınları, 80 sayfa, 10 TL

Tavsiye edilen
    İlginizi çekebilecek diğer içerikler
      Reklâm