Başka Bir Okul Mümkün kooperatifinin Moda'daki anaokulu binası

Moda'da hayallerindeki okulu inşa eden ebeveynlerle tanışın: Başka Bir Okul Mümkün

Eğitim sisteminin vaziyetinden şikayet etmekle yetinmeyip elini taşın altına koyanlar da var: Başka Bir Okul Mümkün Derneği ile tanışın.

Yazan:
Bahar Çuhadar
Reklâm

Moda'nın en huzurlu sokaklarından birinde, iki yanı ağaçlarla çevrili Emin Onat Sokak’ta son zamanlarda alışılmışın dışında bir hareketlilik var. Mimar Emin Onat’ın imzasını taşıyan, bahçe içindeki müstakil bir evden tadilat tıkırtıları geliyor. Hafta sonları yaşları iki ile altı arasında değişen çocuklar bahçeyi dolduruyor, etrafta heyecanla koşuşturan ebeveynler var. Terastan sallanan, üzeri rengârenk minik el izleriyle bezenmiş bez afiş burada iki aydır devam eden hazırlıkların adını koyuyor: ‘Başka Bir Okul Mümkün!’

Eğitime özgün alternatifler üretme çabasında olan bir grup ebeveyn burada Başka Bir Okul Mümkün (BBOM) Derneği’nin sunduğu vizyonu takip ederek bir anaokulu açmaya hazırlanıyor. Yani çocukları için ebeveyn inisiyatifi, özgün finansman, ekolojik duruş ve demokratik yönetim prensipleri üzerine inşa edilen bir eğitim alanı yaratıyorlar. Türkiye’de bunu ilk yapanlar onlar değil. 2010 yılında kurulan derneğin ilkelerini merkeze alan üç okul Bodrum, İzmir ve Ankara’da açılmıştı. Ancak İstanbul’da bir BBOM okulu, yıllardır devam eden çalışmaların ardından ilk kez açılıyor.

Moda'daki Başka Bir Okul Mümkün anaokulu binası

Ebeveynlerin kurduğu eğitim kooperatifi okulun her şeyiyle bizzat ilgileniyor. Gruptaki mimarlar ve inşaat mühendisleri tadilatı yönetiyor, finans grubu para akışını kontrol ediyor, gazeteciler ve halkla ilişkiler uzmanları tanıtım çalışmalarını üstleniyor. Ancak okuldaki tüm eğitim faaliyetleri profesyonellere emanet. Çocuklar için alternatif eğitim sistemlerine hâkim olan, BBOM ilkelerine inanan bir kadro oluşturmak için çalışmalar tamamlanmak üzere. Okul açıldıktan sonra velilerin günlük işleyişi büyük ölçüde müdüre ve öğretmenlere teslim etmesi planlanıyor. Pardon, bir de çocuklara! 

Ebeveynlerin kendi çevrelerinde kurduğu kooperatiflerce açılan okulların günlük ve genel işleyişinde çocukların da eşit ‘söz hakkı’ var. Mesela BBOM okullarının isimlerine çocuklar karar veriyor. İzmir’deki Erken Çocukluk Merkezi’nin adı Renkli Orman, Ankara’da ise Meraklı Kedi adında bir ilkokul var. Okulda çıkan bir yemeğe ya da aktivite programında yapılacak bir değişikliğe gelebilecek itirazların ‘sınıf çemberlerinde’ değerlendirilmesi hayal ediliyor.

“Mükemmel çocuklar değil, mutlu çocuklar için çalışıyoruz.”

Açmayı planladıkları anaokulu için Mart ayından beri aktif bir şekilde çalışan BBOM İstanbul Anadolu Kooperatifi üyeleri ‘dertlerini’ şöyle özetliyor: “Aileler, eğitmenler ve çalışanlarla birlikte çocukların da planlama, karar alma, uygulama süreçlerine katılmalarını sağlayan çoğulcu ve dayanışmacı bir okul kültürü hedefliyoruz. Çocuklarımızın cinsiyet eşitliğine inanan, ekolojik duyarlılığa sahip, din, dil, ırk, cinsel yönelim ayrımı yapmayan bireyler olarak yetişmelerini arzu ediyoruz. ‘Mükemmel çocuklar’ değil, dayanışmayı, paylaşmayı bilen, mutlu çocuklar için çalışıyoruz.”

Moda’da açılacak anaokulundaki çocukların yüzde 10’unun burslu olması planlanıyor. Tüm bu çabaların uzak bir gelecekte meyve vereceğini sanmayın, Moda’daki binada şimdilerde tadilatın son evresine girildi, eğitim kadrosu hazırlıklara başladı, idari ekip yeni üyelerle tanışıp kayıt almaya devam ediyor. Çocuklar ise sabırsızlıkla sonbaharda açılacak olan okullarını bekliyor!

www.baskabirokulmumkun.net adresinden BBOM İstanbul Anadolu Kooperatifi ve Moda’da açılacak anaokulları hakkında bilgi alabilir, burs programına destek olmak için iletişim yollarına erişebilirsiniz.

BBOM İstanbul Anadolu Kooperatifi üyeleri anlatıyor

Gülbin Onart: Eğlenceli bir okul sistemi yaratacağız

Gülbin Onart: Eğlenceli bir okul sistemi yaratacağız

“Hayalimdeki anaokulunu sadece kendi çocuğum için değil ulaşabildiğim tüm çocuklar için mümkün kılmak istiyorum. Onların yaşam alanlarına ve eğilimlerine saygı duyan, sorgulamaya teşvik eden, 3-6 yaşın bir arada olacağı, eğlenceli bir eğitim sistemi yaratmaya çalışıyoruz. Ortak amacımız mutlu, özgüvenli ve özgür çocuklar yetiştirmek. Bu ideal için bizler de yan yana durmayı, gelişmeyi ve dayanışmayı öğreniyoruz.”

Selva Soytürk: Alternatif eğitim evlere de sıçrayacak

Selva Soytürk: Alternatif eğitim evlere de sıçrayacak

“Çocuğunun okulunu kurmak hangi ebeveyne nasip olur? Biz böyle bir şans yakaladık! Kurduğumuz kooperatif sayesinde ebeveynler birbirlerini tanıyarak, birbirlerine güvenerek ve destek vererek bir okul kurmanın zorluklarını tek tek aştı. Alternatif eğitim artık sadece okulda değil, bu çocukların evlerinde de hayata geçen bir olgu olacak. Hepimizin bu deneyimden öğreneceği çok şey var.”

Reklâm
Tuğba Rüzgar: Bu okulda özgüven sahibi bireyler yetişecek

Tuğba Rüzgar: Bu okulda özgüven sahibi bireyler yetişecek

“BBOM İstanbul Anadolu Kooperatifi üyesiyim çünkü bu ekibe güveniyorum. İki buçuk yaşındaki oğlumun bir birey olarak kabul edileceğini biliyorum. Her türden farklılığı hayatında bir renk olarak gören, özgüven sahibi, üreten, çevreye ve insana saygı duyan bir birey olarak yetişeceğini biliyorum. Eğitimde olması gerektiğini düşündüğüm fırsat eşitliğine BBOM tarafından sağlanacak katkıyı önemsiyorum.”

Moda'dan harika mekânlar keşfedin

Arkaoda
 • Kulüpler
 • House, Disco & Techno
 • Moda

Koyu renkli kadife koltuklar, radyo konsolları, loş aydınlatma mekâna ayrı bir hava katıyor. Daha çok elektro pop, funk, acid-jazz, alternatif rock çalan mekân Kadıköy’ün uzun zamandır gözde mekânlarından. Sakin bir Kadıköy akşamı için Kadife Sokağı tercih edenler için iyi bir alternatif. İçki menüsü de oldukça tatmin edici.

Aida - Vino e Cucina
 • 4 5 yıldız üzerinden
 • Restoranlar
 • İtalyan mutfağı
 • Moda

İhsan Ünlüer’le başlıyor Aida’nın hikâyesi. Hem yazar, hem karikatürist, hem doktor, hem de bir tenor; kuşkusuz tanışmak isteyeceğiniz birisi. Bir kızı oluyor, ‘Aida’ isimli İtalyan operasından esinlenerek adını Ayda koyuyor. Kızının da bir kızı oluyor, İtalya’da okuyor. Koluna bir İtalyan gencini takıp Türkiye’ye dönüş yaptığında ise annesinin adını ve merhum dedesinin anısını yaşatacağı bir restoran kuruyor Moda’da. Girişteki piyanoyu ve merdivenlerden çıkanları dikizleyen aile portrelerini görünce fark edersiniz; eski bir ev görünümünde Aida. Bolonez soslu kızarmış pirinç topu, fava kroket ve köfteli başlangıç tabağı sayesinde paneli fava nasıl olurmuş gördük, hiç de fena değil. Dondurmalar, ekmekler ev yapımı; balık ve karidesli fettucine’sinin hamuru diri ve taze. Pek sevdikleri ve İtalya’dan ithal ettikleri Quarta marka kahvesinden ötürü mü bilinmez, favorimiz tiramisu oldu ama aklımız Gorgonzolalı gnocchi’de kaldı. O da bir dahaki sefere.

Tavsiye edilen
  İlginizi çekebilecek diğer içerikler
   Reklâm