O zaman dans!

Swing dönemi danslarını öğrenmek isteyenleri dans okulu Swing Planet ile tanıştıralım. Okula dair merak ettiklerimizi kurucuları Bilge Sağnak Altun ve Uğur Altun’a sorduk.

Yazan:
Time Out İstanbul editörleri
Reklâm

Swing Planet, swing dönemi danslarına odaklanan bir dans okulu. Bu dansların özellikleri nedir? Nasıl ortaya çıkmışlar?

Uğur Altun Swing Jazz aslında cazın ilk dönemlerinden birinin ismi. Bu dönemin caz şarkılarına geliştirilen danslara da genel olarak swing dansları adı veriliyor. Swing danslarının ailesinin içinde birçok dans türü olmasına rağmen en çok Solo Jazz ve Lindy Hop biliniyor.

Swing Planet olarak biz de ağırlıklı olarak Solo Jazz ve Lindy Hop dersleri veriyoruz. Swing dönemi danslarının genel özelliği neşeli ve hareketli olması. Swing dansları, 1900’ün başlarında, Afrika kökenli Amerikalılar tarafından eğlenmek ve stres atmak için geliştirilmiş. Günümüzde de bu dans hâlâ dansseverler tarafından eğlenmek ve stres atmak için yapılıyor.

Swing danslarıyla nasıl tanıştınız? Bu danslarda nasıl uzmanlaştınız?

Bilge Sağnak Altun 2017 yılında bir müzikalden etkilenerek bu dansın ne dansı olduğunu bulmaya çalıştım. Çok bilinmeyen bir dans türü olduğu için bulmam pek kolay olmadı. Bu dansın swing dönemi danslarından olduğunu fark edince hemen öğrenmek istedim. Katıldığım dersler ve yarışmalar sonunda bu danstan kopamayacağımı anladım ve profesyonel olarak bu işi yapmaya karar verdim. Uğur ve dansçı arkadaşlarımız ile birlikte birçok koreografi hazırlayarak uluslararası festivallerde gösterilere katıldık. Bu dansı geliştirmek ve bu neşeli dansı herkese yaymak için 2020 yılının son çeyreğinde Uğur ile birlikte Swing Planet’ı kurduk.

Uğur 2014 yılında tiyatro bölümünde okurken arkadaşımın gönderdiği swing dansı videolarını izleyerek bu dansla tanıştım. Tiyatro çalışmalarıma katkı sağlaması için bu dansı öğrenmeye karar verdim. Uzun yıllar, yurt içi ve yurt dışındaki birçok hocadan dersler ve atölyelere katıldım. Festivallerde finale kaldım ve dereceler aldım. Swing danslarını daha da geliştirmek ve yaygınlaşmasını sağlamak amacıyla Bilge ile birlikte Swing Planet’ı kurduk. Şimdi ise profesyonel olarak Swing Planet’te hem eğitmenlik hem yöneticilik yapıyorum.

 

Swing Planet’ı kurmaya nasıl karar verdiniz?

Bilge Swing Jazz müziği çok enstrümanlı, çok sesli ve ritimsel olarak insanı hoplayarak dans etmeye itiyor. Dönemin müziğinin bu denli neşe verici ve zengin olması sayesinde bu dans gelişmeye ve yeniliklere çok açık. Bu sonsuz öğrenme ve geliştirme yolculuğunda daha çok kişiye bu dansı tanıtmak ve öğretmen ve öğrencilerimizle beraber ekip halinde bu dansı yaşatmak istediğimiz için Swing Planet’ı kurmaya karar verdik. Her seviyeden dansçımızla bir bütün olmayı hedefleyerek içinde birçok rengi barındıran, 1930’ların ruhuna uygun bir gezegen kurmayı hayal ettik ve başardık.

Swing Planet’ın amacı swing danslarını Türkiye’de yaygınlaştırmak. Verdiğiniz kurslar arasında en çok hangi dans türleri ilgi görüyor?

Uğur Hem Solo Jazz hem de Lindy Hop yoğun ilgi görüyor. Eşsiz yapılan Solo Jazz’e pandemi sebebiyle biraz daha fazla ilgi var. Dönemsel olarak değişken bir ilgi söz konusu.

Dünya çapındaki dans yarışmalarında şampiyonluklarınız olduğunu duyduk. Detaylarını paylaşabilir misiniz?

Bilge Yurt dışındaki festivallerde birçok yarışmada yer aldım. Almanya’da Chase Festival’da Uğur ile birlikte yarı finalde yarıştık. Bulgaristan’daki Summer Swing Dance Camp ve Polonya’daki Retro Weekend’de katıldığım yarışmalarda ise ikincilik derecesi aldım. Onun dışında koreografiler hazırlayarak hem yurt içinde hem yurt dışında gösteriler yaptım. Romanya’da düzenlenen Lindy Bug festivalinde eğitmen olarak yer aldım.

Uğur Dansı öğrenmeye başladığım ilk zamanlardan itibaren birçok yarışmada yer aldım ben de. Athens Rhythm Hop (Yunanistan), Chase Festival (Almanya), Transwingvania (Romanya), Savoy Cup (Fransa), Dragon Swing Festival (Polonya), Autumn Hop (İsrail), All Lithuanian Weekend’de (Litvanya) finalde yarıştım. Almanya’da üçüncülük; Romanya, Fransa, İsrail’de ikincilik; Litvanya’da birincilik kazandım. Bulgaristan’daki Sofia Swing Dance Festival ve Summer Swing Dance Camp’te, İsrail’deki Autumn Hop’ta, Romanya’da Lindy Bug’da eğitmen olarak yer aldım.

Başlangıç seviyesindeki birine Swing Planet’ta hangi dersleri almasını tavsiye edersiniz? Katılım için önceden dans bilgisine sahip olmak gerekiyor mu?

Uğur Başlangıç seviyesinde ders almak isteyen birine eşli dans isterse Lindy Hop, tek başına dans etmek isterse Solo Jazz tavsiye ediyoruz. Katılım için herhangi bir dans geçmişi olması gerekmiyor, derslerimiz sıfırdan başlıyor. Herkes katılabilir ve dans edebilir.

Belirli bir dans türünü, örneğin Solo Jazz veya Lindy Hop’u öğrenmek kaç ders sürüyor?

Bilge Bir öğrenci ders almaya başladığında her iki tür dansta da ilk haftalardan itibaren dans edebilmeye başlıyor. İlk derslerden itibaren mini koreografiler yapıyoruz, bu koreografileri yapabilir duruma geliyor. Dansları geliştirme ve güzelleştirme kısmı ise neredeyse hiç bitmeyen bir süreç. Dersler kur kur ilerliyor ve her kur sekiz hafta sürüyor.

Dersleriniz hangi semtlerde, nerelerde gerçekleşiyor? Tüm dersleriniz çevrimiçi mi yoksa stüdyo eğitimleriniz de var mı?

Uğur Bomonti ve Kadıköy’deki stüdyolarımızda derslerimiz mevcut. Ayrıca online Solo Jazz ve Lindy Hop derslerimiz de oluyor.

Swing Planet 2020’nin sonlarında kuruldu. Pandemi döneminde kısıtlamalar devam ederken dans stüdyosu kurmak riskli miydi yoksa bu dönemde dansa olan ilgi arttı mı?

Bilge Pandemi döneminin kısıtlamaları sebebiyle herkes evlerine kapandı ve mutluluk verebilecek farklı hobiler edindi. Bazıları için bu hobi dans oldu. Online Solo Jazz derslerimize yöneldiler ve dansın enerjisini, neşesini çok sevdiler. Stüdyoda ders alanlar için ise pandemi koşullarına uyma konusundaki hassasiyetimiz dansçıların içini rahatlatıyor. Stüdyomuz her gün temizlenip, dezenfekte ediliyor ve havalandırılıyor. Stüdyoya giren herkesin ateşi ölçülüyor ve HES kodu kontrol ediliyor. Herkes için maske takma zorunluluğu var ve derslerimizi yarı kapasiteyle yapıyoruz.

Yeni bir dans stüdyosu olarak Swing Planet’ın bundan sonrası için ne gibi planları ya da hayalleri var?

Bilge Hayalimizde herkesin bu neşeli dansı bilmesini sağlamak ve pandemi bittiğinde sokaklarda dans etmek var. Zaman makinesiyle geçmişe bir yolculuk yapıp, vintage kıyafetlerimizi giyip, günün stresini, yorgunluğunu atmak için hayatın neşeli tarafını kendimize hatırlatabileceğimiz bol danslı günler planlıyoruz.

Detaylı bilgi için: www.swingplanet.com.tr

Tavsiye edilen
    İlginizi çekebilecek diğer içerikler
      Reklâm