Ufukta neler var?

2020’de yayınlanacak oyunlardan bizi en çok heyecanlandıranları seçtik.

Yazan:
Onur Aymete
Reklâm

12 Minutes

Nedir? Evinizde, eşinizle birlikte romantik bir gece geçiriyor, yemek yiyorsunuz. Eşiniz, yemek masasının altından bir hediye çıkararak size sürpriz yapıyor. Ama siz hediyenin ne olduğunu bildiğinizi söylüyorsunuz: Eşiniz, hamile olduğunu size bir sürpriz yaparak söylemek için bir bebek giysisi almış. Önünüzdeki saniyeler boyunca gerçekleşeceğini bildiğiniz tek şey bu değil. Birazdan kapıdan içeri bir polis girecek, eşinizi cinayetle suçlayacak ve sizi öldüresiye dövecek. Çünkü 12 Minutes’ın ana karakteri, bir zaman döngüsüne hapsolmuş şanssız bir adam.

Neden merakla bekliyoruz? İyi işlenebilirse ortaya harika bir sonuç çıkaracak bir fikir, Rockstar Games ve Ubisoft gibi büyük oyun şirketlerinden deneyimli bir oyun geliştiricisi, Kubrick filmlerinden esinlenen bir tasarım anlayışı… Kuş bakışı görüş açısıyla oynanan bu macera oyunu, dört gözle beklenmeyi hak ediyor.

Ne zaman yayınlanacak? 2020 içinde, ilk olarak Xbox One ve Microsoft Windows platformlarında.

The Last of Us Part II

Nedir? PlayStation 3’ün en çok satan üçüncü oyunu olan ‘The Last of Us’ın devamı. İlk oyunda koruduğumuz küçük kız, bu oyunda büyümüş haliyle karşımıza çıkarak bize genç ve güçlü bir kadını yönetme imkanı sunuyor. Hayatta kalmak için malzeme toplayıp zombimsi yaratıklarla dövüşeceğimiz oyun, tarz olarak ilkinden çok da uzaklaşmayacak gibi görünüyor.

Neden merakla bekliyoruz? ‘The Last of Us’, gelmiş geçmiş en iyi oyunlar listelerinde kendine sık sık yer buluyor; ikincisinden de daha azını beklemiyoruz açıkçası. Gergin ve heyecanlı dövüş sahnelerinin yanı sıra etkileyici bir hikayenin bizi beklediğine eminiz. Yapımcılara göre ilk oyunun temasının ‘sevgi’, ikincisinin ise ‘nefret’ olması merakımızı artırıyor. Bir salgın yüzünden altüst olan bir dünyada geçen ‘The Last of Us’ın temelinde çok yaratıcı bir fikir yok aslında. Ancak hikaye anlatımındaki ustalığı, video oyunlarında benzeri pek görülmeyen bir düzeyde. Bir PlayStation 4’ünüz varsa ve henüz oynamadıysanız, önce ilk oyunun yenilenmiş sürümü olan ‘The Last of Us Remastered’ı oynayın, ardından siz de ikinci oyunu merakla beklemeye başlayacaksınız. 

Ne zaman yayınlanacak? 29 Mayıs’ta, PlayStation 4’te.

 

Cyberpunk 2077 

Nedir? Ünlü oyun serisi ‘The Witcher’a imza atan şirketin yeni işi. ‘The Witcher’ oyunları, bir fantastik roman serisinden ilham alıyordu, bu seferki esin kaynağı ise eski bir masa oyunu olan ‘Cyberpunk’. ‘Blade Runner’ı anımsatan (ama teknolojinin hayatı daha da fazla etkilediği) bir dünyada geçiyor ‘Cyberpunk 2077’. Karakterimizin gözlerinden baktığımız dünyada hem silahlarla hem de yumruklarla dövüşebilecek, bilgisayar korsanlığı yapacak ve tercihlerimizle hikayeyi şekillendirebileceğiz. 

Neden merakla bekliyoruz? Adı duyulmamış Polonyalı bir şirket olan CD Project Red, ‘The Witcher’ı dünyaca ünlü bir fantastik seriye dönüştürmüş, hatta kitaplar ve oyunlardan ilham alan bir Netflix dizisinin bile yolunu açmıştı. ‘Cyberpunk 2077’ ile de benzer bir başarıya imza atacaklarını umuyoruz. Oyundaki karakterlerden birini Keanu Reeves’in canlandırması da cabası.

Ne zaman yayınlanacak? 16 Nisan’da Microsoft Windows, PlayStation 4 ve Xbox One’da. 

 

Microsoft Flight Simulator

Nedir? Microsoft’un en eski yazılım serisinin (evet, Windows’tan bile eski) yeni sürümü. Merakla beklediğimiz oyunlar arasına bir simülasyon oyununun girmesi ilginç olabilir, ama ‘Microsoft Flight Simulator’ın arkasındaki teknolojiyi duyunca bize hak vereceksiniz. Oyun, Microsoft’un harita hizmeti Bing Maps’i kullanarak gerçek dünya görüntülerini üç boyutlu modellere dönüştürüyor. Bunun yanı sıra serinin diğer halkaları gibi yine gerçekçi bir uçak kullanma deneyimi sunuyor.

Neden merakla bekliyoruz? Uçak kullanırken evinin üstünden geçmeyi kim istemez ki? ‘Microsoft Flight Simulator’ yayınlandığında gerçek dünyadan 2.000.000’dan fazla şehir ve kasaba ile 40.000’den fazla havaalanı içerecek; hava durumu mekanikleri gerçek dünyadan verileri kullanacak; her yaprak ve her bulut benzersiz olacak. Kısacası teknolojinin en son gelişmelerinden biri, kişisel bilgisayarlar ve oyun konsollarında denenebilecek. Harita bilgilerinin gerçekçi biçimde görselleştirilerek bir oyun için kullanılması, büyük olasılıkla gelecekte sık sık karşılaşacağımız bir durum olacak. Yeni bir akımın başlangıcını görmek için bulunmaz bir fırsat. 

Ne zaman yayınlanacak? 2020 içinde Microsoft Windows ve Xbox One’da. 

 

Way to the Woods 

Nedir? 2015’te Anthony Tan adlı 16 yaşında bir genç, planladığı bir oyundan görselleri Reddit’te paylaşmıştı. Başrollerinde bir geyik ve yavrusunun olduğu bu amatör proje, yalnızca birkaç görsel ile o kadar fazla ilgi topladı ki Tan, bir yapımcı firmayla anlaştı ve düşlediği oyunu, tıpkı planladığı gibi üretme fırsatı buldu. Oynayanlara huzur vereceğine emin olduğumuz, iki ila dört saat sürecek, tatlı bir oyun bekliyoruz.

Neden merakla bekliyoruz? Oyunu geliştiren genç, ‘The Last of Us’ ve ‘Spirited Away / Ruhların Kaçışı’ndan esinlendiğini söylüyor. ‘Way to the Woods’un ilham kaynaklarını ve görsellerini göz önüne alırsak, duygulandırıcı bir deneyimle karşılaşacağımız kesin. Video oyunlarının vurdulu kırdılı maceralardan oluşmadığını hatırlatacak ve oyun geliştiriciliğinin herkesin seçebileceği bir meslek olduğunu gösterecek bir eser umuyoruz.

Ne zaman yayınlanacak? 2020 içinde Microsoft Windows ve Xbox One’da.

 

 

Tavsiye edilen
    İlginizi çekebilecek diğer içerikler
      Reklâm